banner6

Adana’da incir sezonu açıldı

Yaz mevsiminin vazgeçilmez meyvelerinden olan incirler görücüye çıktı. Adana’nın köylerinden ve Tarsus ilçesinden getirilen incirler Adanalıların ağzını tatlandırıyor. Tadı ve görüntüsüyle kendine hayran bırakan ve yaz mevsiminin vazgeçilmezlerinden olan incirler olmaya başladı.

Adana’da incir sezonu açıldı

Selma ATAŞ/ ÖZEL HABER

ADANA (İLKHABER) - Yaz mevsiminin vazgeçilmez meyvelerinden olan incirler görücüye çıktı. Adana’nın köylerinden ve Tarsus ilçesinden getirilen incirler Adanalıların ağzını tatlandırıyor.

Tadı ve görüntüsüyle kendine hayran bırakan ve yaz mevsiminin vazgeçilmezlerinden olan incirler olmaya başladı. Yaklaşık bir haftadır kentte satılmaya başlayan incirler Adana’nın Sarıçam İlçesi Kürkçüler Mahallesi ve Mersin’in Tarsus İlçesi’nde getirildi. Köylüler tarafından toplanıp getirilen yılın ilk ürünlerinin fiyatları ise yüksek oldu.

YÜKSEK FİYATTAN GELİYOR

Köylülerin yüksek fiyattan getirdikleri incirleri almak zorunda kalan mevsimlik ürün satıcıları, yılın ilk incirlerini 40 liradan satışa sundu. Adana Büyükşehir Belediyesi’ne kayıtlı mevsimlik ürün satıcılarında incirin kilosu 40 liraya satılırken, kayıtsız bir şekilde tablada incir satan kişilerin ise inciri 50 TL’den sattıkları görüldü.

KAYITLI ESNAFLARDA DAHA UCUZ

Vatandaşların yüksek bulduğu incir fiyatını normal tablacılarda 50 lira olduğunu öğrenen vatandaşlar ise şimdilerde kayıtlı mevsimlik ürün satış tablalarına yönelerek kilosunu 40 liradan alıyor. Ürünün ilk çıkması nedeniyle fiyatın yüksek olduğu öğrenilirken, ilerleyen zaman içerisinde fiyatların düşebileceği de öngörülüyor.

 

BEKTAŞ: SEZONUN İLK İNCİRLERİ

Mevsimlik ürün satıcısı olan Velit Bektaş, sezonun ilk incirlerinin bir hafta önce kente getirilip satılmaya başlandığını söyledi. Fiyatların yüksek olması nedeniyle bekledikleri kadar talep olmadığını dile getiren Bektaş, “Şuanda sattığımız incirlerimizin fiyatı 40 lira. Tarsus ve Kürkçüler’den gelen incirler bunlar. Fiyatı vatandaşlar yüksek buluyorlar. Bu nedenle talep şimdilik az. Ama ilerleyen günlerde incirlerin artmasıyla fiyatların düşebileceğini düşünüyoruz” dedi.

FİYATI YÜKSEK GELİYOR

Vatandaşlar ise fiyatı yüksek bulduklarını belirterek, “İncir yaz mevsiminde çok severek tükettiğimiz bir meyve. Ancak bu yıl fiyat oldukça yüksek. Bu nedenle fazla alamıyoruz. Bir haftadır tezgahlarda görüyoruz. Fiyatın düşmesini bekliyoruz ancak hala düşmedi. Canımız istediği için yarım kilo da olsa alıp tüketiyoruz” ifadelerini kullandılar.

EMRE EKİCİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER