Akademik terfi töreni

Mardin Artuklu Üniversitesi’nde ilk Akademik Değerlendirme ve Cübbe Giyme Töreni yapıldı

Akademik terfi töreni

Adnan AVUKA 

MARDİN (İLKHABER) - Mardin Artuklu Üniversitesi’nde görev alan ve başarılı çalışmaları ile üst unvanlar alan akademik personeller için akademik değerlendirme toplantısı ve cübbe giyme töreni düzenlendi.

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlük hizmet binasında gerçekleşen törende Rektör Prof.Dr .İbrahim  Özçoşar tarafından iki saate yakın geniş bilgilendirme konuşması yapılarak başladı. Rektör Özçoşar konuşmasında öğrencilere seslenerek, herkesin bu ülkenin geleceği için kendisine bir yol haritası hazırlamasını istedi. Özçoşar, Üniversite’nin dünü, bugünü ve yapılması gereken çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Şuanda hazırlanan yeni fakültelerin hangisinin YÖK’te, hangisinin Cumhurbaşkanın masasında olduğunu, hangi projenin hazırlanıp Cumhurbaşkanından red edildiği ve hangisinin kabul edildiğini tek tek sayarak bilgiler verdi.

Özcoşar, özellikle Artuklu Üniversitesi Rektörlüğü tarafından yapılan  kampustaki çevre düzenlenmesi, öğrenci yurtları, öğrencinin daha seri ve müreffeh bir biçimde eğitim, öğretim yapabilmesi için yapılan çalışmaları anlatarak, “Yerelden Evrensele her türlü olgu,oluşum ve sitilimi modern ötesi bir yaklaşımla değerlendirerek incelenecek bir sosyal bilimler zihni oluşturmak amacıyla yola çıkan üniversitemiz, özgün, özgür, özne akademisyenler yetiştirmek için Artuklu Akademisyen Yetiştirme Programı başlamıştır. Artuklu AYP ile lisans  düzeyinde eğitim gören gençlerimiz, 3 yıllık bir program çerçevesinde haftalık dersler seminerler, okuma ve proje kampları ile derinlik teorik alt yapı kazandıracaktır. Bu süre zarfında programa katılan öğrencilerimize iyi yabancı dil öğretilmesi planlamaktadır. Araştırma ve yazma becerilerinin artırıldığını danışmanlar gözetimindeki çalışmalar ile tamamlanacaktır.

Modern dönem ve toplumun farklı kesimleri gibi akademiyi de şekillendiren toplumun farklı kesimleri gibi akademiyi de şekillendiren bu dayatmalara dair her şeyi yeniden düşünmek gerektiğine inanıyoruz. Bu bağlamda; popülizm dalgalarına  kapılmadan  kültürel ve entelektüel sömürüyü alt etmeye yönelik kavramlaştırmalar ve ortak entelektüel çabalarda “Doğu ve Ortadoğu” sembolü üzerinden bütün bir  insanlığın edilgenleşmesinin, nesneleşmesinin önüne geçebilme imkanlarını  araştırıyoruz. Bu imkanın “Bilginin, ilim, irfan, hikmet ve denklenmesinde yeniden üretilmesi ve  kendi coğrafyasının zengin ilmi ve kültürel sermayesini dikkate alan ve değerlendiren, akl-ı selim, kayb-ı selim ve zevk-i  selim sahibi akademisyen, alimler  yetiştirmesi ile gerçekleşeceğini  düşünüyorum dedi.

Bilimin fabrikası olan üniversitelerin dinamik, üretken eserler ortaya koymasının gerekliliğini ifade eden Rektör Özcoşar, glokalizm kavramının tam olarak içini doldurmak adına kendini sürekli olarak yenileyen ve araştırmayı öğrenmeyi kendisine destur edinmiş üretken akademisyenlerin elzem olduğunu belirtti. Mardin Artuklu Üniversitesi’nin belirlediği stratejik hedefler doğrultusunda ivme kazanma yolunun akademik başarılardan geçtiğini vurgulayan Prof. Dr. Özcoşar, “Özgürlük ve öznel olma iddiamız modern dönemin en büyük akademik entelektüel handikabını aşma hedefine dayanıyor. Bu gün akademik camiada kullandığımız ve önem atfettiğimiz bizi heyecanlandıran bir kavramın, yarın hiçbir şey işaret etmeyecek olması ihtimali aslında tüm teorik kavramsallaştırma ve araştırmaların bir araç olmanın ötesinde anlam ifade etmediğini ve akademisyenlerin, akademinin ve ulemanın bunların ötesinde bir gayeye ram olmaları gerektiğinin en bariz kanıtını görüyoruz” diye konuştu.

Bu yaklaşımla teorik olarak bağlılığı olmayan ama kendini yaşadığı coğrafyaya borçlu hisseden bir akademik yaklaşımla göreve  gelerek çalışmalarını sürdürdüklerini ve  Mardin Artuklu Üniversitesi’ni zirveye taşıyarak  diğer üniversitelere örnek olacak birçok projeye  start verildiğini hatırlatan Rektör Özcoşar, Üniversiteyi merkeze alan  ve şehre her alanda dönüşü olacak başarılar hedeflediklerini  belirtti.

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar akademik unvanlarında ilerleme sağlayan ilim insanlarını tebrik ederek cübbelerini giydirdi.

Törende toplam, 2 akademisyen profesör, 13 akademisyen doçent, 15 akademisyen Dr. öğretim üyesi, 1 akademisyen öğretim görevlisi, 4 akademik personel araştırma görevlisi unvan belgesini alarak cübbe giydi.

Akademik  kariyerini emeklilik ile tamamlayan MAÜ Türkiye’de Yaşayan Diller  Enstitüsü Kürt Dili ve Kültürü Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Tayfun’a üniversiteye sunduğu öneli katkılardan dolayı plaket takdim edildi.

Mardin Artuklu Üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsü Kürt Dili ve Kültürü Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Yılmaz Özdil’e ise yazıp-yönettiği ‘Bare Giran’ (Ağır Yük) filminin 7. Duhok Uluslararası Film Festivali’nde jüri özel ödülünü kazanarak gösterdiği başarıdan dolayı kendisine plaket takdim edildi.

Tören, toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2