At ile çapa yapıyor

Adana’da yaşayan çiftçi, gelişen teknolojiye karşın tarlasını atasından öğrendiği yöntemle sürüyor

At ile çapa yapıyor

At ile çapa yapıyor

 


 
ADANA (İHA) - Adana'da gelişen teknolojiye rağmen baba mesleğini sürdüren Duran Sislioğlu, tarlalarda at ile çapa yaparak 4 çocuğunu büyüttü.
Teknolojik gelişmelerin en üst seviyeye çıktığı 21. yüzyılda, bundan 50 yıl önce görmeye alışkın olduğumuz görüntüler Çukurova'nın bereketli topraklarında hala canlılığını koruyor. 000 İlerleyen teknolojiyle son sistem traktörler çıkmasına rağmen hala evini geçindirmek, baba mesleğini devam ettirmek için at ile çapa yapan vatandaşları bulmak mümkün. Bunlardan biri de 4 çocuk babası Duran Sislioğlu. Mor lahana tarlasında at ile çapa yapan Sislioğlu, babasından çocukken öğrendiği at ile çapa yapma işini devam ettirerek hem para kazanıyor hem de baba mesleğini sürdürüyor.
Bin liraya aldığı at ile değeri 100 bin liraya kadar çıkan traktörlerden daha verimli bir iş yaptığını anlatan Sislioğlu, "Bu çağda at ile çapa yapıyorum çünkü bu benim baba mesleğim ve at tarlaya daha az zarar veriyor. Traktör ile çapa yapıldığında tarladaki ürünler zarar görüyor. Ancak at ile çapa yapıldığında hem tarla sertleşmiyor hem de ürünler zarar görmüyor. Bu nedenle hala at ile çapayı seçenler var" dedi.

"GÜNDE 350-400 LİRA KAZANIYORUM"
Duran Sislioğlu Çukurova'de her dönem çapa yapıldığını bu nedenle iş sıkıntısı çekmediğine dikat çekerek şunları kaydetti:
"Tarla sahipleri benim bu işimi yaptığımı bildikleri için bana ulaşmaları kolay oluyor. Telefon numaramı biliyorlar, buradan arayıp çapa olduğu zaman çağırıyorlar. Benim çapa yaptığımı görenlerde birbirlerine söylüyor. Çapanın dönümünü 13 liraya yapıyorum. Günde 30-35 dönüm çapa yaparak 350-400 lira para kazanıyorum. Bu kazancımla 4 çocuk büyüttüm."
Sislioğlu, çapa yapmanın en zor yanının sıcakta saatlerce atın arkasında yürümek olduğunu onun dışında zor bir tarafı olmadığını anlattı.

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2015, 15:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2