banner6

Adana ekonomisine “tespih’  katkısı

Kültürümüzde çok eski yeri olan tespih, Osmanlı’dan günümüze değeri ve kullanımı her geçen gün artan bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Bugün her kesimin, her yaştan insanlar için ayrı bir tutku haline gelmesinin yanında ibadet, stres ve sağlık bakımından vücuda faydalı özellikleri, hatta kimileri için alışkanlıktan günlük hayatımızda artık hemen hemen her alanda vazgeçilmez aksesuarlar arasında yer alıyor.

Adana ekonomisine  “tespih’  katkısı

ÖZEL HABER

SERHAT ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Kültürümüzde çok eski yeri olan tespih, Osmanlı’dan günümüze değeri ve kullanımı her geçen gün artan bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Bugün her kesimin, her yaştan insanlar için ayrı bir tutku haline gelmesinin yanında ibadet, stres ve sağlık bakımından vücuda faydalı özellikleri, hatta kimileri için alışkanlıktan günlük hayatımızda artık hemen hemen her alanda vazgeçilmez aksesuarlar arasında yer alıyor.

Adana, tespih konusunda Türkiye’nin önemli illeri arasında yer alamsına karşın, tespih esnafının dağınık şekilde yer alması pazarlara ulaşabilme konusunda yetersiz kalmasına neden oluyordu. Adanalı tespih esnafının girişimleri sonucu geçtiğimiz Ekim ayında kentin önemli tarihi mekanı olan Büyük Saat civarında yer alan tarihi Vakıflar Çarşısı restore edilerek tespih severlerin hizmetine açıldı.

Kurulduğu sürenin üzerinden henüz bir ay geçmesine rağmen görülen talebin yoğun olması tarihi çarşıda yer alan esnafın yüzünü güldürüyor. Tespihçiler tarafından ayda bir organize edilen ve yeni çarşıda ilk kez kurulan ‘Ay Pazarı’ hem esnafın, hem de tespih meraklılarının ilgi odağı oldu.

Pazar hakkında konuşan Anadolu Tespih El Sanatları ve Antika Derneği (ATESA) Başkanı Rıza Türkmenoğlu, “Adana, tespih üretimi bakımından ülkemizin önde gelen illeri arasında yer almasına rağmen tespihçiler kent içerisinde dağınık şekilde yer alıyordu. Hal böyle olunca da esnafımız dönem dönem farklı mekanlarda sergi ve pazarlar düzenleyerek bir araya geliyordu.

Daha önceden her defasında ayrı ayrı yerlerde bir araya geliyorduk. Hal böyle olunca da tespih sevdalıları her defasında pazarın kurulacağı yeri bulmada sıkıntı yaşıyordu. Gelecek misafirlerimiz ağırlayacak bir yerimiz mevcut değildi. Özellikle kent dışından gelen misafirlerimiz için bu sıkıntı daha büyüktü” dedi.

Tespih sevdalılarının Adana’da önemli bir ilke imza attıklarına değinen Türkmenoğlu şöyle konuştu;

“Çünkü ay pazarımıza Türkiye’nin dört bir yanından tespih koleksiyonerleri, satıcıları, meraklıları kısaca sevdalıları büyük ilgi gösteriyor ve yıl boyunca yaptığımız etkinliklere katılım gösteriyorlar.

Tespihçiler olarak bir araya geldik ve hem derneğimizi kurduk, hem de ilgili yerlere girişimde bulunarak tarihi bir yer olan turistik olan Vakıflar Çarşısı’nda bir araya geldik. Şuanda 84 iş yerimiz var ve burada bir aradayız. Adana’da faaliyet gösteren tüm tespihçiler burada aktif bir şekilde işlerini yapabiliyor.

Çarşımızın açılmasının üzerinden kısa bir süre geçmesine rağmen büyük bir ilgi gördük. Benimsendik, tüm esnafımız ve tespih meraklılarımız çok sevdi ve büyük ilgi gösteriyor. Hem istihdam yarattık, hem de kent ekonomisine şimdiden katkı sunmaya başladık ve bu bizi çok sevindirdi. Ayrıca il dışından gelen misafirlerimizin konakladığı otellere de katkı sağlıyoruz.

HOŞÇA VAKİT GEÇİREBİLECEKLERİ MEKAN

Haftanın 7 günü açığız. Ayda bir ‘Ay Pazarı’ kuruyoruz ve ülkemizin tüm illerinden tespihçilerimiz geliyor. Tüm vatandaşlarımız hafta sonu gelip Adana’mızın bu tarihi mekanında hem sevdiği tespihlerini alabilir. Sonrasında hemen yanı başımızda bulunan tarihi mekanları dolaşabilir. Yeme-içme olarak da aileleriyle gelip çevremizde Adana’nın yerel tatlarını tadabilirler. Hoşça vakit geçirebilirler. Mutluyuz, gururluyuz. Her kesi haftanın 7 günü rahatlıkla vakit geçirebilecekleri çarşımıza bekliyoruz.

Çarşı esnaflarından Dergah Tespih işletmecisi Mustafa Şimşek de çarşının önemine dikkat çekerek duyduğu memnuniyeti şöyle dile getirdi;

“Turistik Tespih çarşımızın açılışı ile birlikte tüm esnaf bir aradayız. Derneğimiz var ve derneğimiz aracılığıyla oluşacak tüm sorunlarımızı ilgili yerlere bildirebiliyoruz. Böylece daha hızlı çözüm üretebiliyoruz.

En önemlisi müşterilerimiz artık sabit olan yerimize rahatlıkla gelip istedikleri ürünleri alabiliyor. Çünkü bizim sadece Adana değil, internet üzerinden de satışmış olduğundan dolayı Türkiye’nin dört bir yanından müşterilerimiz var. Ayda bir düzenlediğimiz Ay Pazarı’na büyük katılım oluyor ve öncesinden sabit yerimiz olmadığından her defasında ayrı bir noktada toplanıyorduk. Böyle olunca da müşterilerimiz pazarın kurulduğu yeri bulmakta sıkıntı yaşıyordu. Artık öyle bir sorunumuz kalmadı. Adresimiz belli, iş yerlerimiz burada. Tüm ürünlerimizi bir arada arz edebiliyoruz. Artık ham madde sıkıntımız da yok. Çünkü çarşımızda onlar da satılıyor. Gelen müşterilemize tüm ürünlerin teşhirini yapabiliyoruz. Müşterilerimiz de daha fazla çeşit görme fırsatına kavuştu.

ADANA’DA BULUŞMA NOKTASI

Bulunduğumu yer Adana’nın önemli tarihi eserlerinin bir arada bulunduğu önemli bir nokta.. Büyük Saat kulesi, Tarihi Ramazanoğlu Konağı, Ulu Camii, Yağ Camii, tarihi hamamlar ve daha nice eserler burada.. Gelen ziyaretçilerimiz ata tutkumuz olan tespih çeşitlerimizi görüp almasının yanında aileleriyle bu tarihi mekanları ziyaret edebilirler. Adana’nın yerel lezzetleri olan kebabı, şalgamı, cezeryesini tadabilir ve sevdiklerine hediye olarak götürebilirler.

Ayrıca Adana’mızın tanıtımı için Dergah espih olarak dışarıdan gelen müşterilerimize kentin tarihi ve kültürel yerlerini anlatıyoruz. Yerel lezzetlerini ve nerelerde bulabilecekleri konusunda yardımcı oluyoruz. Adana’ya gelecek olan vatandaşlarımız bize gelsinler biz onlara her türlü yardımcı olmaya hazırız. Bir bakıma Adana’nın ‘Gönüllü Tanıtım Elçileri’yiz.

İstanbul’dan gelen tespih esnafı Hurşit Battal, Adana’da tespihçilerin tarihi bir mekanda bir arada olmasından büyük memnuniyet duyanlardan. O da taa İstanbul’dan gelerek el emeği, göz nuru ürünlerini teşhir ediyor. Bir yandan Adana’nın kendine has çeşitlerini inceleyip alıyor, diğer yandan İstanbul’un yerel türlerini tanıtıyor.

Tarihi bir mekanda Adanalı tespihçilerin yer almasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Battal, “Artık toptan tespihçileri burada bir arada rahatlıkla bulabiliyoruz. Tek adresde bulunmak çok iyi, ürünlerimizi tanıtabiliyor ve buranın ürünlerini görme fırsatı buluyoruz. Başarılı bir iş olmuş. Ayrı ayrı yerleri dolaşmamıza gerek yok. Ne istiyorsak burada bulabiliyoruz. Bundan sonra her ay tespihçiler tarafından düzenlenen Ay Pazarı’na gelmeyi düşünüyorum” dedi.

Diyarbakır ilinden gelen diğer bir tespihçi Ramazan Yağmur da çarşının kurulmasından memnuniyet duyduğunu belirtiyor. Tespihçiliğin yanında takı-tasarımı da yapan Yağmur, “Yaklaşık 20 yıldır bu sektördeyim. Daha önce farkı noktalarda bulunan esnafı dolaşmak hem zaman alıyor, hem de tamamını ziyaret edemiyorduk. Ayrıca ulaşabildiğimiz müşteri kitlesi sınırlıydı. Şimdi ise sabit bir yer yapmışlar ve tüm tespih meraklıları burada.. Daha fazla kişiye ulaşabiliyoruz. Emeği geçenlere teşekkür ediyor ve hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2019, 18:43

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER