Gelin hasta kaynanasına bakmak zorunda mı?

        Gelin, kocasının ana babasıyla aynı yerde kalmaya, hastalanmaları halinde onlara bakmaya (hukuken) mecbur değildir. Ama (diyaneten) hizmet etmesi tavsiye edilir. Lakin hizmet etmeye zorlanamaz.

 

        Ancak beyinin mutluluk ve huzuru hanımın da mutluluk ve huzuru olacağından bir kadının mümkün olduğu kadarıyla beyinin ana babasına hizmette kusur etmemesi gerekir. Böylece ailenin mutluluğunu, huzurunu sağlamaya katkıda bulunmuş olur.  Çünkü hiçbir evlat ana babasını ihmal edemez. Muhtaç oldukları zaman onların hizmetine koşmaktan geri duramaz dinen bu onun bir görevidir.

 

       Hanım hukuki hakkını kullanıp ta kayınvalide ve kayınpederine hizmetten uzak kalabilir. Ama bu da kocasının mutsuzluğuna sebep olup aile içinde sevgi azalmasına vesile teşkil edecektir belki de ailenin çöküşüne yahut da anne ve babanın rızasından ayrılmaya onların bedduasını almaya kadar götürecektir.

 

      Kaldı ki bu hizmetler de yabancıya değil; ana baba makamına kaim olan kayınvalide ile kayınbabaya yapılmaktadır. Öz ana baba olmasa da ana baba yerine geçenlerdir bunlar. Hukuken böyle bir görev olmasa da ahlaken hizmette ve saygıda kusur edilmemesi gerekir.

 

 

 

 

 

Kabrin üstünde mum yakmak dinen uygun mu?

 

      Kabrin başında mum yakmak dinen uygun değildir. Bu ve benzeri örf ve adetler inancımızda yeri olmayan, aynı zamanda da ölüye hiçbir faydası olmayan birer bidattir.

 

      İslam inancında yeri olmadığından, daha da ötesi bidat ve hurafe olduğundan bu tarz adetlerden sakınmak gerekir.

 

    Bunların yerine mezarlıkta bilen kimse Kur’an okumalı ya da okutmalıdır. İmkanı yoksa en azından bir fatiha okumalı, ölüye dua etmelidir. Çünkü bu dua ve okuma ölüye bir fayda verir. Ancak mum yakmanın ölüye hiçbir faydası olmaz.

 

 

 

 Arafta beklemek nedir?

 

       Araf, cennetle cehennem arasında bir yer olup, iyilikleri ve kötülükleri eşit olan Müslümanları bir süre bekleyeceği yerdir. Arafta bekleyen Müslümanlar hem cenneti hem cehennemi göreceklerdir. Ancak amelleri eşit olduğundan cehenneme atılmaz. Aynı şekilde cennete ilk girenlerle beraber de cennete giremez. İşte bu insanın cezası bekleme cezasıdır.   

 

       Yani Arafta beklediğinden cennetin nimetlerine ilk etapta kavuşamıyor. Arafta bekleme süresi bitince cennete girer.

 

 

 

 

 

Altın ve gümüş kaşık çatalı yemek yemede kullanmak caiz mi?

 

 

 

     Gerek erkek ve gerekse bayanın altın ve gümüş çatal bıçak vs. gibi eşyaları kullanmasını Efendimiz hadisi şeriflerinde yasaklamıştır. Buna göre bu eşyaları kullanmak bunlarla yemek yemek bir şeyler içmek dinen uygun değildir.

 

 

 

 

 

Dini nikah illaki bir hoca tarafından mı kıyılmalı?

 

 

 

     Nikâhta aslolan icap kabul ve şahitlerin olmasıdır. Bu unsurlar olduktan sonra sahihlik yani geçerlilik açısından nikahın kimin tarafında kılındığının bir önemi yoktur. Nikah kıymayı bilen herhangi birisi bu nikahı kıyabilir.

 

 

 

      Dolayısıyla nikahı kıyacak kimsenin hoca olması şart değildir. Ancak nikah ciddi bir müessese olduğu için bu işi ehlinin yapması tabi ki daha uygundur. Yani nikahı işin erbabı olan din adamlarına kıydırmak daha uygundur.

 

 

 

 

 

 

 

Makamı mahmud nedir?

 

 

 

      Övülen makam, ahirette Hz. Peygamber'e verilecek olan makamdır. Bu makam onun önce bütün insanlara umumî; sonra da kendi ümmetine hususi surette şefaat edeceği makamın adıdır.

 

 

 

 

 

 

 

Günün Ayeti

 

 

 

 Ey iman edenler yapmayacağınızı söylemeyiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Günün Hadisi

 

 

 

İnsanların en iyisi, geç kızıp öfkesi çabuk geçendir. En kötüsü de, çabuk kızıp öfkesini geç yenendir.

 

 

 

 

 

 

 

Günün Duası

 

 

 

Ya rabbi beni alnımı senden başkasına secde etmekten koruduğun gibi, ellerimizi de senden başkasına açmaktan koru.

 

 

 

 

 

 

 

 Günün Sözü

 

 

 

 İyiliğe gücün yetmezse, kötülük etme.

 

 

 

 Aristoteles

 

 

 

 

 

 

 

Bunları biliyor muyuz?

 

 

 

 Mevlevilik Nedir?  

 

 

 

Mevlana Celaleddin-i Rumi'ye nispet edilen tarikatın adıdır.

 

 

 

 

 

 

 

Günün Nüktesi

 

 

 

 Çocuğunun ahlakını sen bozdun…

 

 

 

 Adamın biri Abdullah b. Mübarek’e gelerek, çocuğundan şikâyet eder. Abdullah:

 

 

 

–Çocuğuna hiç beddua ettin mi? diye sorar. Adam:

 

 

 

–Evet, ettim, deyince, Abdullah:

 

 

 

–Çocuğun ahlakını sen bozdun, buyurur.

 

YORUM EKLE