banner6

Adana’nın yeni gözdesi “Kuzu çevirme”

Kuzu çevirme eğitimi aldı, restaurantını açarak bizzat eğitimini aldığı kuzu çevirmeyi ana menü yaptı. Adanalıların gözde menüsü olan kuzu çevirme yoğun talep görüyor.

Adana’nın yeni gözdesi  “Kuzu çevirme”

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)- Kuzu çevirme eğitimi aldı, restaurantını açarak bizzat eğitimini aldığı kuzu çevirmeyi ana menü yaptı. Adanalıların gözde menüsü olan kuzu çevirme yoğun talep görüyor.

Adana’ya yeni bir tad aşılayan Çivi Restauran kuzu çevirme menüsü ile tüm gözleri üzerine çevirmeyi başardı. Adana Kebabı’na rakip olarak görülen kuzu çevirme Adanalılar tarafından yoğun ilgi görüyor.

Adanalı İş Adamı Murat Özarslan sahipliğinde işletme hayatına devam eden Çivi Restaurant, yeni konsepti ile müşterilerini ağırlıyor. Çivi Restaurant’ın en önemli menüsü ise kuzu çevirme olarak görülüyor.  Adanalı İş Adamı Murat Özarslan, yeni nesil restaurant olarak adlandırdığı işletmesindeki kuzu çevirme menüsü için özel eğitim bile almış. Kuzu çevirme yapabilmeyi bizzat kendisi öğrenen Özarslan, işletmesinde ki kuzu çevirme ustalarıyla birlikte Adanalılara unutulmaz bir damak tadı sunuyor.

Kontrollü normalleşme sürecinin başlamasıyla faaliyetlerine başlayan Çivi Restaurant, ‘Yeni Nesil Restaurant’ sloganı ile müşterilerini ağırlıyor. Ailelere özel bir mekan olma özelliğini taşıyan Çivi Restaurant’ta aileler yemeklerini yerken, çocukların oynaya bilecekleri özel oyun alanları,  çocukların uyuduklarında ailelerin yemeklerine devam etmeleri için çocuk oteli bulunuyor.  Tamamen yeşil tonun hakim olduğu ve insanın kendisini tabiatta gibi hissetmesini sağlayan özel alanlarıyla ön plana çıkan Çivi Restaurant’ın geniş bir yemek menüsü de bulunuyor.

Adana’da Çivi Restaurant, ‘kuzu çevirme’, çeşitli lezzetli yemekleri, serpme kahvaltısı  ve konforuyla  Adanalıların ilgi odağı olmuş durumda. Adana’da, birbirinden lezzetli çeşitli yemekleri yerken aynı zamanda soft ve hareketli müzikler ile keyfli bir zaman geçirilmesini ağlayacak Yeni Nesil Restaurant Çivi müşterilerini bekliyor.  Tüm ürünleri organik olan Çivi Restaurant birçok ilke de imza atıyor. ‘Kuzu çevirme’ ile fark yaratan restaurantın işletmecisi Murat Özaslan, “Kurumsal bir anlayışla oluşturduğumuz markamız Çivi için, Adana merkezli işe başladık, ilerleyen zamanlarda ülke geneline yayma hedefindeyiz” dedi.

  Adanalıların yeni nesil bir restauranta ihtiyacı olduğunu düşündükleri için Adana’ya yakışan farklı bir konsept ile Çivi Restaurant’ı hayata geçirdiklerini ifade eden Özaslan,  “7’den 70’e herkesin gelebileceği bir mekan oluşturduklarını anlattı. İşletmesi hakkında bilgiler veren Özarslan, işletmesiyle birlikte aslında hayallerini de gerçekleştirdiğini söyledi.  Ailelerin hem yemek yerken, hem eğlenirken çocuklarının da eğlenmesini sağlamaya çalıştıklarını ifade eden Murat Özaslan,  “Hem kendimize hem de müşterilerimize dürüst davranmak ilkemizdir. 45 personelle Adanalılara hizmet vererek, hem Adana istihdamına katkı sağlıyor hem de hemşerilerimize farklı bir hizmet anlayışıyla kaliteyi sunuyoruz. Kurumsal bir anlayışla oluşturduğumuz markamız Çivi için, Adana merkezli işe başladık, ilerleyen zamanlarda ülke geneline yayma hedefindeyiz. Biz önce düşlüyor, sonra da o düşleri gerçeğe dönüştürüyoruz. Lezzeti, kaliteyi ve konforu Adana’ya Çivi’liyoruz.” diye konuştu.

Eskiden insanların sadece bir restauranta giderek, yemeklerini yedikten sonra çıktıklarını belirten Özaslan, “Bizler burada yeni bir başlangıç yapmak istedik. İnsanların yemeklerini yerken aynı zamanda soft müzik veya hareketli müzikler ile keyifli bir zaman geçirmelerini istedik. Yapmış olduğumuz şey aslında şenlik havasında yemeklerini yemeleri. “Yeni nesil” sloganını bu yüzden kullanıyoruz. Farklılığımız ailelerin keyifle yemeklerini yemelerini ve sohbet etmelerini sağlamak. Anne ve babaları müzik eşliğinde yemek yerken çocuklarının da oyun oynamaları ve uyuyabilecekleri çocuk oteli yaptık.”ifadelerini kullandı.

 Çocuk oteli hakkında bilgiler veren Özarslan, “Otelimizin kurulma amacı ailelerin ve çocuklarımızın rahat etmesi. Aileler bir yere gitmeye zorlanıyorlar, ya çocuklarını bir yer bırakamıyorlar ya da çocukların uykusu geldiğinde kalkmak zorunda kalıyorlar. Biz bu duruma otelimizi kurarak son vermek istedik. Mekanımızda öncelikli olarak düşüncemiz çocuklar. Herkesin bir hayali vardır, benim de yaşayamadığım çocukluk buna vesile oldu. Güzel bir oyun parkı kurduk, oyun salonlarına ücret ödeyerek mutlu ettiğimiz çocuklarımıza ücretsiz bir oyun alanı yarattık, oyun alanını yaratırken aynı zamanda çocukların yemeklerini yiyebileceği, öğretmenlerimizin çocuklara yemeklerini yedirecekleri çocuk restaurantı açtık. Çocukların tabletler ve telefonlar ile vakit geçirmelerini önlemek adına aktivite bölümü yarattık. Aktivite bölümünde boyama kitapları, bilgi içerikli kitaplar, yazı ve karalama tahtası mevcut. Tüm bu aktiviteleri çocuk gelişimi mezunu öğretmenlerimiz eşliğinde yapmalarını sağlıyoruz. Çocuk bölümünde ailelerin oturdukları yerden çocuklarını izleyebilmesi için IP kameralar var gönül rahatlığı ile sizler yemeklerinizi yerken çocuklarınız ise kendine ayrılmış dünyasında keyifli bir zaman geçirecek.”  dedi.

Çivi Restaurant’ta kullandıkları tüm ürünlerin organik olduğunu  belirten Murat Özaslan, mutfakta ünlü şeflerle çalıştıklarına dikkat çekerek, “Organik ürünler, yaptığımız yemeklerin lezzetine lezzet katmakta. Ama, birde bunun yanı sıra  mutfaktaki çalışan arkadaşlarımız var. Tanınmış Mutfak şefi Hüseyin Sancar Bey’in şefliğinde mutfakta güzel, işinin ehli bir kadro oluşturduk. Kuzu çevirme, ızgara steak, fırın çeşitleri ile zengin bir menümüz var. Tüm ürünler hem gramaj olarak doyurucu hem de fiyat olarak güzel bir seviyede. Tabi asıl olay bunun kalıcı olmasını sağlayabilmek, tüm enerjimizi kalıcı olabilmek için harcıyoruz. Sistemi olan bir restaurant olma yolunda ilerliyoruz. Her geçen gün daha büyük bir ailemiz oluşuyor. Tabii menümüzdeki her şey birbirinden lezzetli diyoruz ama son kararı ailemiz fertleri müşterimiz  veriyor. Eksiklerimiz varsa onları düzeltiyoruz. Eleştirileri her zaman daha iyisini yapmak için ciddiye alıyoruz” diye konuştu.

Tereyağı Trabzon Tonya’dan, peyniri Ezine’den, sucuk ve pastırmayı Afyon’dan, zeytin, zeytinyağı, nar ekşisi vb. ürünleri de Hatay’dan getirttiklerini belirten Özaslan, “Yani ürünlerimizin tamamı kendi doğal yerlerinden lezzet testine tabi tutularak tedarik ediliyor. Bu da iyi ustalar elinde daha lezzetli hale geliyor. Bir çok ilke  imza attık. Kuzu çevirmemiz bu ilklerden biri. Önceleri televizyondan izlediğimiz veya seyahat esnasında denk düşerse yiyebileceğimiz bu lezzeti öncelikli olarak Adana ile buluşturduk. Aslında baktığınızda ciddi bir sorumluluktu 4-6 aylık kuzuların tedariği ve ürünün muhafaza edilmesi. Biz iyi bir çalışma ile bunun üstesinden geldik.” dedi.

 Kuzu çevirme yapabilmek için bizzat kendisi kuzu çevirme eğitimi aldığını dile getiren Özarslan, “Çanakkale Bayramiç kıvırcık kuzularının (Merinos kuzusu)  tedariğini bölgesindeki çiftlikler ile anlaşarak haftada 2 kez sevkiyat yapılmasını sağladık. Bizzat kendim kuzu çevirme eğitimini aldım. Sonuç olarak biz bu işi başardık, şu anda tesisimizde odun ateşinde kuzuları çeviriyoruz. Aynı zamanda tesisimizdeki diğer et ürünlerini bu kuzulardan yapıyoruz. Bu da et lezzetinin ön plana çıkmasını sağladı.” ifadelerini kullandı.

Müşterilerine; Cumartesi ve Pazar günleri Adana usulü ciğerli, sucuklu, pideli, peynir ve reçel çeşitleri, bal , kaymak, isteğe bağlı omlet çeşitlerinden oluşan serpme kahvaltı sunduklarını ifade eden Özaslan, “Bunu yapma amacımız biz erkekler sabahları ciğer yemeye giderken eşlerimiz ve çocuklarımız maalesef bize her zaman katılamıyorlar. Restaurantımızın özelliklerinden biri de “aile olabilme” olgusu olduğundan kahvaltıda aileleri birleştirmeye çalıştık. Arzu eden müşterilerimiz 4-6 aylık kuzu ciğerinden tek başına da yararlanabiliyor” şeklinde konuştu.

Çivi Restaurant’ı misafirlerin fotoğraf çektirebilecekleri bir alan haline de getirdiklerini belirten Özaslan sözlerini şöyle tamamladı;

“Mekanımızda misafirlerimizin fotoğraf çekilebileceği ağaç salıncağımız, Alaçatı ve sonbahar bölgelerimiz ve botanik terasımız var. Botanik terasımız ormanlık bir alanda yemek yeme keyfini yaşatıyor. Hafta sonları açık serpme kahvaltı yapma olanağı ve günün her saatinde kuzu çevirme ve menümüzdeki tüm ürünler mevcuttur. Çivi Restaurant’a gelen herkes bizim ailemizin bir parçasıdır. Burası hepimizin yeri. Kurduğumuz hayalleri gerçeğe dönüştürmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Adana’mıza hayırlı olsun. Yeni Nesil Restaurantımız Çivi ile sizlere hizmet vermekten son derece mutlu olacağız, sizleri sabırsızlıkla bekliyoruz! Restaurantımız hafta içi saat 11.00’de, hafta sonları saat    08.00’den itibaren açıktır.”

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2021, 19:35

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER