Adanalıları rahatsız etmeyelim

HDP Adana Milletvekili Adayı Beştaş, seçime girecek partilere “Gürültü kirliliği yapmayalım” çağrı yaptı

Adanalıları rahatsız etmeyelim

Adanalıları rahatsız etmeyelim

 

 
 

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)- HDP Adana Milletvekili adayları kahvaltıda basın mensupları ile bir araya geldi. Şirin Park Otel’de gerçekleşen kahvaltıda adaylar basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Başkan Yardımcısı, Adana Milletvekili ve Milletvekili  Adayı Meral Danış Beştaş,  “1 Milyon’dan fazla verimli tarım arazisi  imara açılmış. Adana yaşanamaz bir il haline gelmiş.” dedi. 

 

Burada bir konuşma yapan HDP Genel Başkan Yardımcısı, Adana Milletvekili ve Milletvekili  Adayı Meral Danış Beştaş, iktidar partisinin, seçim beyannamesine konulan başkanlık maddesine şaşırdığını dile getiren Beştaş, 7 Haziran’da halk başkanlık istemiyoruz dedi. Ancak emir zinciri ile isteksizce başkanlık sistemini bildirgeye koymuşlar” ifadelerini kullandı. HDP’nin savaşı ve baskı politikalarını durduracak güç olduğunu dile getiren Beştaş, sabah saatlerinde Mersin’de yapılan siyasi soykırım operasyonlarında HDP Mersin Milletvekili adayı İkram Vuran’ın gözaltına alınmasına da tepki gösterdi.

 

Adana hakkında da görüşlerini aktaran Beştaş, “1 Milyon’dan fazla verimli tarım arazisi  imara açılmış. Adana yaşanamaz bir il haline gelmiş.  Bunun kaynağı anayasa, yerel yönetimler yasası ve halkın karar alma sürecinden çıkartılmasıdır. Adana’yı sadece örnek olarak veriyorum. Şuanda ülkenin bütün illerinde halk yoksullaşırken, bir grup elit sınıf zenginleşerek çıkar politikaları ile bu ülke git gide uçuruma doğru yuvarlanıyor. Ekonominin geldiği nokta belli. Dış politikanın geldiği nokta belli.  Ve iç savaş eşliğinde bir iç seçime doğru gidiyoruz. İşte biz halkların demokratik partisi olarak tüm bunlara çare olacağımızı hep birlikte bunları çözebileceğimize inanıyoruz. 7 Haziran’da Türkiye tarihinde ilk kez Türkiye’nin bütün renkleriyle, inançlarıyla, halkların karşısına çıktık ve yüzde 13 oranında bir oy aldık. Biz yine bütün adaylarımızla hiçbir farklılık gözetmeden her bir ferdimizle birlikte bu çalışmayı tekrar birlikte yürüteceğiz. Adana’da da, Adana’nın bütün renkleriyle , bütün farklılıklarıyla birlikte  Adanalıların nezdinde talibiz. Çünkü bu yolda yürümek için bir kimlik siyaseti bir dil siyaseti ile baskı siyaseti yapmıyoruz.  Biz gerçekten radikal demokrasiye inanan ezberleri bozan her şeyin hakikatini söyleyen bir politikayla bugüne geldik ve Adanalılara da bütün Türkiye halklarına da şunu söylemek istiyorum. Korkmayın. Korkuyla asla ve asla biz kurtuluşa ulaşamayız. Türkiye çok önemli bir fırsat eşiğindedir. 1 Kasım Türkiye için çok önemlidir” diye konuştu.

 

Meral Danış Beştaş, vatandaşların en çok şikayetçi olduğu seçim döneminde ki gürültü kirliliği konularına da değindi. Beştaş, tüm partilere çağrı yaparak, “Biz diğer partilerle bayrak müzik ses yarışına girmek istemiyoruz. Bu çağrıyı da yapmak istiyoruz. Diğer partilerle görüşmeye hazırız. Adanalıları rahatsız etmeden, bangır bangır müziğin sesini açmadan her tarafı bayraklara posterlere boğmadan bir seçim kampanyası düzenleyelim. Biz buna hazırız. Geleceğin seçimleri için değil gelecek nesiller için biz siyaset yapıyoruz.”  şeklinde konuştu.

 

Toplantıda konuşan HDP Adana Milletvekili ve 1 Kasım adayı Rıdvan Turan çatışmalı sürecin HDP’yi zayıflatmaya yönelik olduğunu ifade etti. HDP çalışanlarının terör örgütü üyesi diye tutuklandığını ifade eden Turan, “Hükümet silahla bu sorunun çözülemeyeceğini biliyor.” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2015, 15:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2