banner6

Arıcı ve göçerlere elektrik

Adana İl Özel İdaresi kaynaklı, Adana İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Arıcılara ve Göçerlere Solar Enerji Sistemleri Dağıtım Töreni” kapsamında toplam 72 kişiye kura çekimi ile taşınabilir solar enerji sistemi dağıtıldı.

Arıcı ve göçerlere elektrik

Arıcı ve göçerlere elektrik

 

Adana İl Özel İdaresi kaynaklı, Adana İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Arıcılara ve Göçerlere Solar Enerji Sistemleri Dağıtım Töreni” kapsamında toplam 72 kişiye kura çekimi ile taşınabilir solar enerji sistemi dağıtıldı.

 

 

 

Halil İbrahim UĞUR

 

ADANA(İLKHABER) - Adana’da arıcılara ve göçerlere taşınabilir solar enerji sistemi dağıtıldı. “Arıcılar ve Göçerleri Aydınlatma Projesi” kapsamında güneş enerjisinden yararlanarak, ihtiyaç duyulan elektrik enerjisinin sağlanması amacıyla gezginci arıcılara ve göçer küçükbaş hayvancılık yapanlara kura çekimi ile taşınabilir solar enerji sistemi verildi.

 

Düzenlenen törende konuşan Adana İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hamit Aygül, arıcılığın istihdama olan katıkısı ve polinasyon yolu bitkisel üretimde verimi artırıcı etkisi dikkate alındığında ihmal edilmemesi ve desteklenmesi gereken bir tarımsal faaliyet olduğunun açıkça görüldüğünün altını çizdi.

 

ARICILIK SEKTÖRÜNDEKİ DESTEĞİMİZ YÜZDE 301 ARTTI

Bakanlık olarak arıcılık sektörünün gelişmesi için önemli katkıda bulunduklarını söyleyen Hamit Aygül, “Bal desteği ile başlayan çalışmalar 2008 yılında Arıcılık Kayıt Sistemi’nin kurulumu ile kovan desteğine dönüştürüldü. İlimizde 2008 yılında 730 bin 489 lira olan destek tutarımız yüzde 301 oranında artırılarak 2013 yılında 2 milyon 935 bin 424 liraya ulaştı. 2 bin 245 arıcı Arıcılık Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olup bunun bin 399’u bu yıl desteklemelerden yararlandı. Bunun yanı sıra 2002 yılında 159 bin 764 olan kovan sayımızı yüzde 175’lik artışla bugün 440 bin 119’a yükseldi.” dedi.

 

BAL ÜRETİMİMİZ 9 BİN 384 TONA ULAŞTI

Türkiye’de koloni başına ortalama bal verimi 14,5-15 kg iken Adana’daki bu rakamın 21 olduğunu söyleyen Hamit Aygül, Adana’da 2012 yılında 8 bin 320 ton olan bal üretiminin, 2013 yılında yüzde 12 oranında artarak 9 bin 384 tona ulaştığını belirtti.

 

KÜÇÜKBAŞ HAYVAN SAYIMIZ GİDEREK ARTIYOR

Küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde de Adana’nın önemli yol kat ettiğinin altını çizen Hamit Aygül, “2002 yılında 197 bin baş olan koyun sayımız yüzde 40 oranında artarak 278 bin başa, keçi sayımız ise 259 bin baştan yüzde 47 oranında artarak 383 bin başa ulaşmıştır.” dedi.

 

ARICILAR VE GÖÇERLERİ AYDINLATMA PROJESİ

Her zaman üretime ve üreticiye daha fazla katkı sunabilmek için çalıştıklarını kaydeden Hamit Aygül, Adana İl Özel İdaresi’nin sağladığı kaynakla “Arıcılar ve Göçerleri Aydınlatma” projesi düzenledikledikleri ifade etti. Hamit Aygül proje kapsamında kura çekimi ile tespit edilen üreticilere güneşten elektrik enerjisi üreten ve depolayarak geceleri de hizmet veren cihazlar dağıttıklarını söyledi.

 

72 ÜRETİCİYE SOLAR ENERJİ SİSTEMİ DAĞITIMI YAPTIK

Proje hakkında bilgi veren Hamit Aygül, “Düzenlediğimiz projenin 1. Etabına il genelinde 615’i arıcı ve 318’i göçer olmak üzere toplam 933 çiftçimiz müracaat etti. Müracaat eden çiftlerimiz arasında ilçe müdürlüklerimizce kuralar çekilerek 14 ilçemizde 48’i arıcı, 24’ü göçer olmak üzere toplam 72 üreticimiz solar enerji sistemi almaya hak kazandı. Her bir solar enerji sistemi 970 TL olup 1. Etap projenin maliyeti 69 bin 840 TL’dir. Bu sistemler için her çiftçiden 75 TL katkı alınıyor. 2. Etap proje kapsamında da 206 adet solar enerji sistemi önümüzdeki günlerde arıcılarımıza dağıtılacak olup 2. Etabın toplam maliyeti 199 bin 820 lira. İki etabın toplam maliyeti ise 269 bin 660 liradır. Proje sonucu ise toplam 278 çiftçimiz aydınlığa kavuşmuş olacak.” dedi.

 

PROJE ÜRETİCİLERİMİZE GÜÇ VERECEK

Törende konuşan Adana Vali Yardımcısı Halis Arslan ise düzenlenen projenin arı ve küçükbaş hayvan yetiştiricilerine güç vereceğini söyledi. Üreticilerin aydınlığa kavuşacağını söyleyen Halis Arslan, “Her zaman üreticilerimizin yanında olan İl Özel İdaresi’ne ve Adana Valisi Hüseyin Avni Coş’a desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Adana’da tarımın daha iyi seviyelere gelebilmesi için çalışıyoruz ve bu tür faydalı ve yararlı projeler kapsamında Adana’da tarım ve hayvancılık sektörünün çok daha iyi duruma geleceğine inanıyorum.” dedi.

 

Adana Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen toplantıda yapılan konuşmaların ardından ise Tarım Müdürü Aygül, Vali Yardımcısı Arslan, Adana Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Murat Şen, Adana İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Turan Otlu’nun da katıldığı törende üreticilere solar enerji sistemi dağıtıldı.

 

 

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2014, 18:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER