banner6

13 uygulamasına son!

Adana Eczacı Odası Başkanı Özkan, Adana’da nöbetçi dışında eczacıların cumartesi günü tüm gün kapalı olduğunu söyledi

13 uygulamasına son!

13 uygulamasına son!

 

Halil İbrahim UĞUR

ADANA-(İLKHABER) Adana Eczacı Odası Başkanı Ersun Özkan, Adana’da başlatılan ve eczacıların Cumartesi günü saat 13:00’a kadar açık kalmasını sağlayan uygulamanın kaldırıldığını söyledi.

 

Adana kent merkezinde 3 yıl öncesine kadar sadece 7-8 eczanenin nöbetçi kaldığını ancak kendisinin göreve seçildikten sonra bu rakamı 20’ye çıkardığını belirten Ersun Özkan, bu nedenle Adana’da Cumartesi günü tüm eczanelerin nöbetçi olmasına gerek olmadığının altını çizdi.

 

ECZANELERİN CUMARTESİ GÜNÜ AÇIK KALMASINA GEREK YOK

Eczacıların Cumartesi günü saat 13:00’a kadar açık kalmasına yönelik Adana Valiliği tarafından alınan karar sonrasında tüm kamu hastalerindeki reçete ve provizyon kayıtlarını mercek altına aldığını söyleyen Başkan Özkan, “Adana’da her gün ortalama 60 bin hastaya reçete yazılıyor. Bu rakam Cumartesi günü ise 5 bin 530’a düşüyor. Diğer bir ifade ile hafta içinde her bir eczacıya ortalama 48.04 adet reçete düşerken, bu rakam Cumartesi gününde ise 2.6’ya iniyor. Bu nedenle eczacıların Cumartesi günü yarım gün açık kalmasına gerek yok.” dedi.

 

ECZACILARLA İLGİLİ TEK BİR ŞİKAYET BİLE YOK

Bu arada eczanelerle ilgili yaklaşık 2 yıldan bu yana şikayet olmadığının altını özellikle çizen Başkan Özkan, “Biz göreve geldiğimizde Adana’nın merkez 4 ilçesinde her gün toplamda 7-8 eczane nöbetçi oluyordu. Biz bu rakamı şimdi 20’ye çıkardık. Dolayısı ile nöbetçi eczane sayısını artırınca meydana gelen sorun ve sıkıntılar en eza inmiş oldu. Ortada eczanelerle ilgili bir sıkıntı kalmadı. Önceden insanlar yaşadıkları sorunları şikayet eder ve o sorunlar eğer eczaneleri ilgilendiriyorsa bize gelirdi. Ancak yaklaşık 2 yıldır böyle bir şikayet konusu ya da şikayet dilekçesi ile yönetim olarak karşılaşmadık.” diye konuştu.

 

ECZACILAR CUMARTESİ GÜNÜ KAPALI OLMAK İSTİYOR

Adana’da toplamda 650 eczacının bulunduğunu belirten Başkan Özkan, büyük bir çoğunluğun Cumartesi günü işyerini açmak istemediğini söyledi. Tüm eczacılardan görüş aldıklarını ve yaklaşık 30-40 eczacı dışında geriye kalan yüzde 90’ın üzerindeki kısmın Cumartesi günü saat 13:00’a kadar iş yerini açmak istediğini bildirdiğini kaydeden Ersun Özkan, “Eczacıların üzerine düşen sorumluluğun farkında ve Adana Eczacı Odası olarak ilaç ve eczacılık hizmetlerinin aksamadan devam etmesini ve halkın ilaca ulaşımını kolaylaştırmayı görevimiz olarak görüyoruz.” dedi.

 

ECZACILAR SUÇ İŞLEMEZ

Konuyla ilgili ayrıca eczacıların İş Kanunu’na aykırı davranmak zorunda bırakılmak istendiğini belirten Başkan Özkan, Türkiye’de İş Kanunu’na göre eczacıların yanında çalıştırdığı kişiyi haftada en fazla 45 saat çalıştırabildiğinin altını çizdi. Başkan Özkan, “Eczacılar yanında çalıştırdığı kişiyi haftada en fazla 45 saat çalıştırabilir ve haftada en fazla 5-6 saat de mesai verebilir. Bunun dışına çıkarsa suç işler. Bu nedenle Cumartesi günü işyerini çalıştıran eczacıların ikinci bir personel daha alması gerekiyor. Ancak bugün pek çok eczacı yanında ikinci bir persaneli daha çalıştırabilecek ekonomik güce ne yazik ki sahip değil.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2014, 18:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42