banner6

Adana'ya 83 milyon Dolarlık çöp tesisi

Yumurtalık, Ceyhan, İmamoğlu ve Kozan ilçelerinin çöp sorunu ortadan kalkacak

Adana'ya 83 milyon Dolarlık çöp tesisi
Adana'ya 83 milyon Dolarlık çöp tesisi

 

 

ADANA (İHA) - Karataş ve Yumurtalık İlçeleri Turizmi Geliştirme Birlik Başkanı Mehmet Karakuş, 83 milyon dolara kurulması planlanan çöp arıtma tesisi ile enerji üreteceklerini ve bölge belediyelerinin çöp sorunun kökünden çözüleceğini söyledi.

  Adana İl Özel İdaresi toplantı salonunda  Karataş ve Yumurtalık İlçeleri Turizmi Geliştirme ve Altyapı Hizmet Birliği Mayıs ayı olağan meclis toplantısı gerçekleşti.

  Toplantının açılış konuşmasını yapan Birlik Başkanı İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Karakuş, bölgeye yapılacak olan çöp bertaraf tesisi projelerinin Karataş, Yumurtalık, Ceyhan, İmamoğlu ve Kozan ilçelerinin çöp sorununu ortadan kaldıracağını kaydetti. Karakuş, "83 milyon dolara mal olacak olan tesis, günlük 350 ton çöpü imha edecek ve tamamen dış kaynaklı finansmanla yapılacaktır. Teknolojinin son imkanlarından yararlanılarak yapılacak olan tesis, doğaya zarar vermeden çalışacak ve atıklar geri dönüşüme kazandırılarak çöpten enerji üretilecek. Böylelikle bölgedeki birçok belediyenin çöp sorununa da çözüm getirmiş olacağız" diye konuştu.

  Daha sonra birliğin encümen üyeliğine getirilecek kişilerin seçimine geçildi. Kapalı oy kullanılarak yapılan seçimde liste şu isimlerden oluştu: İl Genel Meclis Üyesi Abdullah Çökük, Bahçe Belde Belediye Başkanı Metin Buga, Sugözü Köyü Muhtarı Osman Güneği ve Çakırören Köyü Muhtarı İsmail Bektik.

  Meclis toplantısında Plan ve Bütçe Komisyonu üyeliğinin seçimi de yapıldı. Komisyon, İl Genel Meclis Üyesi İsmet Avcı, Karataş Belediye Başkanı Fatih Balıkçı, Yeşilköy Belediye Meclis üyesi Eyüp Aykan'dan oluştu.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42