banner6

Adana'da düşündüren eylem!

İnsani Hürriyetler ve İnanç Platformu tarafından Mustazaf-Der'in kapatılmasını protesto etmek amacıyla, düzenlenen konvoylu gövde gösterisi ve basın açıklaması, gerek katılımcıları ve gerekse flamaları ve pankartları ile Adana'da endişeli gözlerle izlendi.

Adana'da düşündüren eylem!
Adana’da düşündüren eylem!

 

ADANA - İnsani Hürriyetler ve İnanç Platformu tarafından Mustazaf-Der’in kapatılmasını protesto etmek amacıyla, düzenlenen konvoylu gövde gösterisi ve basın açıklaması, gerek katılımcıları ve gerekse flamaları ve pankartları ile Adana’da endişeli gözlerle izlendi.

Kapatılan Mustazaf-Der`in Genel Başkanı Avukat Hüseyin Yılmaz ve beraberindeki Mustazaf Der heyeti’ni Adana girişince yüzlerce araçlık konvoyla karşılayan grup, eylemin yapılacağı alana ilerlerken, kentin caddelerinde halkın şaşkın bakışları altında gövde gösterisi yaparken, attıkları sloganlar da dikkati çekti

Sık sık tekbirlerin getirildiği 5 Ocak Meydanı’ndaki basın açıklamasında "İslami Çalışma Engellenemez, Zalimler İçin Yaşasın Cehennem, Üzülme Gevşeme Allah Bizimle, " şeklinde sloganlar atıldı, "Ya rabbi şahit ol bu zulme, Bu Yargı Savaş Kanadının Yargısızlığına Benziyor. Yeter ki Kur`an Susmasın, Bizler Nebilerin İzindeyiz Ya Siz" yazılı pankartların açıldığı toplantıda siyah çarşaf giyen kadınların, başları örtülü küçük kız çocuklarının katılımı gözlendi.

Sık sık tekbirlerin getirildiği toplantıda konuşan kapatılan Mustazaf-Der’in Başkanı Hüseyin Yılmaz, sadece Mustazaf Der`in kapatılmasını kınamayacaklarını, Gaziantep`te başörtülü kızının hakkını arayan Güllü Çevik`e verilen 2 yıl 10 ay hapis cezasına da tepki vereceklerini söyledi.

İktidarın, “toplumun ıslahı için” derneklerini kapattığını söyleyen Yılmaz, "Adana`da yıllarca derneklerimize yönelik komplolar kuruluyor. Fakir ve muhtaçlara yardım ettiğimiz için, onlara erdemliliği öğrettiğimiz için, kan davalıları barıştırdığımız için birileri bize düşman oldu. İlk önce farklı kesimleri, farklı örgütleri üzerimize salarak derneklerimizi molotofladılar, saatler öncesinden haber vermemize rağmen Adana polisi gelmedi.  Bu insanlar üzerinden derneklerimize komplolar kuruluyor. Şuana kadar hiçbir fail yakalanmamış. Üzerimize salan çetelerle istediklerini elde edemeyince hücre evi basar gibi onlarca derneğimizi bastılar. Bu zulüm niye yapılıyor biliyor musunuz, konuşması gerekenlerin sesiz kaldıkları için.. " dedi.

 Osmaniye’de Şube Başkanlarının darp edildiğini, Hükümet yetkililerinin üç maymunu oynadıklarını ifade eden Yılmaz, tam bir kumpas içerisinde olduklarını söyledi. Yılmaz, "Amaçları halkımız ile bütünleşmemizi engellemek, ama treni kaçırdılar. Onları yapacakları tek bir şey var, o da oturup üzülmektir. Urfa`ya girerken konvoyumuz taciz edildi, buraya gelirken Osmaniye`de bize katılmak isteyen şube başkanımızı çevirip darp ettiler. Polisler, şube başkanımızdan kimlik istedi verdi, üst araması dediler aradılar. Ama polisler, `bizim karşımızda konuşanın hakkı kötektir` deyip şube başkanımızı darp ettiler. Amaç provokatörlüktür. Hükümet, artık buna bir dur demeli… Yoksa bizler bu ikiyüzlülüğü her yerde anlatacağız, Müslüman halkı nasıl kandırdıklarını anlatacağız. Bizler sağduyumuzu korumaya devam edeceğiz" diye konuştu.

 Adalet ve Kalkınma Partisi yetkililerine seslenen Yılmaz, "bu zulme seyirci kalmayın" dedi. Yılmaz, son olarak katılımcıları 27 Mayıs`ta Diyarbakır`da düzenlenecek olan mitinge davet etti.

İnsani Hürriyetler ve İnanç Platformu adına basın açıklamasını okuyan platform sözcüsü İsa Emre ise,  Mustazaf Der`in yaptığı faaliyetlerden bahsetti. Mustazaf-Der, tüzüğünde belirttiği ilkelerinden taviz vermeden her koşulda mazlum ve mustazaf halkın yanında olduğunu kaydeden Emre; "Mustazaf Der, hakkın emrinde Müslüman halkımızın duygularına tercüman olmuş, hizmetten geri durmamıştır. Gerek mağdur ve muhtaçlara yaptığı yardımlarla ve gerekse çocuk, genç ve yaşlıları maddi ve manevi eğitimden geçirmesi, bilgi ve bilinç düzeylerini yükseltmesi, gerekse Kavgalıları, hasımları, kan davalılarını barıştırması ve Mustazaf halkımızın her türlü ihtilaflarını çözerek halkımızın ittifakını sağlamakla toplumsal barışa hizmet etmesiyle, düzenlediği etkinliklerde yüz binleri buluşturmasıyla Müslüman halkımızın gönlünde yer etmiştir. Çalışmalarıyla mazlum ve mustazafların yüzünü güldürüp, sevindirmiş, zalim ve müstekbirlerin korktuğu bir camia olmuştur. "dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER