banner6

Araç bakımını unutmayın

Yaz mevsimi ile birlikte yoğun bir tatil dönemindeyiz. Kimi Haziran sonu, kimi geçtiğimiz Kurban Bayramı ile birlikte tatile başladı. Kimi ise Ağustos ayında tatile çıkacak. Bununla beraber sıcaklıkların iyice artmasıyla beraber aracı olanlar için bakım çok önemli..

Araç bakımını unutmayın

Serhat ŞANLI / ÖZEL HABER

ADANA (İLKHABER) – Yaz mevsimi ile birlikte yoğun bir tatil dönemindeyiz. Kimi Haziran sonu, kimi geçtiğimiz Kurban Bayramı ile birlikte tatile başladı. Kimi ise Ağustos ayında tatile çıkacak. Bununla beraber sıcaklıkların iyice artmasıyla beraber aracı olanlar için bakım çok önemli..

Lise Giriş Sınavı ve üniversite sınavlarının da yapılması ve sonuçlarının da açıklanmasıyla birlikte yoğun bir tatil dönemine girdik. Kimi akrabalarının olduğu köyüne, kimi yaylaya, kimileri de denize gitmek için planlar yaptı.

Ancak tatile özellikle araçlarıyla birlikte çıkacak olanların en büyük kâbusu yolda araçlarının arıza vermesi.. Araç bakımı yapılmadığında keyifli bir tatil yapayım derken, karşılaşacağınız en ufak bir arıza tüm tatil keyfinizi kaçırabilir.

Bu gibi sorunlar yaşamamak için kendi can güvenliğimiz ve aracımızın sağlığı için yapmamız gereken önemli kontroller ve bakımları unutmamak gerekir. Uzmanlar özel aracı ile tatile çıkacakların, araçlarına gerekli bakımı yaptırarak, daha güvenli ve keyifli bir tatil yapılabileceğini söylüyor.

Peki! Özel aracınız ile tatile çıkacaksanız, gerekli bakım ve onarımı yaptırdınız mı? Neler yapılmalı? Daha sağlıklı bir yaz dönemi için araç bakımı nasıl olmalı? Uzmanlardan tüm bu soruların cevabını sizler için derledik.

Gazetemize konuşan oto tamir servisi işletmecisi Gani Çıngır, “Unutmamak gerekir ki tatil yolculuğunun keyifli ve rahat geçmesi, öncesinde otomobil bakımlarının tam yapılmasıyla olur. Çünkü aracınızın vereceği arıza hem zamanınız, hem de keyfinizi kaçırır” dedi.

TATİL PLANINDA İLK YAPILMASI GEREKEN ARAÇ BAKIMIDIR

Tatile çıkmadan önce yapılacak birkaç küçük bakım ile keyifli ve rahat bir yolculuğun mümkün alacağını belirten Gani Çıngır; “Sonuçta doğal olarak uzun bir yolculuğa, tatile çıkıldığı zaman ilk önce araç bakımı yapılır ve sonrasında ise tatil yeri belirlenir. Çünkü önce güvenlik, sonrasında ise keyifli tatil.” Diye konuştu.

Sağlıklı ve güvenli tatil için önerilerde bulunan oto tamir servisi işletmecisi Gani Çıngır, yapılacakları şöyle sıraladı;

“Araçlarımız artık hayatımızın önemli bir parçası şimdi.. Onların da bizim gibi ihtiyaçları var. Yani bir bakıma onların ihtiyacı, kendi ihtiyacımızdır. O nedenle onlara da kendimiz gibi bakmalıyız. Şöyle bazen bakıyorsunuz tatil planı yapıyoruz, ancak aracımızı düşünmüyoruz. Hal öyle olunca bir bakıyorsunuz tatiliniz yarıdayken bir sorun, tüm tatilinizi kâbusa çeviriyor.

İşte bu durumda araç bakımlarının önemini bir kez daha hatırlıyor, anlıyoruz. Sonuçta biz tatile niçin çıkıyoruz? Dinlenmek için, uzun bir mesai sonrası kendimizi toparlamak, akrabalarımızı ziyaret etmek vs..

İşte araçlarımız da bizim gibi yorulur ve bakım ister. Gerekli bakımlarını yaptırırsanız o da yenilenir ve bizi yolda bırakmaz. Araçlarımıza iyi bakmazsak, onlarda bizi yarı yolda bırakır. Aslında sadece tatil dönemlerinde değil, yıl boyunca otomobillerimizin bakımını yaptırmak kendimizin sağlığınadır.

Araçlarımızın daha sağlıklı işlemesi için bazı önerilerde bulunmakta fayda var. İlk olarak frenler.. Bir kere fren sistemi araçların olmazsa olmazıdır. Fren balataları ve fren diskleri tüm araçların en önemli parçalarıdır. Daima aksatmadan kontrollerini yapmamız gerekir. Balatalar nasıl, verimli mi? Mümkünse değiştirin. Fren hidroliğini kontrol edin. Eskimiş, özelliğini yitirmiş olabilir. Eskime varsa yine mutlaka değiştirin. Balataları kontrol ettirin. Mümkünse değiştirin.

Ayrıca unutmamak gerekir ki, yaz mevsiminde sıcaklardan dolayı araçlarımız normalden daha erken ısınır. Burada araçlar için hayati önem taşıyan soğutma sistemine bakmak lazım. Tüm parçalarının mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Soğutucunun elektrik aksamı, parçaları mutlaka kontrol edilmelidir. Çünkü yaz aylarında sıcak havalarda buharlaşma fazla olur ve bu da soğutma suyunun azalmasına neden olur.

Zaten yoldayken soğutma sisteminde karşılaşacağınız bir sorun tatilinizi kâbusa çevirebilir. Bir de yerleşim yerlerinden uzakta bir yerdeyseniz, tamirci bulmada sorun yaşayabilir ve çok zamanınızı alabilir. Kimse böyle bir durumla karşılaşmak istemez.

Motor yağı ve araç lastiklerine gelince; kontrol edilmesi ve bu konuda çok hassas olması gerekir. Motor yağının eğer çok yeni dönemde değiştirmişseniz sadece eksikliğine bakın. Ancak motor yağını değiştirirseniz daha iyi olacaktır.

LASTİKLER KONFORLU YOLCULUK SAĞLAR

Lastikler de yine önemli.. Çünkü sizi gideceğiniz yere götürecek ayakkabılarınız aracınızın lastikleridir. Konforunuzu yolculuk yapmanızı sağlar ve güvenli sürüşün en önemli parçasıdır. Nasıl iyi bir ayakkabı ile daha rahat ediyorsanız, aracınızın lastiklerinin yeni ve havalarının basıncının uygun olması size daha rahat, konforlu ve daha güvenli bir yolculuk sağlayacaktır.

Unutmayın! Araçların lastiklerinin 5 yıldan eski olmamalı.. Diş ve kanal derinliği 3 mm’nin altında olan lastikler artık örünün yitirmiş demektir ve değiştirilmelidir. Ayrıca lastik basınçlarını yolculuk esnasında dahi en azından bir petrol istasyonunda kontrol etmenizde yarar var. Birde aracın yedek lastiğinin olması ve sağlam olmasına da dikkat edin. Yedek lastiğiniz olmasa yolda kalabilirsiniz.

SOĞUTMA SİSTEMİ

Yaz mevsiminin kavurucu sıcaklığında soğutma sistemine çok dikkat etmeniz gerekir. Burada radyatör önemli ve aracın soğutma sisteminde çok önemli bir yere sahiptir. Yaz tatili demek aynı zamanda toz bulutu ve sıcak hava demek. Tatil yolculuğuna çıkmadan önce aracın soğutma ve havalandırma sistemlerinin kontrol edilmesini çok önemli ve zorunludur. 

Radyatör suyu eksik olmamalı.. Radyatör suyu eksik olursa büyük sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz. Radyatör suyunu mutlaka kontrol edin ve belirtilen seviyenin altındaysa tamamlayın. Ayrıca yılın tüm mevsimlerinde antifriz kullanmak radyatör kanallarının tıkanmasını önleyecektir.  Bunların dışında soğutma sisteminin diğer elemanları olan termostat, soğutma fanı, devir daim pompası ve V kayışının mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Bunlar aracınızın sağlıklı işlemesi için çok önemlidir.

KLİMA GAZINA BAKIN, EKSİKSE TAMAMLAYIN

Yolda aşırı sıcaklara maruz kalmayın. Özellikle sıcak bölgelerde tatile gidecekler için aracın klimasının sağlıklı çalışması gerekir. Klima gazına baktırmanız gerekir. Klima gazının basıncı azalmış ise kalan tamamlanmalıdır. Ayrıca aracın hava filtresi kontrol edilmeli ve kirlenmiş ise yenisi ile değiştirilmesi gerekir.

Tüm bunların yanında, cam suyu, silecekler, elektrik aksamı kontrol edilmelidir. Sonuçta özellikle uzun yolda ışıklar her zaman size yol gösterme konusunda yardımcı olacaktır. Aracınızın aydınlatma ve sinyalizasyon ekipmanlarında sorun varsa sürüş kaliteniz ve güvenliğiniz tehlikeli olabilir. Fren, sinyal, geri vites ve far ampullerinin mutlaka kontrol edilmesi, patlamış lambalar, farlarda sararma ya da matlaşma, kırık ve çatlak gibi durumlara karşı kontrol gerekir.

HERKES TRAFİK KURALLARINA HARFİYEN UYMALI

Trafik kuralları hepimizin sağlığı için.. Her zaman, her yerde trafik kurallarına uymalı, uymayanlar uyarılmalı.. O bakımdan öncelikle acele etmeyin, uykusuz ve yorgun yola çıkmayın. Trafik kurallarına uyun ve sakın aşırı hızdan kesinlik kaçının..”

EMRE EKİCİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER