banner6

Adana’da metrekareye 150 kilo yağış düştü

Meteoroloji 6. Bölge Müdürü Ahmet Kocaman, bu yıl Adana’ya uzun yıl ortalamasına göre her yıl ki yağış miktarının 4’te 1’i kadar yağmur yağdığını açıkladı.

Adana’da metrekareye 150 kilo yağış düştü

Adana’da metrekareye 150 kilo yağış düştü

 Halil İbrahim UĞUR

 ADANA –(İLKHABER) Meteoroloji 6. Bölge Müdürü Ahmet Kocaman, geçen hafta başlayan yağışların önümüzdeki haftada devam edeceğini söyledi.

 Meteoroloji dilinde yeryüzene düşen yağış miktarının 1 Ekim’den 30 Eylül’e kadar geçen süreci kapsayan ve adına ‘Su Yılı’ denilen döneme göre hesaplandığını belirten Ahmet Kocaman, Adana’nın uzun yıl ortalamasına göre yağış miktarlarını açıkladı. Buna göre her yıl Adana’ya Ekim ayında metrekareye ortalama 45 kilogram, Kasım ayında 81, Aralık ayında 131, Ocak ayında 104, Şubat ayında 84 ve Mart ayında ise metrekareye 59 kilogram yağış düştü. Adana’ya geçtiğimiz Ekim ayında ise metrekareye 35.3 kilogram, Kasım ayında 6.1 kilogram, Aralık ayında 21.7 kilogram, Ocak ayında 35.7 kilogram, Şubat ayında 36.5 kilogram ve Mart ayında ise metrekareye 12.5 kilogram yağmur yağdı.

 

TÜRKİYE ALÇAK BASINÇ ETKİSİ ALTINA GİRDİ

Kuraklık olayını meteoroloji olarak 3’e ayırdıklarını belirten Ahmet Kocaman bunları ise Meteorolojik, Hidrolojik ve Tarımsal olarak açıkladı. Bu yıl Hidrolojik ve Tarımsal kuraklıktan söz etmenin doğru olmadığını ve sadece Meteorolijk kuraklık yaşandığını söyleyen Kocaman, “Yüksek basınç etkisi altında olan yerlere yağmur yağmaz. Türkiye şimdiye kadar yüksek basınç altında seyretti. Ancak şimdi yeniden alçak basınç etkisi altına girdi. Bu nedenle, önümüzdeki günlerde yağışların devam etmesini bekliyoruz. Adana, Osmaniye ve Hatay bölgelerinde özellikle yağmur bekliyoruz.” dedi.

 

YAĞIŞLAR DEVAM EDECEK

Son yapılan tahminlere göre Adana’da yağışların bugün de devam edeceğini ve Perşembe ile Cuma günlerinde ara verip Cumartesi günü akşamında yağışların yeniden başlayalıp Salı gününe kadar devam etmesini beklediklerini ifade eden Ahmet Kocaman, özellikle Cumartesi gününü pazar gününe bağlayan gecede kuvvetli sağanak yağışın etkili olacağını kaydetti.

 

2008 YILINDAN DAHA KURAK GEÇTİ

Türkiye’de her 7-9 yılda bir kuraklığın yaşandığını belirten Ahmet Kocaman, “2008 yılında meteorolojik kuraklık yaşanmış ve Adana’da metrekaraye ortalama 316 kilogram yağış düşmüştü. 2009 yılında ise Adana’da metrekareye yaklaşık bin 65 kilogram yağış düşmüş ve her yıl ki yağışların neredeyse iki katı yağış olayı gerçekleşmişti. Bu yıl ise metrekareye yaklaşık 150 kilogram yağış düştü. Adana’ya ise uzun yıllar ortalamasına baktığımızda metrekareye 635 kilogram yağış düşüyor. Bu yılki yağış  miktarı ise uzun yıllar ortalamasının 4’te 1’inin dahi altında kalıyor.” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2014, 17:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER