banner6

Adana’da 1 yılda 62 Bin 300 konut el değiştirdi

Adana Emlakçılar Odası Başkanı Ülkü Uçar, 2020 yılında banka faizlerinin düşmesiyle Adana’da 62 Bin 300 konutun el değiştirdiğini söyledi. Uçar ayrıca pandemi dönemi ile insanların konut alırken yada kiralarken kriterlerinin değiştiğini anlattı. 2020 yılında konut kredilerinde yapılan indirimler ile konut satış rekorları kırıldı. 2020 yılında Adana’da 62 Bin 300 konut el değiştirdi. Ancak gerçekleşen faiz indirimlerinin sona ermesi ile pandemi döneminde piyasa tekrar durağanlaştı.

Adana’da 1 yılda 62 Bin  300 konut el değiştirdi

Bayram BULUT/Röportaj

ADANA (İLKHABER) - Adana Emlakçılar Odası Başkanı Ülkü Uçar, 2020 yılında banka faizlerinin düşmesiyle Adana’da 62 Bin 300 konutun el değiştirdiğini söyledi. Uçar ayrıca pandemi dönemi ile insanların konut alırken yada kiralarken kriterlerinin değiştiğini anlattı.

2020 yılında konut kredilerinde yapılan indirimler ile konut satış rekorları kırıldı. 2020 yılında Adana’da 62 Bin 300 konut el değiştirdi. Ancak gerçekleşen faiz indirimlerinin sona ermesi ile pandemi döneminde piyasa tekrar durağanlaştı.

Pandemi döneminde  2020 yılında konut kredilerinde yapılan faiz indirimleri ile konut satış rekorları kırıldı. Türkiye genelinde 2019 yılında 2 Milyon 338 Bin konut satılırken salgına rağmen 2020 yılında bu rakam artarak 2 Milyon 678 Bin’i buldu. Yüzde 15’lik bir konut satışı artışıyla 2020 yılı kapandı. Ancak gerçekleşen faiz indirimlerinin sona ermesi ile pandemi döneminde piyasa tekrar durağanlaştı.

Pandemi döneminde insanların alışkanlıklarında da değişimlerin olduğu görüldü. Emlakçılara ait internet portallarından evlerin fotoğraflı ve videolu olması dikkat çeken bir faktör oldu. Evden çekilmiş videoları ve fotoğrafları inceleyen konut alacaklar, birkaç konut üzerinde böylece yoğunlaşarak istedikleri evleri kolayca bulmaya başladı.

Bunun yanı sıra birde şehirden uzak doğayla baş başa olacakları yerlerde konut alanların sayısında da artış yaşandı. Özelikle pandemi döneminde insanlar hafta sonu kısıtlamasını şehirden uzak kafa dinleyerek geçirmek istiyor.

Konuyla ilgili sorularımızı yanıtlayan Adana Emlakçılar Odası Başkanı Ülkü Uçar, 2020 yılının emlak piyasasını etkilediğini ancak yılın üçüncü çeyreğinde bankaların uyguladıkları konut kredisindeki faiz oranları indirimleri nedeniyle konut satışlarının yükseldiği bir döneme girildiğini söyledi. 2020 yılında Adana’da 62 Bin 300 konutun satılarak el değiştirdiğini anlatan Uçar, Kasım ayından sonra ise tekrar piyasanın durağanlaştığını belirtti.

Adana için satılan konut sayısının düşük olduğuna dikkat çeken Uçar, “2020 yılında Adana geneline bakarsak 62 Bin 300 konut el değiştirdi. Nüfus oranına baktığımızda aslında Adana için oldukça düşük bir sayı olduğunu düşünüyorum. Mersin'de bile bizden daha fazla satış gerçekleşti .Şu günlerde ise  sektördeki hareketlilik Kasım 2020’den bugüne kadar yeniden durgun dönemine girdi diyebilirim” ifadelerini kullandı.

Şimdi Adana Emlakçılar Odası Başkanı Ülkü Uçar ile yaptığımız röportajı sizlerle paylaşıyorum;

Pandemi donemi konut satışlarını etkiledi mi?

“Pandemi dönemi konut satışlarını oldukça etkiledi. Çünkü insanların şu anda sağlıkları ön planda. İnsanlar önceliği sağlığa verdiler ve mümkün olduğunca dışarıya çıkmamaya  çalışıyorlar. Ayrıca satılık evlerde oturan varsa, pandemiden dolayı evlerine müşteriyi kabul etmiyorlar. Bunlarda  tabii ki konut satışlarına yansıyor. Ancak 2020 yılı üçüncü çeyreğinde konut kredilerinde yapılan 0.64 ve 0. 74 oranlarındaki indirimleri vatandaşlar fırsata çevirdi. Vatandaşlar bu dönemde çok ciddi alımlar yaptı. 

2020 yılında konut satışlarında rekor yaşandı diyebilirim. Pandemi dönemi olmasına rağmen çok ciddi konut satıldı. 2019 yılında 2 Milyon 338 Bin konut satılırken, salgına rağmen 2020 yılında 2 Milyon 678 Bin konut el değiştirdi. Yani bu da yaklaşık yüzde 15'lik bir oran artışı demektir. Salgına rağmen 2020 yılını gayrimenkul piyasası çok iyi kapattı.

2020 Adana’da kaç adet konut satıldı?

 2020 yılında Adana geneline bakarsak 62 Bin 300 konut el değiştirdi. Nüfus oranına baktığımızda aslında Adana için oldukça düşük bir sayı olduğunu düşünüyorum. Mersin'de bile bizden daha fazla satış gerçekleşti. Su günlerde ise sektördeki hareketlilik Kasım 2020’den bugüne kadar yeniden durgun dönemine girdi diyebilirim.

Banka faizleri ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Şu anda konut kredilerinde banka faizleri çok yüksek seyrediyor. Konut sektöründe vatandaşların zorlanmadan konut alabilmesi, satışların artması için faiz oranlarının ivedilikle 2020 yılında olduğu gibi 0, 64 ve 0, 74 oranlarına çekilmesi gerekmektedir. Faizlerin aşağıya çekilmesi emlakçı esnafımızın ve vatandaşların yüzünü güldürecektir.

Adana'da kiralık ve satılık ev fiyatları hakkında bilgi alabilir miyiz?.

Bölgemizde satılık konut fiyatları 150 bin liradan başlayıp, 3 milyon liraya kadar çıkmaktadır. Bölgeye semte göre 1 +1 daireler 150 binden, 2+1 250-300 bin liradan, 3 +1 300 -600 bin liradan, 4+1 daireler ise 1,5 milyondan 2 milyona kadar çıkmaktadır. Villa tarzı  bahçeli evlere de yoğun talep olmakla beraber, bu tür evlerinde fiyatları  yeri ve konumuna göre 500 bin ile 3 Milyon arasında değişmektedir.  Fiyatların en yüksek olduğu bölgeler şu anda  Çukurova ve Seyhan’dır. Ancak çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarının bölgede  hizmet vermeye başlamasıyla Yüreğir ve  Sarıçam'da bölgesel olarak rağbet görmeye başladı.

Kiralık daireleri sorarsanız onlarda da artışlar var. En düşük kiralık ev müstakil evlerde 500 liradan başlar. Ortalama 1000- 1500 lira aralığına kadar çıkar. Biraz daha üst segment lüks konutlar ise 3 bin liraya kadar aylık verilebilmektedir. Bahçeli dubleks villa tipi evler ise 3 Bin liradan başlayıp, 7 Bin 500 liraya kadar kiralanabilmektedir. Fiyatlar yeri ve konumuna göre değişiklik göstermektedir..

Emlakçılara internet üzerinden verilen ilanlar nasıl yansıyor?

Pandemi döneminde özellikle ev arama şekilleri de değişti. Bunun içinde internet üzerinden verilen ilanlar çok önem kazandı. Emlakçı arkadaşlarımız eskiden sadece daire resimleri ve bilgilerini verirken, şu anda evin içinde gezerek daireleri video ortamında ilanlara atarak kendilerine pazar oluşturmaya çalışıyorlar. Müşterileri de bu şekilde oturdukları yerden  daha rahat konut bulabiliyorlar. Çünkü insanlar daireleri internet portalların da görüyor. Emlakçı arkadaşımızı arıyor ve satın almak istedikleri daireyi geziyorlar. Eskiden alıcılar 10 daireyi gezerken, şu anda 3 daireyi gezip bir tanesine karar verebiliyorlar. Ciddi ve kararlı alıcılar şu anda piyasada dolaşıyor..         

Vatandaşların tercihi daha çok müstakil evlerden yana mı, yoksa apartman dairelerinden yana mı oluyor?

Pandemi döneminde artık geniş ve bahçeli evler tercih ediliyor. Yani villa tipi evlere rağbet biraz fazla. Tabii ki bütçesi uygun olanlar öncelikle villaları düşünüyorlar. Apartman dairelerini tercih eden müşterilerimiz ise site tarzı  geniş balkonlu ve ferah evleri tercih ediyorlar. Zamanlarının daha çok bahçede veya balkonda geçirmek istiyorlar. Özellikle yasaklı günlerde sürekli evde oldukları için şehirden uzak doğayla baş başa olmayı tercih edenlerin sayısı da oldukça arttı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42