banner6

“64 hekim, 92 sağlık çalışanı hayatını kaybetti”

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, 1 sağlıkçının 3 kişinin işini yapmak zorunda bırakıldığını vurguladı

“64 hekim, 92 sağlık çalışanı hayatını kaybetti”

ANKARA – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, 18 Kasım 2020 itibariyle koronavirüs nedeniyle 64 hekim ve 92 sağlık çalışanının hayatını kaybettiğini belirtti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da katıldığı ‘2021 Sağlık Bakanlığı Bütçe Görüşmeleri’nde sağlıkçıların tükendiğini vurgulayan Dr. Şevkin, 3 bin SMA ve 100 bin çölyak hastasının ilaç, tedavi ve bakım masraflarının Sosyal Sigortalar Kurumu (SKG) tarafından karşılanması gerektiğini de vurguladı.

Adana’da 3 ay ömrü kalan minik Eliz Mira’nın da bir SMA hastası olduğuna dikkat çeken Dr. Şevkin, “Aileler çözüm bulamadığı için para toplamak zorunda kalıyor. SMA ve çölyak hastası çocuklarımızın ölümüne seyirci kalınamaz” dedi.

3600 EK GÖSTERGEYE DİKKAT ÇEKTİ

Sağlık çalışanlarının pandemi nedeniyle büyük sorun yaşadığına dikkat çeken Dr. Şevkin, “Çalışanların maaşı düşük, emeklilikte ikramiye ve maaşlarını etkileyecek 3600 ek gösterge hakkı tanınmalı, sağlık çalışanları coronavirüs gibi hastalıklar ve asit baz kimyasal maddelerle çalıştıkları için risk altındalar. Sağlıkçılara ödenmeyen nöbet ücretleri ödenmeli, nöbetler kısa süreli olmalı, enfekte olan emekçiler için ücretsiz misafirhane, otel uygulaması devam ettirilmelidir” dedi.

1 SAĞLIKÇI 3 KİŞİNİN İŞİNİ YAPIYOR!

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) üyesi ülkelerde ortalama 100 bin kişi için 348 hekimin görev yaptığını, Türkiye’de bu sayının maalesef 187 olduğuna belirten Dr. Şevkin, bakanlığın söz verdiği sağlık çalışanı atamalarının da bir an önce gerçekleşmesini istedi.

Ülkemizde 1 sağlıkçının 3 kişinin işini yaptığını ve atama bekleyen 620 bin sağlık personeli olduğunu kaydeden Dr. Şevkin, şunları söyledi:

“Sağlık emekçileri, sahada çalışan sağlıkçılar yorgun, bitkin ve destek beklerken, vatandaşlarımız her gün hayatını kaybederken işsiz sağlıkçıları sahaya sürmenin zamanı gelmedi mi Sayın Bakan? Ayrıca sağlıkçılar için iş kazası ve meslek hastalığı olarak değerlendirilmesi gereken konu hâlâ muğlak olarak duruyor, emekçilerin burada korunması şart diye düşünüyoruz. 5 Eylül 2020’de Resmî Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre aile sağlık hekimlerine aylık brüt 3 bin lira, hemşire ya da sağlık memurlarına ise 850 lira ödeme yapılması gerekiyordu ancak bugüne kadar herhangi bir ödemenin gerçekleşmediği bize sağlıkta çalışan arkadaşlardan iletildi.”

BAKANLIK BÜTÇESİ DÜŞMÜŞ!

18 Kasım 2020 itibarıyla virüsten dolayı 64’ü hekim olmak üzere 156 sağlık çalışanının hayatını kaybettiğini, enfekte olan sağlık çalışanı sayısının 40 bini geçtiğini dile getiren Dr. Şevkin, “Arkadaşlarını kaybeden sağlık çalışanlarının moral ve motivasyonu kalmadı, sağlıkçılar tükendi Sayın Bakan. Öte yandan şehir hastanelerindeki usulsüzlükler, gereksiz harcamalar, müteahhitlere ödenen paraların akıbeti de merak ediliyor. 2021 yılı sağlık bütçesi 77,6 milyar; 2020 yılında bu rakam 58,9 milyardı. Yüzde 32 artış sağlanmış görünse de enflasyon ve kur farkı dikkate alındığında 2020 yılına göre bakanlık bütçesinin yüzde 17 azaldığını görüyoruz” diye konuştu.Dr. Şevkin, bütün kahraman sağlık ordusuna hizmetleri için teşekkür etti.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER