Artan şiddet ortamı öğretmenleri etkiliyor

Eğitim Sen Adana Şubesi üyeleri 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı.

Artan şiddet ortamı öğretmenleri etkiliyor

Artan şiddet ortamı öğretmenleri etkiliyor


Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)- Eğitim Sen Adana Şubesi üyeleri 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı.

Adana’nın merkez Seyhan İlçesi İsmet İnönü Parkı içerisinde toplanan Eğitim Senli gruba HDP Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş ve beraberindeki heyet eşlik etti. Burada basın açıklaması metnini okuyan Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Ahmet Karagöz, öğretmenlik mesleği açısından uluslararası genel kabullerin simgesi sayılan 5 Ekim’i Türkiye’deki öğretmenlerin, çatışmaların ve silahların gölgesinde, her geçen gün biraz daha zorlaşan koşullarda karşılamakta olduğunu söyledi. Öğretmenlerin can güvenliğinin sağlanması gerektiğini dile getiren Karagöz,  artan şiddet ve kaos ortamı toplumsal yaşamın bütün alanlarını olduğu gibi eğitimi ve eğitim emekçilerini de derinden etkilediğini belirtti.

 Eğitimin sağlıklı bir şekilde işlemediğin anlatan Karagöz, “Bir süredir bazı il ve ilçelerde fiili sıkıyönetim uygulamaları hayata geçirilmiş, 150’ye yakın yerleşim birimi “özel güvenlik bölgesi” ilan edilmiş, okullar kurşunlanmış, valiliklerin peş peşe aldıkları sokağa çıkma yasakları ile tüm ülke sadece 90’lara değil, resmen darbe dönemlerine geri götürülmüştür. Çatışmaların artarak sürmesi nedeniyle özellikle bazı il ve ilçelerde eğitim-öğretim hizmetlerinin öğrenciler, öğretmenler ve diğer eğitim emekçileri açısından sağlıklı bir şekilde yapılmasının koşulları bulunmamaktadır. Ülkemizde eğitim sisteminin en önemli unsurlarından birisi olan öğretmenler 5 Ekim’i, her yıl diğer ülkelerdeki meslektaşlarına kıyasla daha mutsuz karşılamakta, ülkenin içine itildiği çatışma süreci ve kaos ortamından büyük bir endişe duymaktadır.” dedi.

 
Karagöz sözlerini şöyle sürdürdü; “Okullarda öğrencilerin, öğretmenlerin, eğitim emekçilerinin can güvenliğinin sağlanmadığı, ülkenin bir bölümünde fiilen sıkıyönetim koşullarının yaşandığı bir ortamda, eğitim-öğretim hizmetinin ne kadar yapılabileceği ya da sürdürülebileceği tartışmalıdır. Yaşadığımız tüm olumsuzluklara rağmen 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü, bizler için klasik anlamda “kutlanan” bir gün olmaktan çok, tüm eğitim ve bilim emekçilerinin uluslararası alanda birlik, dayanışma ve mücadelesinin simgesi olan özel bir gün olma özelliğini sürdürmektedir. Eğitim Sen olarak, siyasi hedefleri için ülkeyi ateşe atanların savaş çığırtkanlığına karşı, barış koşullarının bir an önce sağlanmasını diliyor, eğitim ve bilim emekçilerinin 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nü kutluyoruz. “

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2015, 16:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2