banner6

19 Mayıs coşkuyla kutlandı

Adana'da 'Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı' kutlamaları coşkulu geçti. Yoğun ilgi gösterilen etkinliklere aileler çocuklarıyla birlikte geldi

19 Mayıs coşkuyla kutlandı
19 Mayıs coşkuyla kutlandı

 

 

   ADANA (İHA) - Adana'da 'Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı' kutlamaları coşkulu geçti. Yoğun ilgi gösterilen etkinliklere aileler çocuklarıyla birlikte geldi

'19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nın 93. yıldönümü, Türkiye genelinde olduğu gibi Adana'da da coşkuyla kutlandı. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nce Uğur Mumcu Meydanı'nda düzenlenen etkinliklere yoğun ilgi gösterildi. Törene; Vali Hüseyin Avni Coş, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Zihni Aldırmaz ve eşi Serpil Aldırmaz, 6. Mekanize Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Sezai Bostancı ve eşi Semra Bostancı ile birlikte AK Parti Adana Milletvekili Fatoş Gürkan da katıldı.

 

  "ATATÜRK, TBMM'Yİ AÇARAK EGEMENLİĞİ MİLLETE TESLİM ETTİî

  Saygı duruşunda bulunulması ve hemen ardından da Büyükşehir Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı'nın hep bir ağızdan söylenmesiyle başlayan törende, ay-yıldızlı Türk bayrağı da göndere çekildi. Burada günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fazlı Bayram Hadi, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, Türk milletinin içinde bulunduğu durumdan kurtarıp, halkı örgütleyerek işgalci ve Türk düşmanı devletleri yurt topraklarından kovabilmek için durmadan, dinlenmeden, gecesini gündüzüne katarak çalıştığını, Atatürk'ün aynı zamanda da Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni (TBMM) açarak, egemenliği Türk milletine teslim ettiğini anlattı.

 

  "GENÇLİĞİ GÖZARDI EDEN ÜLKELER YOK OLMAYA MAHKUMDURî

  Hadi, "Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919 tarihinde Türk milletini düşman işgalinden kurtarabilmek için ilk adımı attı. Böylesine önemli bir günü gençlere armağan etmesi, hepimizin üzerinde uzun uzun düşünmemiz gerektiği bir gerçek. Atatürk'ün aklından çıkmayan en önemli konuların başında; gençlerin eğitimi ve gelişimi geliyordu. Gençlerin eğitimi, Türkiye'nin geleceği açısından çok önemliydi. Çok iyi biliyordu ki, hangi ülkede gençler göz ardı edilmişse o ülke yok olmaya mahkumdu. Bize düşen en önemli görev, gençlerimizi sadece bugün değil, yılın 365 günü aklımızdan çıkarmadan, gerekli değer ve önemi vermek. Gençlerin unutulması, geleceğin de unutulması anlamını taşır. Sevgili gençler, binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluk içinde büyük bir özveriyle kurtarılan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanet. Bu değerli emaneti korumak ve sonsuza dek yaşatmak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak en önemli sorumluluğumuz" dedi.

 

  GENÇLER HÜNERLERİNİ SERGİLEDİ, ENGELLİLER ENGELLERİ AŞTI

  Konuşmaların ardından Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları Topluluğu'nun hazırlamış olduğu ve Anadolu'nun farklı yörelerine ait halk oyunları gösterisine geçildi. Halk oyunlarının yanı sıra atletizm, cimnastik , taekwon-do, karate gösterilerinin yanı sıra engellilerin de Latin dansı gösterileri büyük beğeni topladı. Uzakdoğu sporlarında hünerlerini sergileyen gençler, izleyenlerden de tam not aldı. Törende ayrıca '19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı' kutlamaları kapsamında ortaöğretim öğrencileri arasında düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri Vali Coş, Belediye Başkanvekili Aldırmaz ve Tümgeneral Bostancı tarafından sunuldu.

 

  YORGUNLUĞA YENİK DÜŞTÜLER ASFALTA OTURDULAR

  Uğur Mumcu Meydanı'ndaki etkinliklere yoğun ilgi gösterilirken, alınan geniş kapsamlı güvenlik önlemleri de dikkat çekti. Protokol tribününün önüne eli silahlı özel hareket ekipleri yerleştirilirken, meydanın bulunduğu alanın çevresindeki yüksek katlı yapıların çatısına da keskin nişancıların yerleştirilmesi dikkat çekti. Etkinlikler kapsamında görevli olan çocuklarsa sıcak ve güneşli hava nedeniyle yorgun düşünce, asfaltın üzerinde oturmak zorunda kaldı. Güneşten olumsuz etkilenen vatandaşlar ise gölgelik yer aradı. Meydanda bulunan vatandaşlar, ay-yıldızlı Türk bayraklarını ellerinden düşürmezken, katılımcıların önemli bir bölümünü çocukların oluşturması dikkat çekti.

 

  KORKUTAN MOTOSİKLET GÖSTERİSı

  '19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı' kutlamaları kapsamında ilk kez motosikletli gösterilere de yer verildi. Bu kapsamda da motosikletli bir grup, hünerlerini sergileme fırsatı buldu. Alanda görevli trafik polisleri herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için katılımcıları motosiklet konusunda yer açmaları konusunda sürekli uyardı. Belirli bir hız limitine göre tören alanında çeşitli gösteriler yapan motosikletli sürücüler, vatandaşlardan da büyük alkış topladı. Gösteri devam ederken, önü kalkan bir motosiklet izleyicilerin arasına dalmaktan, son anda sürücüsünün refleksiyle kurtuldu. Gösterinin ardından protokol üyelerini selamlamak için toplanan motosikletlilerin, hep birlikte gaza basmasına bağlı olarak havada beyaz bir duman oluştu. Dumandan etkilenen çocuklar ise burunlarını kapatarak bundan korunmaya çalışırken, aileleri ise yaşananlara tepki gösterdi.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42