banner6

Alevi Kültür Dernekleri'nden İl Müftüsü Gökce'ye ziyaret

Alevi Kültür Dernekleri Adana Temsilcisi ve Şube Başkanı Kemal Çelik beraberindeki heyetle birlikte İl Müftüsü Arif Gökce'yi makamında ziyaret etti.

Alevi Kültür Dernekleri'nden İl Müftüsü Gökce'ye ziyaret

Alevi Kültür Dernekleri'nden
İl Müftüsü Gökce'ye ziyaret

ADANA(İLKHABER) - Alevi Kültür Dernekleri Adana Temsilcisi ve Şube Başkanı Kemal Çelik beraberindeki heyetle birlikte İl Müftüsü Arif Gökce’yi makamında ziyaret etti.
 Gökce’ye Adana’daki çalışmalarında başarılar dilemek için ziyarette bulunduklarını ifadee eden Çelik, “Arif Bey, Kutlu Doğum Haftası kutlamalarına bizleri de davet etti. Bu nezaketinden dolayı teşekkür ediyoruz. Aynı milletin evlatları olarak inancımız bir, gayemiz birdir. Kültürlerimizde farklı unsurları ihtiva etsek de, aramızdaki kardeşliği ileriye taşımamız gerektiğine inanıyoruz. Adana, demografik ve sosyolojik yapısı itibariyle son derece zengindir. Farklı etnisiteye sahip olan insanların inançlarına ve kültürlerine saygı içerisinde hizmet üretilirse, toplumun birlik ve beraberliğine katkıda bulunulmuş olur. Toplumu oluşturan farklı nitelikteki kesimlerin spesifik yapılarına ihtimam gösterilmeden söylenecek sözler, ortaya atılacak fikirler ve uygulanacak faaliyetler ayrışmaları de beraberinde getirecektir. Bu sebeple, hassasiyetlere özen gösterilmeli ve farklı düşüncelerin varlığına tahammül kültürü geliştirilmelidir. Biz, Adana’ya henüz yeni gelmiş sayılan İl Müftümüz Arif Gökce’nin, şimdiye kadar sergilediği anlayış ile sadece bir kesimin değil, herkesin müftüsü olacağına inanıyor ve yeni görevinde başarılar diliyoruz.”dedi.
Alevi temsilcilerinin ziyaretini, iyi niyet gösterisi ve kardeşlik adına büyük bir memnuniyet ile karşıladığını belirten Arif Gökce ise, şunları söyledi:
 “Yunus Emre, Mevlana, Hacı Bektaşı Veli gibi değerleri bağrından çıkarmış bir dinin, felsefenin temsilcileriyiz. Yüce Rabbimizin “müminler kardeştir” fermanının canlı şahitleri peygamberimiz, sahabe ve sonrasında gelen nesillerdir. Onun risaletiyle, Arap Ebubekir, Fars Selman, Rum Süheyb ve Habeşli Bilal artık ortak paydada buluşmuş ve aradaki farklılıkları eritmişlerdir. İslam, öyle bir iklimdir ki, yaratılanı yaratandan ötürü değerli ve muhterem kılar. Burada, siz değerli kardeşlerimin temsil ettiği kesimin İslam dinine olan bağlılığı konusunda hiçbir tereddüt yoktur ve olmamalıdır da. Dini nasları farklı yorumlama, tarihi-siyasi gelişmeler birtakım çeşitliliği meydana getirmişse, yüce Rabbimin kelamıyla, Peygamber Efendimizin sünnetiyle, Yunus’un diliyle, Mevlana’nın çağrısıyla ve Hacı Bektaşi Veli’nin nefesiyle aşarız. Bütün bu değerler, toplumumuzu tesis eden temel unsurlardır. Tarihi ve kültürel ortaklığı bir yana bırakarak tefrikayı öne çıkarmak, ne Allah’ın ve Resulünün ne vicdanımızın kabul edeceği şeydir. Bizler, bu düşünceyle yola çıktık. Yüreğimiz, kalem ve sözümüz en büyük gücümüzdür. Peygamber Efendimizin “Müminler bir binayı oluşturan yapı taşları gibidir, Arap’ın Arap olmayana üstünlüğü yoktur… Üstünlük takvadadır.” Anlamındaki hadisleri düşünce dünyamızın temelleridir. Yunus’un “Gelin tanış olalım İşi kolay tutalım. Sevelim sevilelim. Dünya kimseye kalmaz” dizeleri, ufkumuzun sınırlarını gösterir. Bu sebeple, bu yapılan ziyareti önemli buluyorum. İletişim kurmanın ve empatinin zamanıdır, diyerek, kardeşlerime hoş geldiniz diyorum. Adana’da yapacağımız hizmetlerde onları yanımızda görmek istediğimizi belirtiyor ve ziyaretlerinden dolayı teşekkür ediyorum.”
Ziyaretin sonunda İl Müftüsü Arif Gökce, konuklara Kur’an-ı Kerim hediye etti
Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER