4 Aralık Dünya Madenciler Günü nedeniyle basın açıklaması yapıldı.

 BAYRAM BULUT

ADANA (İLKHABER)- Maden Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Mehmet Yılmaz, “maden mühendisi meslektaşlarımızın ücretlerini, Maden Mühendisleri Odası’nın belirlediği asgari ücret tarifesine göre almaları gerektiğini yineliyorum” dedi.

Maden Mühendisleri Odası Adana Şubesi tarafından 4 Aralık Dünya Madenciler Günü nedeniyle basın açıklaması yapıldı. Sabah saatlerinde Atatürk Parkı içerisinde bir araya gelen Maden Mühendisleri Odası Adana Şubesi üyeleri ilk olarak Atatürk anıtına çelenk sundu. Ardından ise, kitle adına basın açıklaması metnini Maden Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Mehmet Yılmaz okudu.

HAYATINI KAYBEDEN MADENCİLER ANILDI

Maden kazalarında hayatlarını kaybedenleri anarak sözlerine başlayan Yılmaz, “Başta Soma olmak üzere Ermenek’te, Şırnak`ta, Zonguldak`ta, Elbistan‘da, Yatağan’da ve adını sayamadığımız onlarca madende canını kaybeden, aralarında meslektaşlarımızın da bulunduğu maden emekçilerini saygıyla anıyoruz.” dedi.

BİLGİLER VERDİ

Madenciler günü hakkında bilgiler veren Yılmaz, “İzmit`te, Roma İmparatorluğu`nun zulmünden kaçıp madencilere sığınan Santa Barbara, 4 Aralık`ı bütün dünya madencilerine armağan ederek, madencilerin onurlu mücadelesi ile yazılan tarihi bir destan şeklinde kayda geçti.  Neden destan diyoruz? Çünkü biz her yerdeyiz; Seattle`da, Zonguldak`ta, Mentawai`de, Cape Town`da, And Dağları`nda, Delhi`de, dünyanın bütün yeraltı zenginliklerinin emekçi nefesimize karıştığı dehlizlerde, şevlerde, galerilerde, aynalarda. Zulüm nerede katmerlendiyse, madenciye daha da katmerlisi bahşedildi. Nerede talan, peşkeş, sömürü olduysa, en çok madenciden çalındı. Çünkü en yoğun emek madencinindi; bunun sonucunda, en büyük öfke de madencinin oldu.” şeklinde konuştu.

BÜYÜK ACILAR ÇEKİYOR

“Dünyanın her yerinde 4 Aralıkları bir mücadele gününe çeviren, coşkuyla ve umutla birbirlerine kenetlenen madenciler; ülkemizde yaşadığımız iş kazalarından dolayı acılar büyük acılar çekiyor.”  diyen Yılmaz, “Yerin yüzlerce metre altında her türlü tehlike ve zorluğa karşı doğayla mücadele ederek yeraltı zenginliklerimizi üreten, gerektiğinde bu uğurda yaşamını yitiren üyelerimize ve maden emekçilerine sadece bizlerin değil toplumun tüm kesimlerinin vefa borcu olduğu unutulmamalıdır. Her gün aileleri tarafından “hayırlı işler” diye uğurlanan ve her akşam “geçmiş olsun” diye karşılanan maden emekçilerimize ve mesleğimize sahip çıkmak bir insanlık görevidir.” ifadelerini kullandı.

DÜNYANIN EN ZORLU VE RİSKLİ MESLEĞİ

 Yaşamın her alanında kullanılan ürünlerin bir madencilik faaliyetinin sonucu olduğunu unutulmaması gerektiğini vurgulayan Yılmaz, “Bugün sahip olduğumuz modern hayat, dünyanın en zorlu ve riskli mesleklerinin başında gelen madencilik faaliyetinin icra edilmesiyle vücut bulmuştur. Madencilerimizin yerüstü ve yeraltından çıkardığı madenlerin hayatımızı kolaylaştırdığı asla unutulmamalıdır. Bilinmesi gerekiyor ki; Dünyada üretimi yapılan 90 maden türünün 80'i Türkiye’de bulunuyor. Türkiye ekonomisine, sosyal yaşamına ve çocuklarımızın sağlıklı geleceğine büyük katkı sunan, emeğin, alınterinin sembolü madencinin olmazsa olmazı Çevre, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliğidir. Bu gerçekler ışığında hareket ederek zenginliğimizi tam olarak ortaya çıkaracak madencilik faaliyetleri gerçekleştirilmelidir.” diye konuştu.  

BELİRLENEN ÜCRETİ ALSINLAR

Tüm madencilerin günlerini kutlayan Yılmaz sözlerini şöyle tamamladı;

“Yer altında güneşi hayal edenlerin, alın terine kömür karası karışanların, yeraltından yerüstüne değer veren, kör karanlıklarda aydınlık bir Türkiye için yoğun emek veren, üreten madencilerimizin gününü kararlılıkla, inançla ve yüreklice kutluyor, tüm madencilerimize umutlu, sağlıklı yarınlar diliyorum. Santa Barbara’ya sahip çıktığımız gibi bağımsızlığa, özgürlüğe, adalete, eşitliğe, demokrasiye, laikliğe ve Cumhuriyete de sıkı sıkıya bağlı kalmaya, sahip çıkmaya devam edeceğiz. TMMOB Maden Mühendisleri Odası olarak bundan önce olduğu gibi bugün ve yarın da yaşamın her alanında insan için, doğa için mücadele ettik ve etmeye de devam edeceğiz. Son olarak maden mühendisi meslektaşlarımızın ücretlerini TMMOB Maden Mühendisleri Odası’nın belirlediği asgari ücret tarifesine göre almaları gerektiğini yineliyorum.

 

BAYRAM BULUT

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2