Akıl almaz iftiralar atıldı

AKAD Başkanı Hasan Atıcı, Gadir Hum Bayramı etkinliğinde, Alevilik hakkında kirli bir belleğin oluştuğuna dikkat çekti:

Akıl almaz iftiralar atıldı

Akıl almaz iftiralar atıldı


Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)- Alevi Kültürünü Araştırma Derneği (AKAD) tarafından Gadir Hum Bayramı çerçevesinde etkinlik düzenlendi.

Seyhan Oteli’nde düzenlenen etkinliğe, Alevi Kültür Dernekleri (AKD) Genel Başkan Yardımcısı Mikdat Öztürk, Seyhan Belediye Başkanı  Zeydan Karalar, CHP İl Başkanı Gökhan Yağ, CHP Adana Milletvekili Adayları Müzeyyen Şevkin, Burhanettin Bulut, çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve Alevi vatandaşlar katıldı. Alevi Kültürünü Araştırma Derneği (AKAD) Başkanı Hasan Atıcı,  yaptığı konuşmada, iktidar hırsı  ve dünyevi menfaatler uğruna, yüz yıllardır Aleviler hakkında dini ve ahlaki  anlamda, akıl almayacak itham ve iftiralar atıdığını öne sürdü. Bunun sonucu olarak Sünni alemin çoğunluğunda, Aleviler ve Alevilik hakkında kirli belleklerin oluştuğunu dile getiren Atıcı, “Bu kirli belleğin ürettikleri, zaman zaman kitaplarda, gazete köşelerinde, televizyon programlarında karşımıza çıkmaktadır. “ dedi.

Derneklerinin başlıca amaçlarına da değinen Atıcı, “Aleviliğin doğru bilinmesi için çalışmalar yaparak,  zaman içerisinde bu kirli belleğin temizlenmesine yardımcı olmaktır. Çalışmalarımızın, toplumsal barışımızın güçlenmesine, birliğimizin pekişmesine katkısı olacağına inanıyoruz. Bu düşüncelerden hareketle İçişleri Bakanlığı’na bir proje sunduk.  Projemiz bir hafta önce onaylandı. Gerçi istemiş olduğumuz bütçenin yarısını verdiler ama olsun, bir yerden başlamak lazım. “Farklılıklarımız zenginliğimizdir” adlı projemizi çok önemsiyoruz. Ülkemizde yaşayan insanlar Arap, Türk, Kürt veya Alevi, Sünni, Ezidi, Süryani olabilir. Bunu ülkemizin zenginliği olarak görüyoruz, görmemiz lazım. Bunu böyle gören dünya ülkeleri refah ve huzur içinde  yaşamaktadır.” diye konuştu.

Ardından Alevi İnanç Önderi Rebi Özesen tarafından Kur’an tilaveti gerçekleştirildi ve dualar edildi.  Rebi Özesen daha sonra yaptığı konuşmada, Hz. Muhammet’in Hz. Ali’nin elini kaldırarak, “Ben kimin mevlası isem, Ali’de onun mevlasıdır.” dediği sözlerini anlattı.

Ardından ise Semah gösterisi yapıldı. Büyük beğeni toplayan Semah gösterisinin ardından Antikapitalist  Müslümanlar  grubunun  lideri İhsan Eliaçık, “İslam’da Sosyal Adalet” konusunu işledi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2015, 16:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2