banner6

10 hastanın testi pozitif çıkmış

Adana Tabip Odası ve SES yöneticileri ile hekim ve sağlık çalışanları Adana Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları hastanesi önünde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.

10 hastanın testi pozitif çıkmış

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) - Adana Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Ahmet Hilal, Adana Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nde yatan ve ona yakın hastanın korona testinin pozitif çıktığını ancak bu hastaların hiçbir hastane tarafından kabul edilmediğini ileri sürdü.

Adana Tabip Odası ve SES yöneticileri ile hekim ve sağlık çalışanları Adana Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları hastanesi önünde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Kurumlar adına basın açıklamasını okuyan Adana Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Ahmet Hilal, hastanede yaşanan sorunlara dikkat çekti. İdareden kaynaklı yaşanan sorunlar nedeniyle hekimler ve çalışanların çaresizlik içinde olduklarını savunan Hilal, yaşanan sorunların çözülmesi gerektiğini anlattı.

Adana Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları hastanesi 530 yatak kapasitesi ile Bakırköy Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesinden sonra Türkiye’nin 2. büyük ruh sağlığı hastanesi olduğunu anlatan Hilal, “Ayrıca 16 ilin bağlı olduğu bölge hastanesi konumundadır. Son 3-4 yıl içerisinde 20'ye yakın psikiyatri uzmanı hastanenin bu durumundan dolayı emekliye ayrılmış, istifa etmiş ya da tayin isteyerek başka hastanelere gitmek durumunda kalmıştır. Kalan hekimler ve sağlık çalışanları da hastaneden ayrılmak istemektedirler. Hastanenin fiziki şartları ve hasta yatak kapasitesi, hasta ve çalışan sağlığı düşünülmeden planlanmıştır.” dedi.

Koğuş sisteminin olması erkek servislerinde 50 ve üzeri hastaya, kadın servislerinde 40 ve üzeri hastaya, nöbetlerde 2 yada 3 hemşirenin hizmet vermesi tedavinin doğru düzgün yapılamamasına neden olduğunu söyleyen Hilal, sağlık emekçilerinin kendini korona enfeksiyonundan koruyamamasına, güvenlik açısından sıkıntılar yaşanmasına, çalışanların tükenmişliğine neden olduğunu vurguladı. Bu hastanede yatan hastaların birçok şehirden gönderilen, ağır ruhsal bozuklukları olan, kendisine ve çevresine zarar verme riski yüksek olan hastalar olduğunu işaret eden Hilal, “Olması istenmemesine rağmen önüne geçmenin tıbben mümkün olmadığı durumlar vardır. Hastanede ki tüm sağlık çalışanları özverili şekilde çalışarak bu durumların önüne geçmeye çalışmaktadır.” diye konuştu.

Pandemi sürecinde 10’a yakın hastanın testinin pozitif çıktığını ancak diğer hastanelerin bu hastaları kabul etmediğini iddia eden Hilal sözlerini şöyle tamamladı;

 “Hastanede yakın zamanda meydana gelen, 2 Hemşire 1 Doktorun açığa alınmasıyla sonuçlanan olaydan sonra hastane yönetimi, hemşirelerin serviste yatan 50 yi aşkın hastayı her 15 dakika da bir kontrol amaçlı dolaşmalarını, kamera gözlemlemelerini yapmaları istemiştir. Bunun yapılmasının fiziken mümkün olmadığı yöneticiler tarafından da bilinmektedir. Bunun amacı, olası bir kötü durumda tüm sorumluluğu çalışanlara yüklemek olduğu açıktır.

Pandemi sürecinde hastanedeki sorunlar katlanarak artmıştır. Koğuş sistemi olan hastanede hekimlerin önerileri idare tarafından dikkate alınmamıştır. Yatan ona yakın hasta da korona testi pozitif çıkmış ve bu hastalar hiçbir hastane tarafından kabul edilmemiştir. Bu durum hem diğer hastalar için hem de sağlık çalışanları için ciddi risk oluşturmaktadır. Yoğun bakımı, bu konuda yetişmiş yeterli sayıda tıbbi personeli hatta tıbbi malzemeleri olmayan bir hastanede bu hastaların nasıl tedavi edileceği bilinmemektedir. Ayrıca pandemi döneminde bakanlık tarafından belirtilen ek ödemelerin yapılmaması veya dengesiz yapılması, sağlık çalışanları arasındaki iş barışını bozmaktadır.”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER