banner6

Alparslan: Dünyada her 9 kişiden biri yatağa aç giriyor

Gıda Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Şehmus Alparslan, Dünyada her 9 kişiden birinin yatağa aç girdiğini söyledi.

Alparslan: Dünyada her 9 kişiden biri yatağa aç giriyor

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Gıda Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Şehmus Alparslan, Dünyada her 9 kişiden birinin yatağa aç girdiğini söyledi.

 

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Adana İl Koordinasyon Kurulu'nca 'Dünya Gıda Günü' nedeniyle basın toplantısı düzenlendi. Adana Ziraat Odası Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Gıda Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Şehmus Alparslan,  Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü FAO’nun ‘Dünya Gıda Günü” dolayısıyla, her yıl belirlediği farklı bir tema bağlamında 16 Ekim tarihinde çeşitli etkinlikler gerçekleştirildiğini söyledi. Yapılan etkinliklerde gıda üretimi, tüketimi ve gıda ve tarım politikalarına dikkat çekildiğini belirten Alparslan, bu yıl belirlenen Dünya Gıda Günü temasının ise “Eylemlerimiz Geleceğimizdir” olduğunu aktardı.

YAPILAN VE YAPILACAKLAR GELECEĞİ BELİRLER

Yapılan ve yapılacakların geleceği belirlediğini kaydeden Alparslan, etkisini hala sürdüren Kovid-19 pandemisi döneminde en fazla gündeme gelen kavramların gıda egemenliği, gıda güvencesi ve gıda güvenliği olduğunu işaret etti. dünya üzerinde üretilen tarım ve gıda ürünleri 7,5 milyarı geçen dünya nüfusunu beslemeye yetecek miktarda olduğunu anımsatan Alparslan, “Bu süreçte insanların sağlık hakkı kadar, yeterli ve dengeli beslenme ile birlikte bağışıklık sistemini güçlendirebilmesi için temiz su ile yeterli ve sağlıklı gıdaya erişiminin gerekliliğini bir kez daha görmekteyiz. Unutulmamalıdır ki dünya üzerinde üretilen tarım ve gıda ürünleri 7,5 milyarı geçen dünya nüfusunu beslemeye yetecek miktardadır. Yaşanan açlık, bitkisel ve hayvansal ürünlerin yetersizliğinden değil, adil olmayan gelir ve gıda dağılımından kaynaklanmaktadır.” dedi.

800 MİLYON’UN ÜZERİNDE İNSAN VAR

Dünyada halen 800 milyonun üzerinde insan yani her 9 kişiden birinin yatağa aç girdiğini dile getiren Alparslan, “Ülkemizde ise insanlarımızın yüzde 22’sinin dengeli ve yeterli beslenemediği, yüzde 8,5’inin ise açlık sınırında yaşamaktadır. Unutulmamalıdır ki dünya üzerinde üretilen 7.5 Milyarı geçen dünya nüfusunu beslemeye yetecek miktardadır. Yaşanan açlık, bitkisel ve hayvansal ürünlerin yetersizliğinden değil, adil olmayan gelir ve gıda dağılımından kaynaklanmaktadır.” ifadelerini kullandı.

 

VAZGEÇMEK ZORUNDA KALIYORLAR

Ülkemizde de temel ihtiyacımız olan gıda harcamalarının gider kalemlerinde önemli bir yer tuttuğuna vurgu yapan Alparslan, bu durum dar ve orta gelirli ailelerin birçok ihtiyacını ertelemesine veya tamamen vazgeçmek zorunda kalmasına neden olduğunu söyledi.  Toplumun önemli bir kesimi temel gıda maddelerinde dahi kısıtlamalara gitmekte, dengeli beslenme bir yana açlıkla yüz yüze kaldığını vurgulayan Alparslan, “Ülkemizin tarımsal üretiminde yaşanan yapısal sorunlara kalıcı çözümler bulunmadan, sorunları dış alımcı politikalarla çözmeye yönelik kolaycı yaklaşımların hız kesmeden devam etmesi haklı gerekçelerle kâr elde edemeyen çiftçilerimizin üretmekten vazgeçmesi sonucunu doğurmaktadır. Tarım alanlarının, tarımsal üretimin, çiftçi sayısının, kırsal alan nüfusunun sürekli düştüğü bu süreçte en büyük pay aracılara, tüccarlara ve sözleşmeli tarımla çiftçiyi taşeronu olarak kullanan büyük şirketler, market zincirleri ile ithalatçı firmalara gitmektedir.” dedi.

 ÜRETMEYE DEVAM ETMEK GEREKLİ

Bu olumsuz gidişe dur demek, her koşulda üretmeye devam etmek, üretimi ve üretenleri desteklemek zorundayız diye konuşan Alparslan “Ülkemizde gıda krizi riskinden kurtulabilmek ancak üretim ekonomisini, sermayenin öncelikleri yerine kamusal çıkarları, kamu harcamalarında lüks ve savurganlığa dayalı yönetim anlayışı yerine tasarrufları, gündelik politikalar yerine planlı kalkınmayı önceleyen "Kamucu Tarım ve Gıda Politikaları"nın ivedilikle yaşama geçirilmesiyle mümkün olacaktır.

Kamu sağlığını gözetmeyen merdiven altı üretim yanında, stokçuluk ve fahiş fiyatlar ile doğru, etkin ve hızlı şekilde mücadele edilmelidir. Gıda denetim sistemi bütünüyle ele alınıp yaşanan sorunların ivedilikle çözülmesi gerekmektedir.” diye konuştu.

DİĞER ODA BAŞKANLARI GÖRÜŞLERİNİ AKTARDI

Toplantıya Kimya Mühendisleri Odası Güney Bölge Başkanı Ümit Türkmen Gürışık, Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Feyzullah Korkut ile TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Ahmet Uncu katılarak görüşlerini paylaştı.

 

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42