banner6

Adana’da 360 sokak köpeği kısırlaştırılacak

Adana Veteriner Hekimleri Odası (VHO)ile Büyükşehir Belediyesi arasında yapılan protokol ile 360 sokak köpeği kısırlaştırılacak.

Adana’da 360 sokak köpeği kısırlaştırılacak

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Adana Veteriner Hekimleri Odası (VHO)ile Büyükşehir Belediyesi arasında yapılan protokol ile 360 sokak köpeği kısırlaştırılacak. Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ile Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından düzenlenen “Sahipsiz Evcil ve Sokak Hayvanlarının Barınma ve Beslenme Şartlarının İyileştirilmesi Fikir ve Proje Yarışması (EnPati Hayvan Dostu Şehirler)” kapsamında, Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan “Patibook” Projesi ilk 10’a girerek ödül almıştı.

Bu kapsamda Türkiye Belediyeler Birliği tarafından Adana Büyükşehir Belediyesi’ne 360 sokak köpeğini kısırlaştırması için 250 bin TL hibe edildi. Adana Büyükşehir Belediyesi, verilen hibe doğrultusunda Adana Veteriner Hekimleri Odası ile bir protokol imzaladı. Protokol kapsamında sokakta yaşayan 360 köpek kısırlaştırılıp yeniden sokağa bırakılacak.

Proje’nin tanıtımı için Adana Veteriner Hekimleri Odası’nda toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya; Adana VHO Başkanı Nihat Köse, Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetleri Daire Başkanı Arif Kamber,  Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr. Bilge Durutürk, Adana Büyükşehir Belediyesi Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Veteriner Hekim Dr. Ramazan Özdemir ve çok sayıda veteriner hekim katıldı..

Proje hakkında konuşan Adana Veteriner Hekimleri Odası (VHO) Başkanı Nihat Köse, tüm Türkiye’nin ortak sorunu olan sokak hayvanlarının popülasyonunun kontrol edilmesi için önemli olduğunu söyledi.

Nihat Köse, “Adana Büyükşehir Belediyesi ile yapılan bir protokol ile ülkemizin tüm şehirlerinin ortak sorunu olan sokak hayvanlarının popülasyonunun kontrol edilmesi için bir girişimde bulunuyoruz. Adana’da Büyükşehir Belediyesi ile bir protokol yapıp, serbest veteriner hekim klinikleriyle köpeklerde kısırlaştırmaya başlayacağız. Gönüllüler köpeği getirecek ve veteriner hekimlerimizin kliniklerinde kısırlaştırılacak. Ardından belediye küpesini, çipini takacak ve bırakılacak” dedi.

Bu projenin sosyal sorumluluk projesi olduğunu ve bunun önemini bildiklerini belirten Adana VHO Başkanı Nihat Köse, şu bilgilere yer verdi;

“Sokak hayvanlarının kısırlaştırılmasında her zaman var olduğumuzu söylemekteyiz. Yapacağımız bu örnek projeyle de bunu göstermek istiyoruz. Belediye kendi bütçesinden hizmet alımı şeklinde verirse Tufanbeyli’den başlamak üzere, bütün ilçelerde bunu yapabiliriz.

Odamızın kısırlaştırmadaki asgari ücreti 1600 TL olmasına rağmen, bu projede veteriner hekimlerin gönüllü olduğunu göstermek üzere 700 TL ile bu işi yapacağız. Yani veteriner hekimler bu işten para kazananalar değiliz. Bu işin bir sosyal sorumluluk projesi olduğunu düşünüyoruz. Sosyal sorumluluk projesi olduğu için biz de sonuna kadar destek vermekteyiz.

Belediye bu işi serbest veteriner hekimler aracılığıyla çözmelidir. Çünkü sokakta yaşayan 200 bin hayvanın kısırlaştırılması ya da popülasyonunu sabit tutması için yıllık 140 bin civarında kısırlaştırma yapması gerekiyor. Bunu da belediyenin sadece kendi personeliyle yapması mümkün değildir. Ancak serbest veteriner hekimler aracılığıyla çözülebilir.

Bu proje bunun başlangıcı olsun. Bundan sonra sokak canlılarının kurtarılması için belediyeler, veteriner hekimler ile işbirliği yapmalı..

Bu projeyle 360 sokak hayvanı kısırlaştırılacak ve gönüllüler hayvanları getirecek. Şuanda proje için belirlenen miktar 360 hayvan için ve projenin bitiş tarihi bir buçuk ay sonra ama gönüllüler çok hızlı şekilde getirilerse bu işi bir hafta içerisinde çözeriz. Bu işten alnımızın akıyla çıkacağız ve Adana’yı örnek kent olarak göstermiş olacağız.”

Adana Büyükşehir Belediyesi Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Veteriner Hekim Dr. Ramazan Özdemir de proje kapsamında 360 hayvan kısırlaştırılıp, hayvan iyileştikten sonra tekrar sokağa bırakılacağını ve 6 hafta gibi bir süreçte bu işlemin gerçekleştirileceğini söyledi.

Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr. Bilge Durutürk ise Veteriner hekimlere yapılacak işlemler hakkında şu bilgileri verdi;

“Türkiye Belediyeler Birliği‘nin düzenlemiş olduğu Empati Şehirler Fikir ve Proje Yarışmasının bir hibesi olarak Türkiye’deki 10 belediyeden biri olarak Adana Büyükşehir Belediyesi’ne verildi. Bu hibe belediyenin bütçesinden ayrı olarak, ayrı bir hesaba sadece proje için ayrılmak üzere harcanmış bir para.. Bahsi geçen 250 bin TL proje faaliyeti olan ve sizlerin aktif olacağı gönüllülerle koordinasyonla devam edecek olan kısırlaştırma için hibe verilmiş bir ücrettir. Projenin raporlama ve bitiş tarihi de Kasım 2022’dir.

Veteriner klinikleri belirlenecek ve protokol yapılacak. Bu; Veteriner, Barınak işleri müdürlüğü ve klinikler ile Veteriner Hekimleri Odası koordinasyonunda olacak. Belirli kriterlere göre kısırlaştırma yapılacak.

Projeye dahil olan klinikler ile gönüllülerin kısırlaştırma işleminin adil bir dağıtım koordinasyonu yapılarak gerçekleştirilmesi; Bu aşamada kaç klinik olacaksa, eşit şekilde hayvan götürülmesi sağlanacak.

Öncelikle dişi köpekler kısırlaştırılacak. Aslında ülke genelinde kedi, köpek, dişi ve erkekti ancak bütçenin bir sonraki aşamada daha kapsamlı ve daha geniş bir hale gelip, bu aşamadaysa aktif bir şekilde ve efektif olabilmesi adında çünkü bütçe sınırlı..

Fiyatlandırma çıkarıldığında sayı az olacak. Aslında ‘Bir yarabandı’ ancak öncelikli olarak iyi niyetin bir göstergesi adına bu proje platformun ilk basamağı olacak diyebiliriz. Dolayısıyla dişi köpekler olarak bir belirlenme yapıldı.

Fakat gönüllü size bir köpek getirdi, ‘Hayır! Dişi köpek dendi. Bu köpeği kabul edemiyoruz’ durumuna da mahal vermemek için yüzde 85 oranında yani gerekli dağılım yapıldıktan sonra kısırlaştıracağınız hayvanların yüzde 15’i erkek olabilecek.”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER