banner6

"4+4+4 gençlerin geleceğini değil sermaye çevrelerini önemsiyor"

Eğitim Sen adana Şube Başkanı Karaca, eğitim sisteminde yapılan değişiklikleri eleştirdi

"4+4+4 gençlerin geleceğini değil sermaye çevrelerini önemsiyor"

 

  ADANA (İHA) - Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Kamuran Karaca, gençlerin hayatında önemli bir eşik haline getirilen sınav sistemindeki her değişikliğin, onların geleceğine indirilmiş yeni bir darbe olduğunu ifade etti. 

  Karaca düzenlediği basın toplantısında, 4+4+4 olarak belirtilen modelin, çocukların ve gençlerin geleceğini, eğitim sisteminin niteliğini değil; sermaye çevrelerinin, özel okulların geleceğini ve çıkarlarını önemseyip geliştirmek için yürürlüğe konulduğunu ileri sürdü.

  ÖSYM'nin, Lisans Yerleştirme Sınavı'na yaklaşık iki hafta kala 4+4+4 olarak ifade edilen kanun kapsamında yaptığı düzenlemenin bunun en açık göstergesi olduğunu savunan Karaca, "ÖSYM yaptığı düzenleme ile Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı'nı (AOBP) kaldırarak, Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) sistemini yürürlüğe koydu. Sınava hazırlanan adayların sınavdaki başarı puanlarının üzerine eklenen bu puan sistemi, sadece gençlerimizin üniversiteye yerleşme hayallerini değil, eğitim sistemimizi etkileyecek niteliktedir.

  OBP ile öğrencilerin diploma notu ve sınavdaki başarısı dikkate alınarak puanlandırma yapılacaktır. Diploma notunun öne çıkarılması aynı zamanda okuldaki başarıyı öne çıkardığından, yüksek notlarla çocuklarını mezun etmek isteyen ve bunun için "parası neyse veririz" diyenlerin çocuklarını özel okula yönlendirmesine sebep olacaktır. Bu nedenledir ki söz konusu düzenleme, 4+4+4'ün temel hedeflerine uygun olarak özel okulların güçlendirilmesine dolaylı bir destektir" dedi.

  Gençlerin iradeleri, psikolojileri ve eğitim sisteminin ihtiyaçları yok sayılarak atılan bu adımların, sınav odaklı eğitimi ve eğitimin piyasalaştırılmasını güçlendirmek için atıldığını söyleyen Karaca, şunları kaydetti:

  "Eğitim hizmetini diploma almaya indirgeyen, eğitimin niteliğini göz ardı eden 4+4+4'le birlikte, "bazı" dershanelerin özel okullara dönüştürülmesi projesinin, genel liselerin Anadolu ve meslek lisesi haline getirilmek istenmesinin arkasındaki temel amaçlar daha net ortaya çıkmıştır. Eğitim Sen olarak, gençlerimizin hayatında ne yazık ki önemli bir eşik haline getirilmiş sınav sistemindeki her değişikliğin, onların geleceğine indirilmiş yeni bir darbe olduğunu hatırlatmak isteriz. Bu bilinçle hareket etme gereksinimi duymayan ve çocuklarımızın geleceğinden ziyade şirketlerin, özel okulların kısaca sermaye çevrelerinin geleceğini iyileştirmeye çalışanları kınıyoruz."

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42