banner6

Adana-Ottawa arasında diploma krizi

Kanada’nın Ottawa kentindeki Carleton Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra pandemi nedeniyle 2 yıl önce memleketine dönen Adanalı Mustafa Fatih Varkara’nın diploması, krize dönüştü.  Yüzde 75 bursla kazandığı Carleton Üniversitesi’ndeki eğitimini başarıyla tamamlayan Mustafa Fatih Varkara, 5 yıl emek verdiği diplomasına kavuşması tam bir macera oldu.

Adana-Ottawa arasında diploma krizi

ÖZEL HABER

Süreyya URİ

Aliye Sare AKÇAY

ADANA(İLKHABER)-  Kanada’nın Ottawa kentindeki Carleton Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra pandemi nedeniyle 2 yıl önce memleketine dönen Adanalı Mustafa Fatih Varkara’nın diploması, krize dönüştü.  Yüzde 75 bursla kazandığı Carleton Üniversitesi’ndeki eğitimini başarıyla tamamlayan Mustafa Fatih Varkara, 5 yıl emek verdiği diplomasına kavuşması tam bir macera oldu.  Adana Ottawa arasındaki 8 bin 540 kilometrelik yolda 3 kez yolculuk yapan diploma ancak üçüncü kez gönderildiğinde Varkara’nın eline geçebildi, ancak YÖK’ün istediği denklik olmadan o da sadece bir kağıttan ibaretti. 

İşte Mustafa Fatih Varkara’nın  ona sahip olabilmek için 5 yıl emek verdiği, geleceği için umutlarını bağladığı diplomasının başına gelenler:

Tarsus’ta eğitime damgasını vuran bir liseden mezun oldu Mustafa Fatih Varkara.  Sonra hayallerinin peşinden koşmaya karar verdi ve Kanada’nın Ottowa kentindeki Carleton Üniversitesi’ne eğitim için başvuruda bulunup burs kazandı. Yüzde 75 burslu olarak kazandığı üniversitede eğitimini 5 yılda büyük emek vererek başarıyla tamamladı.

Hayallerinde Kanada’da kalıp iş hayatına da orada devam etmek vardı ama tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi Kanada’yı da ekonomik olarak sarstığından, iş yaşamına orada devam edemedi ve 2 yıl önce ülkeye geri döndü.

İşte her şey bundan sonra başladı. Mezun olduğu üniversiteden diplomasını istedi. Okul diplomayı 2 kez  gönderdi ancak bir türlü eline geçmedi. Sonra oradaki bir arkadaşından yardım istedi ve gönderisini navigasyonla takip etti.  Üçüncü gönderide  navigasyon aracılığıyla yolculuğunun her aşamasını takip ettiği diplomasına ancak ulaşabildi.  Bu kez de YÖK denklik vermek için noterden onaylı transcript  istedi. Okuldan transcriptini isteyen Varkara,  aylarca istediği belgeye ulaşamadı.  Adana Ottowa arasındaki 8 bin 540 kilometrelik yoldan tam 5 kez gönderilen  belge her defasında kargoda kayboldu.  Çünkü her seferinde farklı adreslere bırakıldı.

Ancak 5. kez gönderilen belgeler bu kez de gazetemizin kapısı önüne bırakılmıştı. Zarfı aldığımızda üzerindeki isim ve adres bölümü yırtılmış kime ait olduğu bile belli değildi. Ancak belli olan bir şey var dı ki bu gönderi sahibi için çok önemli olabilirdi.

Bu yüzden emniyet görevlilerinden yardım alarak gönderinin sahibini bulduk.

“BU BELGELER BENİM HAYATIM”

 Kendisine ait belgelerin gazetemizin bürosunun kapısına bırakıldığını ve gelip almasını söylediğimiz telefonun ucundaki Mustafa Fatih Varkara oldukça heyecanlandı. Çok geçmeden belgelerini almak üzere geldi. “Bu belgeler benim hayatım” dediği belgelerini Varkara’ya teslim ettik.  Artık o bir üniversite mezunuydu.

“BUNLAR OLMASAYDI 5 YILLIK EMEĞİM HİÇ OLACAKTI”

Gelen belgelerin kendisi için çok önemli olduğunu, o belgeler olmadan 5 yıllık emeğinin yok olacağını belirten Varkara, bu belgelerle yüksek lisans ve iş başvuruları yapacağını söyledi.

FOTO ALTI: 24 yaşındaki Mustafa Fatih Varkara, “Bu belgeler benim hayatım” dediği, geleceğine yön verecek belgelere kavuştu

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER