banner6

Akay: Seyhan’da örnek çalışmalara devam ediyoruz

Gazetemize nezaket ziyaretinde bulunan Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Gazetemizin İmtiyaz Sahibi Halil Arslan ve haber servisi çalışanlarıyla bir araya gelerek sohbet etti.

Akay: Seyhan’da örnek  çalışmalara devam ediyoruz

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) - Seyhan Belediye Başkanı Akif Akay, evsiz vatandaşlara sahip çıkarak, soğuk kış şartlarında sokaklardan kurtarıp, onları barınabileceği bir sıcak yatak ve sıcak yemeğe kavuşturdu.

Seyhan Belediye Başkanı Akif Akay, gazetemizi ziyaret ederek İlkhaber Gazetesi İmtiyaz Sahibi Halil Arslan ve yazı işleri personelleri ile bir araya gelerek yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Başkan Akay’ın yaptığı ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Halil Arslan İlkhaber Gazetesi hakkında bilgiler verdi. Arslan, kendisinin ayrıca geçmiş dönemlerde MARDAV başkanlığı yaptığını ve 2005 yılında Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek, toplantılarını Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gerçekleştirdiklerini anlattı. Kendisinin yanında 150 personel istihdam ettiğini belirten Aslan, “Biz doğru habercilik yapıyoruz. Bizde mışlı haber olmaz.” dedi. 

Arslan Güneydoğu Gazetecilik Matbaacılık ve Kağıtçılık AŞ olarak  matbaalarının Türkiye’nin 6 ilinde yer aldığını belirten Halil Arslan, Türkiye genelinde çok sayıda yerel ve ulusal gazetelerin baskılarını matbaa tesislerinde yaptıklarını söyledi. Arslan, ayrıca İlkhaber Gazetesi’nin yanı sıra, İzmir’de yayınlanan İlkses ve Mardinlilere yönelik haberlerin bulunduğu Güney Hakimiyet gazetelerinin de bulunduğunu anlattı. Arslan, Doğu ve Güneydoğu Kültür Sanat Derneği'nin 31 ilden sorumlu Bölge Koordinatörlüğü görevini yürüttüğünü kaydetti.

Hoş sohbetlerin edildiği ziyarette Başkan Akay, “Seçim çalışmalarında ben belediye başkanı olunca rozetimi çıkartırım” sözlerini hatırlatarak, seçimden sonra parti rozetini çıkarttığını ve Türk Bayrağı’nı taktığını söyledi. Başkan Akay, “Ben herkese tarafsız olmaya çalışıyorum. Biz basını 4. Kuvvet olarak öğrendik” dedi. 

Akay, İlkhaber Gazetesi’ni severek okuduğunu ve bölge haberleri olduğu için kendisinin daha çok ilgisini çektiğini anlattı. Seyhan Belediyesi’nin sosyal sorumluluk çalışması kapsamında evsiz vatandaşların barınmalarına yönelik yaptığı örnek çalışma ile ilgili sorularımızı yanıtlayan Başkan Akay,  bu çalışmanın devam edeceğini söyledi. Evsiz vatandaşlara tek tek ulaşarak onları anlaşmalı oldukları otellere yerleştirdiklerini dile getiren Başkan Akay, burada bu kişilerin yiyecek konularını da düşünerek hareket ettiklerini söyledi.

“EKİPLERİMİZ EVSİZLERİ YAKINDAN TAKİP EDİYOR”

Evsiz vatandaşların olduğuna dair haber aldıkları an ekiplerin bu kişilerin yanına gittiklerini işaret eden Akay, “Bir haber aldık. Çukurova İlçesi’nde sokaklarda kalan bir kişi varmış. Ekiplere haber vererek o kişiyi almalarını söyledik. 3 gün önce soğuktan donmak üzere olan bir tanesi bulundu. Onu da aldık ve evsizler için belirlediğimiz yere yerleştirdik. Bir kişi vardı o sokaklarda kalmayı istedi. Kararına saygı gösterdik. 25 evsizi soğuk kış şartlarında sokaktan kurtarabildik” dedi.

Evsiz vatandaşları sadece sokaktan almakla yetinmediklerini belirten Başkan Akay, onların sosyalleşmesi içinde konser ve piknik gibi etkinlikler gerçekleştirdiklerini söyleyerek, “Sokakta kalan evsiz vatandaşlarımızı yalnızca eve yerleştirmekle kalmadık. Pazar günü onları güneşli güzel havada alarak kent turu yaptırdık. Sokak hayvanlarını onlarla birlikte besledik. Çok mutlu oldular. Daha sonra onlar için Seyhan Spora ait tesisimizde bir konser düzenledik. Birlikte yemek yedik. Adana’nın neresinde olursa olsun evsiz evsizdir. Başka çareleri yok. Onlara sahip çıkmamız gerekli” diye konuştu.

Evsiz vatandaşlara sahip çıktıklarını kaydeden Başkan Akay, “Evsiz vatandaşlarımızın birkaç tanesini işe alma gibi düşüncemiz var. Onlar da ‘olur’ dediler. Bizim başlangıçtan beri söylediğimiz bir şey var. Dezavantajlı gruplara öncelik tanıyacağız dedik. Bana ‘projeniz nedir?’ diye sormuşlardı. Ben de bu soruyu soranlara önce bu kadar dezavantajlı insan var. Onların sorunlarını bir çözelim sonra diğer projelerimizi gerçekleştiririz dedim. Bunu yapmaya çalıştık. Ama bu Kovid-19 bizi daha çok zorda bıraktı. İnşallah tekrar vakalar artmaz. Şu dönemde insanların, kurumların birlikte çalışma mecburiyeti var. Çünkü bu sıkıntılar kolay atlatılamayacak. Bunun çok ciddi maddi sıkıntıları var. Bu dönemle birlikte çok ciddi psikolojik sorunlar yaşayanlar var. Bu süreç içerisinde bu kişilerin sorunları nasıl giderilecek? Eve kapanmalar oldu.” şeklinde konuştu.  

EŞİ YOĞUN BAKIMDA, BAŞKAN İŞİNİN BAŞINDA

Eşi uzun zamandır yoğun bakımda olmasına rağmen görevini aksatmadan devam eden Başkan Akay şunları söyledi;

“Benim eşim 68 gündür yoğun bakımda. Balcalı Hastanesi’nde yatıyor. Tamamen makineye bağlı. Bu benim bizzat yaşadığım bir durum. Kovid nedeniyle hastanede ben 15 gün yattım. Belediyemizin müdürleri içerisinde kovid geçirmeyen yok. Ama yine de görevimizin başındayız. Buna mecburuz. Biz valilerimiz, kaymakamlarımızla birlikte çalıştık. Başka yolu yok. Bütün kurumların, bütün kişilerin aslında bu süreçte herkesin birbirine biraz daha fazla yardımcı olması gerekli. Bizim için de zor, ülke için de zor. Biz biraz daha bunlara ağırlık vereceğiz”.  

GEÇEN YILDAN FAZLA ASFALT DÖKÜLDÜ

“Geçen yıldan daha fazla asfalt döktük ama yetmiyor” diyen Başkan Akay, yollarla ilgili çalışmaların sürdürülürlüğüne dikkat çekti. Yollarla ilgili büyükşehir ile müşterek çalıştıkları alanların bulunduğuna işaret eden Başkan Akay, “Yollarla ilgili çalışmalarımız var. Ama yol konusunda asfaltta peşin parayla çalışıyoruz. Adana’nın alt yapısı korkunç. Geçen senekinden daha fazla asfalt döktük ama yetmiyor. Büyükşehir Belediyesi ile müşterek çalışıyoruz. Yolu yapıyoruz. Bir kısmı bozuksa büyükşehir ile koordineli bir şekilde çalışma yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

“ÜRETEN BELEDİYEYİZ”

Seyhan’ı üreten bir belediye yapmak adına gayret içinde olduğunu, halkına dokunan, sorunları yerinde çözmeyi amaçlayan bir yönetim anlayışı ile de halkının güvenini kazanan bir yapısının olduğunu ifade eden Başkan Akay, ‘Benim bütün gayretim Seyhan Belediyesi’ne öncelikle kurumsal kimlik kazandırmak oldu. Proje üreten, çalışkan, ufku açık ekiple Seyhan’ın geleceğini planlamanın gayretini taşıdım. Üretimden yana olan bir anlayış içinde hizmet kalemlerini hayata geçiriyoruz. Halkla paylaşarak bütünleşiyoruz” dedi.

Başkan Akay, 2021 yılının içerisinde belki de bugüne kadar Seyhanlının hayal dahi etmeyi düşünmediği başarılı hizmetleri halk ile buluşturacaklarının da müjdesini verdi. Başkan  Akay, belediyenin tüm birimlerinin işi zorlaştıran değil kolaylaştıran yönetim ile hizmet vermesi adına da gayretlerinden örnekler verdi.

ESKİ TEPEBAĞ EVLERİ İNŞA EDİLECEK

Adana’nın tarihi mahallesi olan Tepebağ Mahallesi’ne büyük önem veren Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, yıkılan evlerin yerlerini kamulaştırdıklarını ve bu yerlere, mahallenin dokusuna uygun eski Tepebağ evlerini inşa edeceklerini söyledi.  Başkan Akay, Tepebağ Mahallesi’ni kısım kısım ele alarak çalışmalar yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini söyledi. Mahalleyi eski tarihi cazibesine kavuşturmak için çalışmaların sürdüğünü kaydeden Akay, Tepebağ Mahallesi’nin kendisi içinde anılarla dolu bir mahalle olduğuna dikkat çekti.

TEPEBAĞ’DA ARKEOLOJİK KAZILAR DEVAM EDİYOR

Mahallenin hepsinin bir anda yapılmasına imkan olmadığını işaret eden Akay, “Yeni bir şeyler yapılmaya çalışılıyor. Belli bölümler birleştirilecek. Hepsinin yapılmasının imkanı yok. Onun içinde kısım kısım yapılacak yerler var. Eski Tepebağ’ı canlandıracağız. İleride Ulu Cami tarafına yol bağlanacak. Arkeolojik kazılar devam ediyor. Kazı çalışmaları tamamlanana kadar bizler de kısım kısım projelerimizi hayata geçirmiş olacağız.  Seyhan Belediyesi’ne ait Tepebağ Evleri’nin olduğunu söyleyen Başkan Akay, “Bulunduğumuz alanı kamulaştırdık. Yıkılmış evler vardı. Bu alana başlayacağız. Buraya eski Tepebağ Evleri’ni yapacağız. Yapılacak evlerin yol cephesi ev olacak. Evlerin arka tarafları ise bahçe yapılacak. Tepebağ Mahallesi’ni eski güzel haline yavaş yavaş getireceğiz” şeklinde konuştu. 

ESKİ ÇIRÇIR FABRİKASI SANAT MERKEZİ OLACAK

Seyhan ilçesi Döşeme Mahallesi'nde uzun zamandır atıl halde duran eski Çırçır Fabrikası hakkında görüşlerini paylaşan Akay, Çırçır Fabrikası'nın Adana'da kültür ve sanat etkinliklerinin merkezi haline geleceğini söyledi. Seyhan'ı kültür-sanat etkinliklerinin merkezi haline getirmek için adım adım ilerlediklerini belirten Başkan Akay, tarihi fabrikadaki konserin de bir ilk olduğunu vurguladı. Başkan Akay, "Gerçekten bir ilki yaşıyoruz Buradaki konser eski bir fabrikada gerçekleşiyor. Önümüzdeki günlerde pandemi nedeniyle oluşan mesafeler kısalacak birlikte olacağız. Bu tarihi fabrika da yenilenecek ve konser salonu haline getirilecek. Bu konser salonunda Seyhanlıyla çok daha güzel günlerde birlikte olacağız" diye konuştu.

GENÇLER BİZİM GELECEĞİMİZ

 Kovid-19 pandemisiyle mücadele kapsamında uzaktan eğitime geçilmesi nedeniyle öğrencilerin yaşadığı bilgiye erişim sorunu, Seyhan Belediyesi'nin Bilgi Evleriyle aşıldığını anlatan Başkan Akay,  pandemi sürecinde uzaktan eğitimin bir ihtiyaç haline geldiğini anımsatarak, "Biz kendi evinde uzaktan eğitim imkanı olmayan, evinde ders çalışma olanağı bulunmayan, maddi imkansızlık nedeniyle bilgiye erişimde sıkıntı yaşayan gençlerimize hizmet vermeye çalışıyoruz. Gençlerimize sakin bir çalışma ortamı, teknolojik araç ve gereç olanakları olan bir mekan sunup, çay, kahve, çorba, atıştırmalık gibi ikramlarda bulunuyoruz" dedi.

Bilgi Evlerinde görev yapan eğitmenlerin de verdikleri kurslarla öğrencilerin eğitimlerindeki açıkları kapatmalarına yardımcı olduklarını aktaran Başkan Akay, ileriki dönemde eğitimi eğlenceli hale getirecek farklı kursları ve etkinlikleri hayata geçirmeyi planladıklarını söyledi. Başkan Akay, "Gençlerimizin belediyemizin sunduğu bu olanaklardan olabildiğince çok yararlanmasını istiyoruz. Çünkü onlar bizim geleceğimiz" diye konuştu.

 "HİZMETTE SÜREKLİLİĞİ SAĞLADIK"

Dikim evi ve Spor kompleksinin Zeydan Karalar döneminde başladığını ve kendi dönemlerinde tamamlanarak hizmete sunulduğunu belirten Başkan Akay şöyle devam etti; "Düşler Atölyesi olarak bir kiralık yerde başlayan bu çalışmanın temeli benden önceki belediye başkanımız tarafından atılan binada devam edecekti. Biz "Süreklilik" düşüncesiyle bunu devam ettirme noktasında olduk. Aynı şekilde spor tesisimiz de öyle. Şu anda spor kompleksi, çok sayıda öğrencinin ve gencimizin yararlandığı bir okul haline geldi. Dikim evinde üretilen kıyafetleri personelimiz için üretiyoruz. Aynı zamanda Karataş gibi kardeş belediyelere de küçük katkılar sunuyoruz. Umuyorum önümüzdeki dönemde Büyükşehir belediyesi ve diğer belediyeler de bizlerden yararlanırlar. Biz her alanda sürdürülebilir olmaya devam edeceğiz. Birbirimizi tamamladığımız zaman sürekliliği yani Atatürkçü düşünceyi takip etmiş olacağız."

SEYHAN KADINLARIN SOSYAL UYUMU İÇİN GÖREVDE

Seyhan Belediyesi bünyesinde kurulan Kadın Dayanışma Merkezi, kadınların sosyal ve ekonomik şartlarını güçlendirmeye ve sosyo-psikolojik gelişimlerini sağlamaya yönelik çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Kadınların üretimde yer almasının önemine dikkat çeken  Başkan Akay, "Kadın Dayanışma Merkezi kadınların sosyal uyum, mesleki anlamda profesyonelleşme ve hobilerini geliştirmeleri için çok önemli" diyerek kültürel mirasın da ürünlere yansıtılmasının önemine değindi.

Akay sözlerini şöyle sürdürdü; 

Seyhan Belediyesi Kadın Dayanışma Merkezi, kadınların sosyal uyumunu destekleyerek, mesleki eğitimlerle profesyonelleşme seviyesine ulaşmalarını hedefliyor. Böylece, toplumda ihtiyaç duyulan sosyal uyumun sağlanması adına bir örnek model oluşturuyor. Merkez, özellikle bölgede yaşayan yerel halk ve yaşadıkları ülkelerden zorunlu olarak ayrılmış olan ve toplumun her kesiminden kadınlara hizmet veriyor. Sabun üretimi, dikiş, resim ve seramik atölyeleri ve Türkçe kurslarının yanı sıra merkeze gelen kadınlar, çocukları için kreş eğitimi, psikolojik ve hukuksal danışmanlık hizmetlerinden de ücretsiz olarak faydalanabiliyorlar. Seyhan Belediyesi Kadın Dayanışma Merkezi, önümüzdeki dönemde kadınların ihtiyaç duyduğu yeni ve farklı atölyeler ile sürdürülebilir projelerle çalışmalarına devam etmeyi amaçlıyor. Seyhan Belediyesi Kadın Dayanışma Merkezi'nin tüm faaliyetleri, Avrupa Birliği (AB) ve Federal Alman Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı (BMZ) tarafından ortak finanse ediliyor.”

 

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42