banner6

Adana- Mersin arası tren seferleri başlatılsın talebi

Pandemi nedeniyle seferleri durdurulan Adana-Mersin arası tren seferlerinin tekrar başlaması için basın açıklaması yapıldı.

Adana- Mersin arası tren seferleri başlatılsın talebi

İbrahim BAYSAL- Ahmet ÖZDEMİR

ADANA (İLKHABER)-Pandemi nedeniyle seferleri durdurulan Adana-Mersin arası tren seferlerinin tekrar başlaması için basın açıklaması yapıldı.

Adana Emek ve Demokrasi Güçleri üyeleri Adana-Mersin arası tren seferlerinin tekrar başlaması için Adana İstasyon Meydanı’nda bir araya geldi. Aralarına CHP eski Milletvekili İbrahim Özdiş’in de bulunduğu Emek ve Demokrasi Güçleri adına basın açıklaması metnini Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Adana Şube Başkanı Tonguç Özkan okudu.  Başkan Özkan, Adana halkı olarak Adana-Mersin bölgesel tren seferleri başta olmak üzere, tüm tren seferlerinin pandemi koşullarına uygun şekilde gerekli önlemlerin alınarak bir an evvel başlatılmasını istediklerini işaret etti.

CİDDİ SIKINTI VE SORUNLAR YAŞANMAKTADIR

Özkan, Dünyada ve ülkemizde yaşanan korona virüs salgınının hem sağlığı, hem de toplumsal yaşamı, ilişkileri alt üst ettiğini savundu. Pandeminin en çokta kamusal hizmetleri ve bu hizmetleri veren kamu kurumlarının işleyişini ve hizmet akışını bozduğunu dile getiren Özkan, “Eğitim, sağlık, büro hizmetleri, haberleşme vs. hizmetlerinde telafisi zor aksamalar yaşandı. Kamu hizmetlerinin bir parçası olan demiryolu ulaşımında da ciddi sıkıntı ve sorunlar yaşanmaktadır.” dedi.

ŞEHİRLERARASI ANA HAT VE BÖLGESEL TREN SEFERLERİ BAŞLATILMAMIŞTIR

Şehirlerarası ana hat ve bölgesel tren seferleri başlatılmadığını anlatan Başkan Özkan, “ ‘’Covid-19 pandemisi tedbirleri’’ kapsamında, ilan edilen seyahat ve sokağa çıkma yasağı ile birlikte 28 Mart 2020 tarihinde şehirlerarası tüm ulaşım araçları kısıtlanmış ve buna bağlı olarak da tüm tren seferleri de durdurulmuştu. Daha sonra 4 Mayıs 2020 tarihinde şehirlerarası seyahat kısıtlamalarının kademeli olarak kaldırılması ile birlikte, diğer ulaşım araçları  otobüs-uçak, vebenzeri ile MARMARAY, BAŞKENTRAY, İZBAN, Yüksek Hızlı Trenseferlerinin tekrar başlatılmasına rağmen şehirlerarası ana hat ve bölgesel tren seferleri başlatılmamıştır.” diye konuştu.   

VATANDAŞLAR MAĞDUR

Birçok ulaşım aracına göre daha ekonomik olan bölgesel ve ana hat tren seferlerinin başlatılmamasının vatandaşları ciddi anlamda mağdur ettiğini söyleyen Başkan Özkan, “Yaklaşık bir yıldır çalıştırılmayan tren seferleri nedeniyle en fazla mağduriyeti yaşayan illerden biri de Adana’dır. Özellikle günlük yaklaşık 12 bin yolcunun seyahat ettiği Adana-Mersin arasında çalışan bölgesel trenlerin iptal edilmesi ile bu illerde çalışan vatandaşlar, virüsün bulaşma riskinin çok daha fazla olduğu dolmuş, otobüs, vebenzeri araçlarla daha yüksek ücretler ödeyerek seyahat etmeye mahkûm edilmişlerdir.  Ayrıca, görevi başındaki demir yolu personeli de yolcu trenleri çalışmadığından, göreve gidiş gelişlerde zorluklarla karşılaşmaktadır.” şeklinde konuştu.  

GİRİŞİMLERDE BULUNULDU

Seferlerin başlaması amaçlı çeşitli girişilmede bulunulduğunu kaydeden Başkan Özkan, “Bu mağduriyetin giderilmesine yönelik, mağdur olan yurttaşlarımız, gerek çeşitli sivil toplum örgütleri ve çevreler sosyal medya üzerinden, gerekse de milletvekilleri tarafından verilen soru önergeleriyle girişimde bulunmuşlardır. Tren seferlerinin ne zaman başlayacağına yönelik bu sorulara; TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğü resmi hesaplarından “trenlerimiz hazırlanıyor” şeklinde cevaplar vermiştir. Sağlıklı bir ulaşım için bütün tedbirlerin rahatlıkla alınabileceği ve kapsamlı, denetlenebilir tek ulaşım aracı demiryolu ulaşımıyken, ana hat ve bölgesel tren seferlerinin başlatılması için hazırlıkların sürdüğü belirtilmesine rağmen geçen bir yıllık sürede herhangi bir hazırlık yapılmadığını üzüntüyle karşılamaktayız.” ifadelerini kullandı.

SEFERLERİN BAŞLAMASINI İSTİYORUZ

Adana halkı olarak Adana-Mersin bölgesel tren seferleri başta olmak üzere, tüm tren seferlerinin pandemi koşullarına uygun şekilde gerekli önlemlerin alınarak bir an evvel başlatılmasını istediklerini dile getiren Başkan Özkan, “Hepimizin bildiği üzere 02 Mart 2021 tarihi itibariyle, ülke genelinde kademeli normalleşmeye geçildiği Cumhurbaşkanı tarafından açıklanmıştır. Bu nedenle vatandaşların en önemli taleplerinin başında gelen, ucuz, sağlıklı, nitelikli ulaşım hakkını kullanması oldukça önemlidir. Koranavirüs tedbirleri göz önüne alınarak tren seferlerin bir an evvel başlatılması demiryolu çalışanlarının ve vatandaşların acil beklentisidir. Bu kapsamda, Adana halkı olarak Adana-Mersin bölgesel tren seferleri başta olmak üzere, tüm tren seferlerinin pandemi koşullarına uygun şekilde gerekli önlemlerin alınarak bir an evvel başlatılmasını istiyoruz.” dedi.

Açıklamanın ardından alabalık grup meydandan sessizce ayrıldı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER