banner6

Adnan Avuka Küresel Gazeteciler Konseyi Mardin il Temsilciliğine atandı

Gazetemizin Mardin Temsilcisi Adnan Avuka, kuruluşunun birinci yılını dolduran Küresel Gazeteciler Konseyi’nin Mardin İl Temsilciliği’ne atandı.

Adnan Avuka Küresel Gazeteciler  Konseyi Mardin il Temsilciliğine atandı

MARDİN(İLKHABER)-Gazetemizin Mardin Temsilcisi Adnan Avuka, kuruluşunun birinci yılını dolduran Küresel Gazeteciler Konseyi’nin Mardin İl Temsilciliği’ne atandı.

Merkezi Ankara’da bulunan Küresel Gazeteciler Konseyi, kuruluşunun 1. Yılında KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim Başkanlığında toplanarak bir yılı değerlendirdi.

 Toplantıda Gazeteci Ayhan Mergen bir konuşma yaparak 1 yıllık çalışmalarını anlattı. Mergen şunları söyledi:

“14 Ekim 2019 tarihinde kurulan ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle kuruluşu resmi bir hüviyet kazanan Küresel Gazeteciler Konseyi bir yaşını tamamladı.

Büyük bir dilimi covid-19 pandemisinin etkisinde geçmesine rağmen konsey çok başarılı bir yıl geride bıraktı. Böyle bir kuruluş için çok kısa sayılabilecek bir yıllık bir zaman dilimi içerisinde yurt içindeki teşkilatlanma tamamlandığı gibi yurt dışında da 34 ülkede teşkilatlanma başarısı gösterildi.

Çok kısa bir sürede Ankara’da modern bir genel merkez hizmete girdi. Ardından da İstanbul’da açılan ofiste yerli ve yabancı basın mensuplarına hizmet verilmeye başlandı. Benim bu güzel aileye dahil olma şerefine kavuştuğum 2019 yılı aralık ayından bu güne geçen süre içerisinde Malatya ve Niğde’de toplantılar gerçekleştirildi. Bu toplantılarda mesleki sorunlar konunun uzmanlarının da katılımıyla tartışıldı. Çözüm yolları arandı. Ayrıca Almanya’ya bir mesleki inceleme gezisi düzenlendi.

Bunların hepsi önemli çalışmalar. Ancak bana göre konseyin en önemli çalışması basın sektörüne ve ülkemizin enformasyon çalışmalarına yapacağı katkıdır. Bütün temsilcileri arasında abi kardeş ilişkisine dayanan samimi bir diyalog kuruldu. Umarım bu diyalog örnek olur ve kısa bir süre içerisinde bütün basın mensuplarına sirayet eder.

Konseyin ülkemizin tanıtımına ve hakkında oluşturulan kötü algının yıkılmasına yönelik olarak gerçekleştireceği çalışmaların en büyük kanıtı bir yıl gibi bir süre içerisinde tam 94 ülkede teşkilatlanmış olmasıdır. Doğal olarak önümüzdeki süreçte bu sayı daha yükselecek ve daha bir çok ülkede teşkilatlanma gerçekleştirilmiş olacaktır. Her bir ülkedeki teşkilatlanma ülkemizin tanıtımının ve politikalarının daha çok büyük kitlelere ulaştırılması demektir.

Konsey kısa bir sürede çok başarılı çalışmalara imza attı. Ama ondan beklentiler bunlardan çok daha fazla. Konseyin bütün bu beklentileri çok kısa bir sürede gerçekleştireceğine olan inancım tamdır.

Bütün bu başarılı çalışmaların mimarı ve en büyük emekçisi Genel Başkanımız Sayın M.Ali Dim genel başkan yardımcısı Sayın Veli Altınkaynak ve büyük emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler. İyi ki varsın Küresel Gazeteciler Konseyi” diyerek konuşmasına son verdi.

Küresel Gazeteciler konseyi yaptığı bir yıllık toplantısında yeni kararlar aldı. Mardin’de uzun yıllardan bu yana gazetecilik ve fotoğraf sanatçılığı  yapan ve  10 ülkede “Dinlerin ve dillerin şehri kadim Mardin” isimli uluslararası fotoğraf sergileri açan, ayrıca ülkemizde de 47 kez Türkiye’nin çeşitli illerinde açtığı fotoğraf sergileriyle Mardin’in tanıtımına katkı sunan  Gazetemizin Mardin Temsilcisi Adnan Avuka, KGK Mardin il Temsilciliğine atandı.

Kendisini bu değerli göreve layık gören tüm meslektaşlarına teşekkür eden Adnan Avuka, “Mesleğimiz ciddi, dürüstlük gerektiren mukaddes bir meslektir.  Bana layık görülen görevi en iyi biçimde yapmaya çalışacağım. Önce Allah’a sonra Mardin’deki meslektaşlarıma güveniyorum” dedi.

 

                            ADNAN AVUKA KİMDİR?...

Yarım asırdan fazla bir süredir gazetecilik yapan Adnan Avuka, 1950 yılında Mardin’in Savurkapı mahallesinde doğdu. Okul çağlarından başlayarak Atletizm sporu ile ilgilendi. Türkiye’nin çeşitli illerinde koştuğu 10 bin metre ve maraton koşullarında çok iyi dereceler elde etti.  İlkhaber, İzmir İlkses ve Güney Hakimiyet gazetelerin Mardin Temsilciliğini yürüten Adnan Avuka, Sarı Basın Kartı sahibidir.  Türkçe, İngilizce ve Süryanice tanıtım kitabı bulunan Adnan Avuka, çok iyi derecede Arapça konuşuyor. Avuka evli, 3 çocuk ve 4 torun sahibidir.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42