Gelenekselin Gücü Adına…

Adana deyince akla ilk olarak kebap, ardından şalgam, şırdan ve bici gelir. Ancak Adana sadece bu saydığımız tatlar ile değil aslında birbirinden güzel bin bir çeşit lezzetiyle tam bir gastro kentidir diyebiliriz.

Yerli halk bilir ama önemli olan tüm ülkemizin hatta tüm dünyanın bilmesi gerekir. İşte bu bağlamda geçtiğimiz yıl ilk kez ‘Lezzet Festivali’ adı altında çok güzel bir etkinlik düzenlendi. Öyle ki Türkiye’nin dört bir yanından, hatta yurt dışında yaşayan hemşerilerimiz bu güzel festivale katılarak, kentin lezzetlerini tatma şansına erdiler.

Artık bundan sonra geleneksel hale getirilen festivalin daha ilk yılda o kadar katılım görmesi tabi ki hepimiz sevindirdi. Sonraki yıllar için de farklı etkinlik fikirleri ile bundan sonra daha da coşkulu yapılacağına eminim.

İşte o güzel festivalin ikinci bugün kapılarını açacak. Bu yıl inanıyorum ki, ilkkinden daha güzel ve daha coşkulu geçecektir.

Evet. Beklenen gün geldi. Adana'nın “en” yerel ve “en” geleneksel lezzetlerinin buluşacağı 2. Adana Lezzet Festivali 12-13-14 Ekim’de Merkez Park’ta kapılarını açıyor.

Meşhur Adana kebabı, şalgam suyu, analıkızlı çorbası, mumbar dolması, şırdanı, içli köftesi, karakuş tatlısı ve bici bicisi başta olmak üzere Anadolu'nun vazgeçilmez lezzet duraklarından biri olan Adana'mıza yakışır bir festivalin heyecanı kentimizi saracak.

Kentin o leziz tatlarının yanında tarihi Taşköprü ve Seyhan Nehri, Tarihi Kız Lisesi Binası, Adana Sinema Müzesi, Atatürk Evi Müzesi,  Sabancı Merkez Camii, Tepebağ (Höyük) Mahallesi, Yeşil Mescid, Ağca Mescid, Ulu Camii, Ziya Paşa Parkı, Ramazanoğlu Konağı ve Medresesi, Saat Kulesi, Eski Bedesten ve Kazancılar Çarşısı, Yağ Camii, Bebekli Kilise, Arkeoloji Müzesi ve Etnografya Müzesi, Olgunlaşma Enstitüsü Müzesi, Merkez ve Atatürk Parkları, Aşk ve Sadakat Köprüsü, Adana Tren Garı, Çoban Dede Türbesi, Dilberler Sekisi, Gondol Gezisi, Balık Replika Müzesi gibi yerleri gezmek için büyük bir fırsat olan festivale Türkiye’nin dört bir yanından hatta yrt dışından herkesi bekliyoruz.

 

YORUM EKLE