banner6

260 motosiklet sürücüsüne kask dağıtıldı

Adana’da ‘1 Kask 1 Hayat Projesi’ kapsamında motosiklet sürücülerine 260 koruyucu kask ücretsiz dağıtıldı.

260 motosiklet sürücüsüne kask dağıtıldı

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana’da ‘1 Kask 1 Hayat Projesi’ kapsamında motosiklet sürücülerine 260 koruyucu kask ücretsiz dağıtıldı.

Adana Valiliği, İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ile İl Jandarma Komutanlığı koordinesinde ölümlü trafik kazalarının önüne geçilmesi ve kask kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla ‘1 Kask 1 Hayat Projesi’ geliştirildi.

260 SÜRÜCÜYE KASKLARI HEDİYE EDİLDİ

 Adana İstasyon Meydanı’nda gerçekleşen etkinliğe Adana Valisi Süleyman Elban, İl Jandarma Komutanı Taşkın Keleş, İl Emniyet Müdürü Doğan İnci, Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, Trafik Denetleme Şube Müdürü Aydın Şahin ve birçok protokol mensubu kişi katıldı. Etkinlikte daha önce kaza yapıp, kaskları zarar gören 260 motosiklet sürücüsü davet edildi. Vali Süleyman Elban ile İl Emniyet Müdürü Doğan İnci, İl Jandarma Komutanı Taşkın Keleş etkinlikte motosiklet sürücülerine  kasklarını hediye etti.

 

VALİ ELBAN: ADANA EN ÇOK MOTOSİKLET KULLANAN İLLER ARASINDA

Törende gazetecilere değerlendirmelerde bulunan Vali Elban motosiklet ve bisiklet kullanırken, kaskın koruyucu olduğunun bilimsel olarak kanıtlandığını söyledi. Adana’nın, Türkiye’de en çok motosiklet kullanılan illerden biri olarak öne çıktığını işaret eden Vali Elban, “Biz de kask kullanımının yaygınlaştırılması için böyle bir proje gerçekleştirdik. Belediyelerimiz ve sivil toplum kuruluşları da bu projeye destek verdi. Kaskı, bir yük ve eziyetten ziyade hayat kurtaran bir aparat olarak görmemiz gerekiyor. Her motosiklet ve bisiklet sürücüsünün, kendi sağlıkları için kask takmasını öneriyoruz” dedi.

50 YILDIR KASK TAKIYORUM

Nurettin ismindeki 70 yaşındaki motosiklet sürücüsü 50 yıldır motosiklet kullandığını belirterek, “Ben 50 yıldır motosiklet kullanıyorum. Kurallara uyuyorum. Kaskımı takıyorum. Ufak tefek kazalar yaptım. Ama her zaman kaskım takılıydı. Kaskım sayesinde başından önemli bir yaralanmam olmadı. Kask takmak sürücüler için öncelik haline gelmeli. Herkes güvenliğini alarak motosikletine binmeli” dedi.

 

KASK HAYAT KURTARIR

 Seyhan İlçesi Fuzuli Caddesi’nde 22 Nisan günü kaza yapan ve ölümden dönen motosiklet sürücüsü Elif Yıldız’da, kask kullanmanın hayat kurtardığını aktardı. Geçirdiği kazada kask sayesinde baş bölgesinden ölümcül yara almadığını anlatan Yıldız, “Kendi şeridimde seyir halindeyken bir otomobil bana çarpıp, kaçtı. Yere düşüp, uzun bir süre sürüklendim. Kazada omzum kırıldı ve el bileğimde parçalı kırık meydana geldi. Kaskım olmasaydı daha kötü sonuçlar doğurabilirdi. Belki de yüzüm parçalanabilirdi. Kask takılmasını şiddetle tavsiye ediyorum” şeklinde konuştu.

TEK TEK KASKLAR DAĞITILDI

Protokol mensupları motosiklet sürücüleri ile günün anısına hatıra fotoğrafları çektirdi. Alandan ayrılan Protokol mensuplarının ardından Trafik Denetleme Şube Müdürü Aydın Şahin ve beraberindeki ekip arkadaşları birlikte sürücülere tek tek kasklarını dağıtarak, kaskın önemini anlattı.

 Proje kapsamında yıl boyunca toplam 460 motosiklet sürücüsüne kask dağıtımı yapılacağı öğrenildi.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER