banner6

Aksungur: Adana 1998 depreminde kötü bir sınav vermedi

Adana İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Hasan Aksungur, devrem yönetmeliğine göre yapılan binaların büyük depremlere teorik olarak dayanabileceğini söyledi.

Aksungur: Adana 1998 depreminde kötü bir sınav vermedi

BAYRAM BULUT

ÖZEL HABER

ADANA (İLKHABER)-Adana İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Hasan Aksungur, devrem yönetmeliğine göre yapılan binaların büyük depremlere teorik olarak dayanabileceğini söyledi.

Ülkemizin korkutucu doğal afetlerinden biriside depremler. Depremler dünyada olduğu gibi ülkemizde de zaman zaman meydana geliyor. Düşük çaplı depremlerin yanı sıra bazı illerimizde şimdiye kadar büyük ölçekli depremlerde meydana geldi.  Adana’da 1998 depremi ile büyük deprem yaşayan illerden birisi oldu. Bu depremde de mühendislik hizmeti almış ve depreme uygun yapılmış binalar 6.2 büyüklüğündeki depremden sağlam çıktı.

SORULARIMIZI YANITLADI

Ancak vatandaşların mühendislik desteği almadan yaptırdıkları binalarda ise kötü sonuçlar ortaya çıktı. Adana İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Hasan Aksungur, depremler ile ilgili sorularımızı yanıtladı. Başkan Aksungur, Adana’mızda tam tarihini bilmediğimiz ve 45-50 senelik binaların olduğunu söyledi. Birçok depremde mühendislik hizmeti almış ve depreme uygun yapılmış gökdelenlerin bile sağlam ayakta kaldıklarına dikkat çeken Aksungur, “Depremde yüksek gökdelenler vardı. Ama bir çentik bile yok onlarda” dedi.

UYGUN VE YA DEĞİL DİYE DEĞERLENİRMEK MÜMKÜN DEĞİL

 Adana’da bulunan binaların hepsini depreme uygun ya da değil diyerek değerlendirmenin mümkün olmadığını anlatan Başkan Aksungur, “Adana’da test edilmemiş binaları depreme uygun yada uygun değil diye söylemek mümkün değil ama Adana 1998 depreminde kötü bir sınav vermedi.  Yıkılan binaların çoğu mühendislik hizmeti almamış vatandaşların kendi imkanları ile yatıkları binalardı” ifadelerini kullandı.

KAYDA DEĞER BİR HASAR OLMADI

Adana’nın imarlı bölgelerinden olan Reşatbey, Cemal Paşa, Kurtuluş gibi mahallelerde kayda değer bir hasar tespit edilmediğini işaret eden Başkan Aksungur, “Depremin büyüklüğü çok büyük değildi ve Adana’ya nispeten uzaktı. En yakın deprem Elazığ depremiydi. Orada yönetmeliklere uygun yapılan binalarda kayda değer bir hasar olmadı. 2018 deprem yönetmeliğine göre yapılan binaların teorik olarak dayanması gerekiyor depreme. Bu konuda bir kahanette bulunamayacağım” ifadelerini kullandı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER