banner6

Adana’da Erdoğan rüzgarı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün partisinin düzenlediği Adana mitingine katılmak üzere Adana’ya öğlen saatlerinde geldi. Uğur Mumcu Meydanı’nda düzenlenen mitingi izlemeye Adana ve çevre ilerden çok sayıda kalabalık katıldı.

Adana’da Erdoğan  rüzgarı

Adana’da Erdoğan  rüzgarı

 

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)  Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin düzenlediği mitinge katılmak üzere dün Adana’ya geldi. Burada kendisini bekleyen on binlerce partilisine seslenen Erdoğan yerel seçimlerin önemine vurgu yaptı.

 

Erdoğan, kente yaptıkları projelerini anlattı.  30 Mart yerel seçimlerinin herhangi bir seçim olmadığını devletin içine sızmış örgütlere, onlarla işbirliği yapan destek veren muhalefet partilerine karşı adeta bir istiklal mücadele olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Adana İstiklal savaşında sen bir destan yazdın, şimdi bu istiklal mücadelesine var mısın? Eyvallah…Açık konuşmayı severim. Kapalı hesaplar içine girmem. Bu Pensilvanya geçenlerde bir açıklama yaptı. Oy kullanmamış. Ama şimdi CHP’ye oy verin diye ablaları dolaşıyor. Yavrularınızı bunların dershanelerinden çekin alın, hiç tereddüt etmeyin. Özel üniversitelerinde varsa onları da çekip alın. Devletimizin okulları bize yeter. Bu mücadeleyi yürekli yapmalıyız. Bunların yayın organlarını evlerinize almayın. Bunların bu dersi alması lazım. Dersi en güzel şekilde vermemiz lazım. Bunlar diyor ki bunları biz büyüttük, şöyle oldu böyle oldu.
Eğer onların evlerinde yurtlarında kalan varsa kredi yurtlar kurumunun yurtları size açık. Oralarda yer yoksa devletin sosyal tesislerine almaya hazırız. Orada da yoksa otellerde misafir edeceğiz.” dedi.

 

EN GÜZEL DERSİ VERECEĞİZ

Türkiye Cumhuriyetine karşı bu isyanı yapanlara en güzel dersi vereceklerini vurgulayan Erdoğan, “Onlar Türkiye Cumhuriyetinden daha güçlü değil. Bakın dershane yasası onaylandı. Anayasa mahkemesine kim götürdü CHP. Bakın nasıl birlikte hareket ediyorlar görüyor musunuz? Geçenlerde Beymen var ya Beymen. Mağazalarının kapıları eylemcilere açıkmış. Ya aklı başında olan bir işadamı iktidara karşı sokakları tahrik eden terör ize edenlerin yanında yer alır mı. Sen mi yer alıyorsun. O zaman bundan sonra bizi karşından bulacaksın. Sivil direniş diyoruz değil mi işte bu sivil direniş. Bunların mağazalarından alışveriş yapmayın. Oyun çok büyük Adana. Ama sen bu oyunu bozacaksın biliyorum. 30 Mart’ta bir istiklal destanı daha yazacaksın. 30 Mart’ta bu ülkenin başbakanına, genelkurmay başkanına, cumhurbaşkanına, milli istihbaratına saldıranlara sen en güzel cevabı vereceksin.” diye konuştu.

 

KUCAKLAYAN  PARTİ


Kendilerinin herkesi kucaklayan bir parti olduklarını anlatan Erdoğan, “Muhalefet partiler belli bölgelerde sıkışırken biz 81 vilayetin 77 milyonu bir beraber olarak kucaklardık. Hiçbir zaman gerginlik tarafı olmadı. 30 Mart demokrasinin zafer günü olacak. 30 Mart devlet içine sızmış çetelerin artık tamamen kaybedeceği bir tarih olacak. Ergenekon’un dan Pensilvanya’da ki yeni Ergenekon un da umudunu tamamen kaybedeceği tarih olacak. Son çeteyi de tasfiye ederek zincirlerden prangalardan kurtularak yeni Türkiye’yi hep birlikte inşa edeceğiz. Sizler bugüne kadar size efendi olan değil hizmetkar olana destek verdiniz.Adana’da 30 Martta kara propagandaya yalana iftiraya değil hizmete icraata bakmanı istiyorum.”şeklinde konuştu.


ADANA’YA 12 YILDA 14,5 KATRİLYON YATIRIM
Başbakan Erdoğan 12 yıllık iktidarları döneminde Adana’ya yaptıkları yatırımlarla dan bahsederek,  “12 yıldır Adana’da tarımı, sanayiyi çok güzel şekilde desteklediklerini, Adanalı Ömer Çelik’i Turizm Bakanı yaparak turizmine verdikleri önemi ortaya koyduklarını anlatan Başbakan Erdoğan, “Adana’ya bugüne kadar 14,5 katrilyon yatırım yaptık, her yıla 1,5 katrilyon düşüyor. Eğitimde attığımız adımlar malumunuz. Adana’da büyük bir eğitim kampüsünü kuruyoruz. Bu yıl içinde Ağustos’ta temelini atacağız. Bu adımı atarken inşallah çok farklı bir uygulamayı 210 dersliği bu eğitim kampüsünde Adana’ya kazandırıyoruz. Spor salonları, yüzme havuzu, kütüphane, bilim merkezi, kreş ve anaokulu var. İnanıyorum ki Adana’mız da bir sıçramayı gerçekleştirecek. Sağlıkta da Adana’ya bir şehir hastanesi kuruyoruz. Bu şehir hastanesiyle birlikte inşallah Adana 5 Ekim 2013 de temeli atıldı. 1550 yataklı şehir hastanesi toplamda 6 hastaneden oluşuyoruz. Ayrıca 250’şer yataklı Ceyhan’a bir hastane yapacağız. Süratle tamamlayıp hizmete açacağız. Adana ve Çukurova Devlet Hastanesi 250 şer yataklı yapıp hizmete sunacağız. Adana’ya 33 bin seyirci kapasiteli bir stadyum kazandırıyoruz. 107 trilyona mal olacak. Geçtiğimiz Eylül ayında başladık.” dedi.

 

TOPRAKLARINDAN BEREKET FIŞKIRACAK

 

Yenice Türkiye’nin en büyük lojistik merkezlerden birini inşa ettiklerini dile getiren Erdoğan, “Bahçe ‘ye Türkiye’nin en uzun demiryolu tünelini yapıyoruz. Çukurova’yı Mezopotomya ile buluşturuyoruz. Konya, Adana, Mersin, Gaziantep, Urfa, Mardin, Şanlıurfa hızlı tren projesini hayata geçiyoruz. Adana’yı bir hızlı tren şehri yapmaya kararlıyız. Mimari mirası, garları, istasyonları yeniden inşa ettik. Türkiye’de ürettiğimiz tamamı yerli Anadolu tren setlerini bu hatta Adanalı, Mersinli hemşehrilerimizin hizmetine verdik. 12 yılda yaptığımız bu desteklere baktığımızda ulaştırma 2,1 trilyon, eğitim 1,4 triyon, aile 1,2, tarım 1,8, sağlık 488 trilyon, 3125 derslik inşa ettik. 834 okula hızlı internet yaptık. 654 bilişim teknolojisi sınıfı kurduk. Kardeşlerim 18 ay içinde Türkiye genelinde 350 bin tahtayı sınıflara monte edeceğiz. Eğitimde anneler vasıtasıyla düzenli yardım yaptık. Toplu konutta Adana’da 14 bin konut inşa ettik. Adana merkezde bin kişi kapasiteli bir yükseköğrenim yurdu yaptık. 1500 kapasiteli 2 yeni yurt daha kazandırıyoruz. 2011 yılında 2. Devlet üniversitesi olan BTÜ yü biz kurduk. Bir vakıf üniversitesi kurarak üniversite sayısını 3 e çıkardık. Adana’da bölünmüş yolu 389 kilometreye çıkardık. Son 12 yıldır inşa ettiğimiz sulama projeleri ile 416 dönüm araziyi suyla buluşturduk. Adanalı çiftçilerin hasretle beklediği 64 bin araziyi sulamaya başladık. Aşağı Seyhan yedi göze sulama projesi hızla devam ediyor. Suya hasret 81 bin dönüm arazi suyla buluşacak. Çukurova suya doyacak topraklarından bereket fışkıracak. “ diye konuştu.

 

BU YOLDA KARARLI YÜRÜYECEĞİZ

 

Adana merkez nüfusunun yüzde 92 sinin doğal gaz kullandığını ileri süren Başbakan Erdoğan, “134 trilyon kültür ve turizm yatırımı yaptık. Adana'daki 63 tarihi eserimizi restore ederek tüm insanlığın hizmetine sunduk. Adana bize her zaman güç verdi destek verdi, istiyorum ki değişim bir adana inşa edelim. Bunu beraber yapacağız ama 15 gün çok çalışacağız. 30 Mart seçimleri Türkiye için bir kader seçimine dönüştü. Sadece belediye başkanlarını, meclis üyelerini, muhtarları seçmeyeceğiz. Ülkemizin geleceğine karar vereceğiz. Bütün yerel noktada ki tecrübemizi Abdullah Torun kardeşimizle paylaşacağız. Kendisini sizlere emanet ediyorum.Daime millet daima millet. Büyük medeniyet yolunda ilkemiz şu, insan, demokrasi ve şehir. İnsan olmadan bu olmaz. Yanında demokrasi olacak. Yanında bir de şehircilik anlayışı olacak. Bu yolda kararlı bir şekilde yürüyeceğiz”. şeklinde konuştu.

 

 

PARALEL YAPIYA YÜKLENDİ


Başbakan Erdoğan,  CHP, paralel yapı ve MHP’ye yüklendi. Erdoğan, “Adana, Allah’ına kurban adana. Gadasını aldığım Adana, sizleri gönülden selamlıyorum Adana. Ceyhan, Çukurova, Feke, İmamoğlu, sizleri muhabbetle selamlıyorum. Karaisalı, Karataş, Kozan, Pozantı, Saimbeyli, Sarıçam sizleri kalpten selamlıyorum. Seyhan Tufanbeyli, Yumurtalık, Yüreğir hepinizi aşkla, sevdayla selamlıyorum. Medeniyet şehri Adana, bereketli toprakların şehri Adana, yiğitlerin mertlerin şehri Adana, samimiyetinden, ahde vefandan, bu harekete desteğinden dolayı sizlere sonsuz teşekkür ediyorum. Sağ olasın Adana” diye konuştu.

 

KİRLİ OYUNLAR OYNANMAK İSTENİYOR
Gezi olaylarından beri Türkiye üzerinde çok kirli oyunlar oynanmak istendiğini ifade eden Erdoğan, istikrarın, ekonominin bozulmak, dış politika, huzur ve kardeşliğin sekteye uğratılmak istendiğini söyledi. Yaklaşık bir yıl önce Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde gerçekleştirilen terör saldırılarını hatırlatan Erdoğan, 53 vatandaşın hayatını kaybettiği bu olayla CHP’nin ilişkisi olduğunu belirtti. Erdoğan, “Bakın geçen yıl Reyhanlı’da sivillere yönelik alçakça bir saldırı düzenlendi. Hatırlıyorsunuz değil mi? Orada maalesef 53 kardeşimizi hakka uğurladık. Ne oldu biliyor musunuz? Emniyet güçlerimiz, istihbarat birimlerimiz olayı araştırdı, aydınlattı, zanlıları yakaladı. Ortaya ne çıktı. Bu saldırıyı yapanların CHP heyetini zalim Esed’e götüren kişiler olduğu ortaya çıktı. Bu saldırıya bazı CHP’lilerin, CHP’nin bazı yandaş medyasının, bazı vekil yakınlarının karıştığı anlaşıldı. Aradan bir sene geçti. CHP hala bununla ilgili bir açıklama yapmadı, yapamadı. İddialara cevap vermedi, veremedi. Hemen arkasından devlet düşmanı, millet düşmanı eli kanlı bir terör örgütü, hem partimize hem polisimize terörist saldırılarda bulundu. CHP işte bu örgüte sahip çıktı. Şimdi şuraya Dikkatinizi çekiyorum. Adana’nın, ekranları başında bizleri izleyen tüm Türkiye’nin dikkatini buraya özellikle çekmek istiyorum. Önceki gün İstanbul’da sokak eylemlerinde Giresun’un Alucra’sından Burak Can isimli bir kardeşimizi şehit ettiler. Ne oldu. Bu eli kanlı örgüt çıktı, bu eylemi biz yaptık diye açıklamada bulundu. Bu aşağılık olayı, bu adice olayı bunlar üstlendiler. Bakın çok ilginç, bu örgüt çıkıp ‘bu cinayeti ben işledim’ diyor. Ama bundan Saatler sonra CHP’nin başındaki o genel müdürü var ya, o adeta bu örgütü korurcasına, kollarcasına, örgütü saklarcasına ‘kimin ateş etiği belli değil’ diyor. Ve utanmadan sıkılmadan daha sonra da babasını arayıp başsağlığı diliyor. Aynı şekilde CHP’nin Genel Başkan Yardımcısı çıkıp soru önergesi veriyor. Örgütü Temize çıkarmaya, suçu başka yerlere atmaya çalışıyor. Adana oyunu görüyor musun Adana?. Şimdi ben CHP’ye gönül veren kardeşlerime sesleniyorum. Bu CHP’ye gidip te nasıl oy vereceksiniz. Bu CHP’nin artık gözü dönmüş. Bu CHP artık tamamen şirazeden çıkmış. Sandıkta başarısız olan CHP artık devlet düşmanı, millet düşmanı terör örgütlerini koruyup kollar hale gelmiş. Bu ne sorumsuzluktur. CHP’nin içinde hiç mi sağduyulu vekil yok, CHP içinde hiç mi sağduyulu yönetici yok, bu tehlikeli gidişe CHP içinde dur diyecek hiç mi yürekli kimse yok.” dedi.

“BİZİM ABLALARIMIZ, BİZİM AĞABEYLERİMİZ BAŞKA”
Başbakan Erdoğan, tarihten de örnekler verip, CHP’nin 1949 yılında muska siyaseti yaptığını öne sürdü. Dönemin Demokrat Parti Adana delegesi Reşat Güçlü’nün ifadelerinden alıntılar yapan Erdoğan, “1949 yılında Demokrat Parti kongresinde buranın Adana delegesi Reşat Güçlü çıkıyor ve ne diyor biliyor musunuz? ‘Memlekette irtica vardır. Tek sebebi de CHP’dir. CHP bir gün daha ayakta kalabilmek için nasıl Atatürk’ün mirasını satarak yiyorsa, Atatürk inkılabını da satarak mürteciye taviz veriyor. Size vesika göstererek ispat ederim’ diyor. Adana mıntıkasında, akrep muskası, yılan muskası satılıyor. Neler olmuş ya. Üzerinde halk parti damgası var. Damgasızlar değersizdir diyor. Bu da çok enteresan. CHP, Demokrat Parti’den oy kaçırmak için muskaya başvuruyor. Arkasında CHP damgaları olan muskaları gönderiyor Adana’da parayla satıyorlar. Şu anda da aynı şeyi yapıyorlar. Peki şimdi ne yapıyorlar. Şu anda da Pensilvanya’daki zatla işbirliği yaparak dini istismar etmeye çalışıyorlar. Dün muskalardan medet uman CHP, bu günde paralel örgütün muska yerine hazırlamış olduğu birçok broşürleri, tabldot gazeteleri vesaire bunları dağıtmaya çalışıyorlar. Bunlarda takiyye var, bunlarda yalan var, bunlarda iftira var, bunlarda fitne var, bunlarda fesat var. Şimdi, paralel örgütün abileri size geldi mi? Ne yaptınız, gereğini yaptınız. Bunlar ne yalanlar anlatıyor. Geçenlerde Bana bir televizyonda gördüm, bir ikna odası kurmuşlar. Oradaki o görüşme getirildi. Aman yarabbim neler söyleniyor. Dinleyince şok oldum. Ya bunlar nasıl Müslüman, nasıl Müslüman, bunlar onların ablalarıymış. Bu ablalar evlerde gidip bu yalanları anlatıyor. Fakat bizim ablalarımız başka. Bizim ablalarımız başka. Onlar yalanı anlatsın. Siz doğruları anlatın. Siz Adana’da yapılan hizmetleri, Türkiye’de yapılan hizmetleri anlatın. O gelen ablalara sadece Şunu söyleyin. ‘Biz size fazla bir şey söylemeyeceğiz. Sizin Hocanıza bizim tek cevabımız var. Bizim kızlarımızın başlarını açması için konuşan hocanıza bizim oyumuz yok’ deyin yeter. ‘Başörtüsünü furuattandır diyerek reddeden bir hocayla bizim işimiz yok deyin’ yeter. Bu ülkede bu adam beş ay önce beddua ediyordu. Beş ay sonra şimdi diyor ki aynı ifadeleri kullanıyor ‘Allah’ın gücüne gider’ diyor. Dedim ya bunlarda takiyye var, yalan var iftira var. Ya değil mi bu adam ne diyor. Onun televizyonu maalesef ne diyor, peygamber efendimiz miraçtan iniyor kamyonete bindiriliyor. İşte şimdi bunlar CHP ile işbirliği halinde bunlar MHP ile işbirliği halinde beraber yürüyorlar. Hedef AK Parti kazanmasın.” İfadelerini kullandı.“O TIR'LARI DURDURAN KİM OLURSA OLSUN BUNLAR HAİNDİR”
Suriye’ye yardım götürürken durdurulan MİT TIR'larını da hatırlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdü,
“Şimdi tabi benim Adana'da bir şeyi daha hatırlatmam lazım. Geçen ay MİT TIR'ları burada Adana’da durduruldu. Adeta suçluymuş gibi düşmanmış gibi tırları durdurdular. MİT mensubu yüzbaşı ve üsteğmenimizi darp ettiler. Suriye de Bayır Bucak Türkmenlerine yardım götüren tırlarımıza düşmanca, haince muamele yaptılar. Tabi ben bunları izlediğim zaman bir başbakan olarak çılgına döndüm. Bunu yapan kim olursa olsun orada TIR'ları durduran kim olursa olsun bir şeyi bilmemiz lazım bunlar haindir. Çünkü Sana ‘MİT elemanıyım’ diyecek sen onları kelepçeleyeceksin. Yere yatıracaksın ve üzerine tekmeyle basacaksın ve vuracaksın. 10 kişi 15 kişi üzerine çullanıyor. Bunlar terör örgütü elemanı mı?. Ve bir de pişmiş kelle gibi sırıtıyor. Ahlaksızlar. Bir de böyle hem zulmediyor hem de sırıtıyor. Oraya gelen savcı, bu savcı paralel yapı. Ve biz bunlara müdahale edince, CHP rahatsız olmuş, MHP rahatsız olmuş. Hepsi de yanına toplandılar. Ya Milli İstihbarat Teşkilatı kimin, Bayır Bucak Türkmenleri kimin hani milliyetçiydiniz ya. Bayır Bucak Türkmenlerine yardım gönderilsin diye bize haber gönderen siz değil miydiniz ey MHP’liler. Biz o kardeşlerimizi CHP’ye MHP’ye rağmen korumaya devam edeceğiz. Bu milliyetçiyiz diyenlere rağmen devam edeceğiz.

“ARTIK BÜYÜYEN BİR TÜRKİYE VAR”
Başbakan Erdoğan sözlerini MHP’yi eleştirerek sürdürdü. Erdoğan şunları kaydetti:
“Bu MHP’yi iyi tanımamız lazım. Bizim iktidarımızdan önce MHP vardı. Kiminle beraber CHP’nin yavrusuyla beraber DSP’yle, yanlarında ANAP vardı. 5 yıllığına geldiler 3,5. yılda kaçıp gittiler. İdare edemediler Türkiye’yi. Biz onlardan nasıl bir Türkiye aldık. Devraldığımız Türkiye’de IMF’ye 23,5 milyar dolar borç vardı. Kim ödedi, biz ödedik. Bunun cevabını veremiyorlar. Yalanla kendilerini kurtarmaya çalışıyorlar. Borçlanan sizdiniz, ödeyen biz. Merkez Bankası’nda 27,5 milyar dolar vardı. Şimdi Merkez Bankası kasasında 128 milyar dolar var. Utanmadan sıkılmadan yolsuzlukla suçlamaya çalıştıkları AK Parti iktidarı IMF’ye borcu sıfırladı. Döviz rezervini 128 milyar dolara çıkardı. Kardeşlerim Türkiye’nin borcundan bahsediyorlar. Biz geldiğimizde 100 TL’nin 73 lirası borçtu, şimdi 35 lirası borç. Bak nereden nereye düştü. Faiz devletin borçlanma faizi yüzde 63’tü. Yani yüz liraya 63 lira faiz ödüyorduk. Şimdi tek haneli rakama düştük. Nerelerden nelere. Bitmedi enflasyon neydi? Yüzde 30, şu anda yüzde 8. Ey Bahçeli bunları sizden biz böyle aldık, buraya getirdik. Artık büyüyen bir Türkiye var. Bitmedi bunları MHP’ye gönül verenlere de anlatın.”

 

 "GERÇEK YÜZLERİ İYİCE ORTAYA ÇIKTI"
 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 17 ve 25 Aralık'ın, iyi ki olduğunu, bunların gerçek yüzlerinin ortaya çıktığını söyledi. Başbakan Erdoğan, 30 Mart seçimlerinin devlet içine sızmış çetelerin kaybedeceği, Ergenekon’un da, yeni Ergenekon’un da umudunu tamamen yitireceği bir bir İstiklal savaşı olduğunu vurgulayarak, “Son çeteyi de tasfiye ederek zincirlerden prangalardan kurtularak yeni Türkiye’yi hep birlikte inşa edeceğiz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2014, 17:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42