banner6

Adana'ya Boşnak Şehitleri Anıtı

Adana Büyükşehir Belediyesi, 1995 yılında Sırp ordusu tarafından gerçekleştirilen soykırımda hayatını kaybeden 8 bin 732 Boşnak anısına anıt yaptırdı.

Adana'ya Boşnak Şehitleri Anıtı

 

ADANA (İHA) -  Anıtın yerleştirilmesi sonrası Merkez Park’a giden Büyükşehir Belediye Başkanvekili Zihni Aldırmaz, “1995 yılında Bosna’da tarihin en kanlı katliamlarından biri gerçekleştirildi. Burada 8 binden fazla Boşnak katledildi, soykırıma maruz kaldı. Biz de onların anısına bu anıtı yaptırdık. Bu anıt Srebrenitsa’da katliama uğrayanları unutmadığımızın bir göstergesidir. Dünyanın hiçbir yerinde bir daha böyle bir acı yaşanmamasını diliyorum” dedi. Anıtın açılışının 22 Şubat'ta törenle yapılacağını açıklayan Aldırmaz, “Açılış için Bosna Hersek başta olmak üzere yurt dışından misafirler  gelecek. Hep birlikte bu anlamlı anıtı açacağız” şeklinde konuştu.

   “Tarihi bilmeyen geleceğine yön veremez” anlayışına sahip olduklarını belirten Zihni Aldırmaz, şunları söyledi: “Toplumları üzen olayların tekrarlanmaması için tarihi iyi bilmemiz gerekiyor. Toplumumuzun, geleceğimiz olan çocuklarımızın tarihte neler olduğunu bilmesi açısından Srebrenitsa Anıtı ve Yeşiloba Şehitliği gibi yerler önem taşıyor.”

  11 Temmuz 1995’te General Ratko Mladiç komutasındaki ağır silahlarla donatılmış Sırp ordusu 8 bin 372 Boşnak'ı katletti. Srebrenitsa Katliamı ya da Srebrenitsa Soykırımı olarak adlandırılan insanlık dramı, 1991-1995 yılları arasında yaşanan Yugoslavya İç Savaşı’nın en karanlık ve acımasız eylemlerinden biri olarak tarihe geçti.

 

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2014, 17:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42