banner6

As Platformu: Zulme sessiz kalmayacağız

İhsan Sabancı Anadolu Kız Meslek Lisesi Mezuniyet töreninde başörtüsü mağduriyeti yaşayan Tuğba Demir ve Müge Albayrak'a AS Platformu yöneticileri destek verme ziyaretinde bulundu.

As Platformu: Zulme sessiz kalmayacağız
As Platformu: Zulme sessiz kalmayacağız

 

 

ADANA(İLKHABER)  - İhsan Sabancı Anadolu Kız Meslek Lisesi Mezuniyet töreninde başörtüsü mağduriyeti yaşayan Tuğba Demir ve Müge Albayrak’a AS Platformu yöneticileri destek verme ziyaretinde bulundu. 

Ziyarette başından geçeni anlatan okul biincisi Tuğba Demir,”Başörtülü olduğum için birincilik ödülüm verilmedi, gelenekselleşmiş bayrak devir teslimini yapamadım ve kütüğe ismimin çakılmasına müsaade edilmedi. Ayrıca, tören kendi okulumuzda değil başka bir okulun konferans salonunda yapıldı. Hiçbir arkadaşımın okul kıyafetiyle gelmemesine rağmen sadece başörtülü öğrencilerin yönetmeliğe aykırı giyindikleri gerekçesiyle bu muameleye tabi tutulmamızı;  inancımıza yapılmış bir saldırı olarak görüyorum. Ben başörtüsünü inancımdan ötürü takıyorum. Bundan dolayı bu muameleye layık görülmek, beni ve arkadaşlarımı rencide etmiştir.”dedi.

Fiziki saldırıya uğradığını ileri süren diğer öğrenci Müge Albayrak ise; “Okul Müdürü bize ‘Başörtüsü ile törene giremezsiniz.’dedi. Ben de okul müdürümüze ‘Niçin bütün arkadaşlarımız okul kıyafetiyle gelmedikleri halde onlara müdahale edilmiyor da bize müdahale ediliyor.’yanıtını verdim. Bunun üzerine de  şiddete maruz kaldım.” diye konuştu.

AS Platform Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Eraslan, ise yaptığı konuşmada, “Bu yapılan, tüm inançlı insanlara yapılmış bir saygısızlıktır. Buna sessiz kalmayacağız. Bu öğrencilerimize ve tüm başörtülü öğrencilerimize sahip çıkacağız, onların yanında olacağız. Ve bu konuda Sivil Toplum Kuruluşları olarak elimizden geleni yapacağız.” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER