banner6

Aldırmaz kıtaların Birleştiği noktada

DSİ İstanbul Bölge Müdürü Çomoğlu'nun davetlisi olarak İstanbul'a giden Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Melen Projesi'nde inceleme yaptı

Aldırmaz kıtaların Birleştiği noktada
 Aldırmaz kıtaların Birleştiği noktada

 

 

  ADANA (İHA) - Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, İstanbul'un içme suyu ihtiyacını karşılayacak dünya çapında bir çalışma olan Melen Projesi'nde incelemelerde bulundu. 

  Devlet Su İşleri İstanbul Bölge Müdürü Yalçın Çomoğlu'nun davetlisi olan Zihni Aldırmaz, inceleme yapmak için İstanbul'a ASKİ Genel Müdürü Abdulkadir Küreksiz ve Yatırımlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Şuayip Sarıkaya ile birlikte gitti.

İlk etapta DSİ Bölge Müdürü Yalçın Çomoğlu'ndan proje ile ilgili genel bilgiler alan Zihni Aldırmaz ve beraberindekiler daha sonra projenin en etkileyici bölümü olan ve İstanbul Boğazı'nın altından geçen tüp geçitte incelemelerde bulundu.

  İstanbul'un içme suyu ihtiyacını karşılayacak projenin maliyetinin tamamının DSİ tarafından karşılandığını belirten Yalçın Çomoğlu, İstanbul Boğazı'nın altından geçen 4 metre çapındaki çelikten yapılan tüp geçidin uzunluğu 5 kilometre olduğunu açıkladı.

Zihni Aldırmaz, Çomoğlu ve beraberindekiler araçla tünele girerek, İstanbul Boğazı'nın altından geçen ve deniz seviyesinden 135 metre aşağıda olan tünelde Asya ve Avrupa kıtalarının sınırında araçlarından indiler ve fotoğraf çektirerek, bu ayrıcalıklı anı ölümsüzleştirdiler.

  İstanbul Boğazı'nda iki kıtanın sınırını oluşturan noktada deniz derinliğinin 70 metre olduğu, tünelin de deniz dibinin 65 metre altına inşa edildiği bildirildi.

  "DÜNYA ÇAPINDA BİR PROJE"

  Projenin büyüklüğünden, mühendislik çalışmalarından ve özellikle denizin altından geçen bölümünden oldukça etkilendiğini belirten Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, "Türkiye'nin çok önemli ve büyük bir projesi. Bu proje İstanbul'un içme suyu ihtiyacını karşılayacak. Böylesi büyük bir projeyi başarıyla yürüten ve bitme aşamasına getiren Devlet Su İşleri yetkililerini, projede emeği geçen mühendisinden işçisine kadar herkesi kutluyorum. Büyük projeleri görmek için mutlaka yurt dışına gitmek gerekmiyor. Ülkemizde de çok büyük projeler yapıldığını görüyoruz. Bu da bizi gururlandırıyor. Dünya çapında bir proje" dedi.

Tünelde incelemeler yaparak tarihi bir ana tanıklık etmekten mutluluk duyduklarını söyleyen Zihni Aldırmaz, "Yakında tünele su verilerek. Belki 15 Temmuz'da belki de daha yakın bir tarihte. Tünele su verildikten sonra artık kimsenin tüneli görme olanağı kalmayacak. Biz su verilmeden tüneli gezen ayrıcalıklı insanlar olduk. Ayrıca yerin 135 metre altında iki kıtanın sınır çizgisinde olduğunu bilmek de çok değişik bir duyguydu bizim için. Bizi İstanbul'a davet eden, projeyle ilgili bize bilgi veren ve burada olduğumuz süre içinde bize misafirperverlik gösteren DSİ Bölge Müdürü Sayın Yalçın Çomoğlu'na da çok teşekkür ediyoruz" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42