banner6

Akçay vergi sorunlarını Bakan Şimşek’e aktardı

Türkiye Sebzeciler Meyveciler Konfederasyonu üyesi ve Adana Semt Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Ahmet Akçay, esnaflarına vergi mükellefi zorunluluğu getirildiğini, ancak esnaf olarak bu verginin altından kalkamayacaklarını MARDAV'ı ziyarete gelen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e aktardı.

Akçay vergi sorunlarını  Bakan Şimşek’e aktardı

Akçay vergi sorunlarını

Bakan Şimşek’e aktardı

 

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) Türkiye Sebzeciler Meyveciler Konfederasyonu üyesi ve Adana Semt Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Ahmet Akçay, esnaflarına vergi mükellefi zorunluluğu getirildiğini, ancak esnaf olarak bu verginin altından kalkamayacaklarını MARDAV'ı ziyarete gelen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e aktardı. Elinde getirdiği konuyla ilgili dosyayı Bakan Şimşek’e sunan Akçay konuya çözüm getirilmesi hususunda talepte bulundu.

Akçay, gazetemize yaptığı açıklamada, pazarcı esnafına gerçek vergi mükellefi olma zorunluluğu getirildiğini dile getirdi.  Ancak bu verginin altından kalkamadıklarını dile getiren Akçay, “Pazarcı esnafı gerçek vergi mükellefi olduğu zaman yüzde bir giriş, yüzde sekiz çıkışı olacak. Biz bu vergi adaletsizliğinin altından kalkamayacak durumdayız. Gerçek vergi mükellefi olalım ama belirli bir matrah getirsinler, o matrah üzerinden yıllık vergi ödeyelim ve kayıt altına alalım. Adana’da 5 bin tane esnaf var. Ama ne yazık ki odamıza kayıtlı vergi mükellefi olan esnaf 480 kişidir. Neden bu 5 bin tane esnaf olmasın. Ben aynı zamanda Türkiye genelinden Türkiye Sebzeciler Meyveciler Konfederasyonunun yönetimindeyim Türkiye genelinde 130 Bin tane esnafımız var. Ama kayıtlı esnafımız 44 Bin kişi. Yani ciddi bir kayıt dışı esnafımız var. Eğer böyle bir sistem getirilirse bunun en az 60 ila 70 Bin arası esnafımız daha kayıt altına alınır. “ dedi.

Esnafların basit usul vergiye tabi olmalarını isteyen Akçay, “Adana’da fiilen pazarcılık yapan binlerce esnafımızın gerek kayıt altına alınması, gerek haksız rekabetin ortadan kaldırılması ve gerekse kayıt dışı ile mücadele edilmesi noktasında basit usul vergi mükellefi olmaları, basit usulde vergi mükellefi olmamaları durumun da en azından gerçek usulde vergi mükellefi olup yılda belirli bir matrahla yılın belirli dönemlerinde eşit taksitlerle vergi ödemelerini sağlayacak bir sistem oluşturulmasını istiyoruz.Yazın kavurucu Adana’nın sıcaklarında cadde ve sokaklarda pazar yeri kuruyoruz. Kışında yağmurda duruyoruz. Defter tutma şansımız yok. Esnafımızın çoğunun da okuma yazmaları yok. Yani defter tutma şansı yok. Evraklarını saklayacak kasaları yok. Böyle bir imkanımız yok. Bunun için yetkililerden bize belli bir vergi mükellefliği çıkartmalarını yıllık vergi ödemeyi istiyoruz. Biz vergi ödeyip ülkemize yararlı birer fert olmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2014, 18:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42