banner6

Aladağ’da mahalleler kırsal mahalle statüsüne kavuştu

Adana’nın Aladağ İlçesi’nde 27 mahalle kırsal mahalle statüye kavuştu. 2012 yılında çıkartılan Büyükşehir Yasası ile 16 bin 220 köy ve bin 53 belde mahalleye dönüştü. Konuyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 'Kırsal Mahalle ve Kırsal Yerleşik Alan Yönetmeliği' hazırladı. Mahalleye dönüşen köy ve beldelere 'kırsal' statüsüne geçme hakkı tanındı. Kırsal yerleşim için ilk kararı İlçe Belediye Meclisleri alacak. Nihai kararı ise Büyükşehir Belediye Meclisleri 90 gün içinde karar vermek zorunda.

Aladağ’da mahalleler kırsal  mahalle statüsüne kavuştu

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) - Adana’nın Aladağ İlçesi’nde 27 mahalle kırsal mahalle statüye kavuştu.

2012 yılında çıkartılan Büyükşehir Yasası ile 16 bin 220 köy ve bin 53 belde mahalleye dönüştü. Adana’nın ilçelerinde de bu dönüşüm gerçekleşti. Ancak bu dönüşümle birlikte bir süre sonra sorunlar yaşanmaya başlandı. Yeni düzenleme, tarım ve hayvancılıkla uğraşan kesimde mağduriyet oluşturdu. Konuyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 'Kırsal Mahalle ve Kırsal Yerleşik Alan Yönetmeliği' hazırladı. Mahalleye dönüşen köy ve beldelere 'kırsal' statüsüne geçme hakkı tanındı.

EMLAK VE HARÇ ÖDENMEYECEK

Kırsal yerleşim için ilk kararı İlçe Belediye Meclisleri alacak. Nihai kararı ise Büyükşehir Belediye Meclisleri 90 gün içinde karar vermek zorunda. Kırsal statüye kavuşan yerlerden emlak vergisi alınmayacak, konutlarda su kullanım bedeli en düşük tarifenin yüzde 25'ini geçemeyecek. İş yerleri için bu oran yüzde 50 olacak. Zirai amaç için kullanılan bina, arsa ve araziler emlak vergisinden muaf olacak.

YÜZDE 50 İNDİRİM

Ticari amaç için kullanılan bina ve araziler için vergi oranı yüzde 50 indirimli uygulanacak.

Daha önce meclis kararları ile Adana’da 10’un üzerinde ilçeye bağlı köyler yapılan başvurular neticesinde kırsal mahalle statüsüne kavuştu. Son olarak ise Adana’nın Aladağ İlçesi’nde bu geçiş gerçekleşti. Aladağ ilçesinde bulunan 27 mahalle kırsal mahalle statüsüne kavuştu. Yaşanan bu durum bu mahallelerde yaşayan vatandaşları sevindirdi.

AKGEDİK DUYURDU

Konuyla ilgili duyuru yayınlayan Aladağ Belediye Başkanı Mustafa Akgedik, yaşanan gelişmeyi hemşehrileriyle paylaştı. Başkan Akgedik, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın Yönetmeliği uyarınca Aladağ İlçemizde köyden mahalleye dönüşen, belde ve köylerimiz, Akören, Boztahta, Büyüksofulu, Ceritler, Darılık, Dayılar, Dölekli, Eğner, Gerdibi, Gökçeköy, Ebrişim, Kabasakal, Karahan, Kıcak, Kışlak, Kızıldam, Kökez, Köprücük, Küp, Madenli, Mazılık, Topallı, Uzunkuyu, Posyağbasan, Gireğiyeniköy, Yetimli ve Yüksekören İlçe Belediye Meclisi Kararı ile kırsal mahalle olarak tanımlanmıştır.” dedi.

Bu mahallelerde ki vatandaşlardan vergi ve ruhsat harcı alınmayacağını belirten Akgedik, “Bu mahallelerde oturan ve ikameti Aladağ İlçemizde olan vatandaşlarımızdan hiçbir suretle Emlak Vergisi Ruhsat Harcı vs alınmayacaktır.” ifadelerini kullandı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42