banner6

Adana'da sağlık skandalı

Hastanede çocuğa son kullanma tarihi 4 ay geçmiş serum takıldı

Adana'da sağlık skandalı

Adana'da sağlık skandalı


Adana'da elektrik çarpması sonucu Yüreğir Başkent Hastanesi'ne  kadırılan bir çocuğa son kullanma tarihi 4 ay geçmiş serum takıldı. Sokakta oyun oynayan 6 yaşındaki Yusuf  Karakoç'a aydınlatma direğine çıktığı sırada elektrik çarptı. Babası Ramazan Karakoç tarafından Yüreğir Başken Hastanesi'ne götürülen çocuğa acil serviste hemen müdahale edilerek serum takıldı, hastanenin çocuk bölümü olmadığı için Seyhan Başkent Hastanesi'ne sevk edildi.

 

Baba hastanede beklerken bir ara çocuğunun  serumunun akıp akmadığını kontrol etmek istedi. Gözü serumun son kullanma tarihine takılan baba dikkatli baktığınde serumun son kullanma  tarihinin 2012 ocak ayında bittiğini gördü, doktoru çağırarak  serumu gösterdi. Doktor serumu çıkartıp yeni bir serum taktı. Baba, büyük bir hastanede son kullanma tarihi geçmiş serumun olmasının çok  düşündürücü olduğunu belirtti.

 

 

Baba Yusuf Karakoç "Biz bu hastanelere güvenmeyip nerelere güveneceğiz.  Serumun 4 ay son kullanma tarihi geçmiş. Ben bakmasam kimse görmeyecekti. Zaten  kimse serumların son kullanma tarihine bakmıyor. Bütün hastalara böyle serumlar  takılıyor. Benim çocuğuma birşey olmadı ama ben başkalarına böyle serumların  takılmaması için şikayetçiyim. İl sağlık müdürlüğüne başvurdum onlarda hastane  hakkında inceleme başlattı. Ben bu işin sonuna kadar gideceğim" dedi. 

   

  "TARİHİ GEÇMİŞ İLAÇLAR HASTALARA ZARAR VEREBİLİR" 

  Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi  Prof. Dr. Yusuf Karataş, bir ilacın son kullanma tarihi geçmesi halinde ilaçların  etkilerinin azaldığını, etkisizleştiğini belirterek,"Son kullanma tarihi geçmiş  ilaçlar bozuşma dediğimiz kimyasal toksit maddelere dönüşmekte, kullanıldığı zaman  hastalara zararlı olmaktadır. Son kullanma tarihi geçmiş ilaç ya da serumlar mümkün  olduğunca kullanılmamalıdır" dedi. 

  İlaçlara 1979 yılında çıkan bir kanunla firmaların son kullanma tarihi yazma  zorunluluğu getirildiğini anlatan Karataş şöyle devam etti: 

"Son kullanma tarihi geçmemiş ilçaların etkinliği tamdır. Bu tarihden sonraki  ilaçlar kullanılmamalı ve imha edilmelidir." 

 

  "SERUMUN HASTANEMİZDEN OLDUĞUNU SANMIYOR OLSA BİLE BİRŞEY YAPMAZ" 

  Yüreğir Başkent Hastanesi Acil Servis Sorumlusu Uzman Dr. Hasan Yeşilağaç ise  serumun kendi hastanelerine ait olduğuna inanmadığını söyleyerek, "Bizim  hastanemizde hasta sirkülasyonu fazla olduğu için son kullanma tarihi geçmiş serum  bulunması imkansız. O serumun bizim hastaneye ait olduğuna inanmıyorum ama bizim  hastaneye ait olsa bile serum şekerli ve tuzlu sudan oluşan bir ilaç. Bu nedenle son  kullanma tarihi geçmiş olsada bir yan etkisi olmaz. Ayrıca serumun son kullanma  tarihinden 6 ay

sonrasına kadar güvenlik aralığı var. Yani son kullanma tarihi geçse  bile bu serum 6 ay kulanılabilir" diye konuştu. 

  Babanın başvrusu sonrası Adana İl Sağlık Müdürlüğü konuyla ilgili inceleme  başlattı. 

 

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER