Avrupa’da sıcak, Türkiye’de yağmur uyarısı

Avrupa’da sıcak, Türkiye’de yağmur uyarısı

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Haziran ayının son haftası itibariyle Avrupa ülkelerinde son yılların en sıcak günleri yaşanırken, Türkiye’de ise sağanak yağışlar etkili oluyor.

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) Avrupa’da sıcaklık uyarısı yaptı. WMO, tarafından yapılan açıklamaya göre, bu yıl 2014 ve 2019 yılları arasındaki sıcaklık rekorunun kırmasını bekliyor.

WMO uyarısındaki en dikkat çekici nokta ise benzeri hava dalgalarının giderek daha da yoğun şekilde görüleceği belirtiliyor. Açıklamaya göre, nefes almayı bile zorlaştıran hava akımlarının süresi daha da uzayacak.

Sıcak hava dalgası Avrupa’da çok sayıda insanın ölümüne yol açtı. Hafta başından bu yana İtalya'da üç, Fransa'da üç ve İspanya'da ise iki kişi hayatını kaybetti.

Ülkemizde ise durum bunun tam tersi. Meteorolojiden yapılan açıklamaya göre; yurdumuzun Karadeniz Üzerinden Gelen Serin ve Yağışlı Havanın Etkisine Gireceği Tahmin Ediliyor.

Türkiye, hafta sonundan itibaren Karadeniz üzerinden gelen serin ve yağışlı havanın etkisine gireceği tahmin ediliyor. Ayrıca Trakya, Marmara’nın doğusu, Batı Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusu ile Akdeniz bölgesinin iç kesimlerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar bekleniyor.

Bugün  ve yarın Marmara’nın doğusu, Karadeniz, İç Anadolu’nun kuzeydoğusu, Doğu Anadolu’nun kuzeyi ile Doğu Akdeniz’in iç kesimlerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar bekleniyor. Bu yağışların Batı Karadeniz (Düzce, Zonguldak, Bartın, Kastamonu kıyı kesimi), Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusu, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Samsun’un doğusu ve Ordu’da kuvvetli (21-50 kg/metrekare), Doğu Karadeniz kıyı illerinde (Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin) çok kuvvetli ve yer yer şiddetli olacağı (100-200 kg/metrekare arasında) tahmin ediliyor.

SEL VE SU BASKINLARI UYARISI

Açıklamada Doğu Karadeniz kıyı illerinde şiddetli yağışların meydana getirebileceği ani sel, su baskınları ve heyelan gibi olumsuzluklara karşı vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları konusund da uyarıda bulunuldu.

Ayrıca mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının hafta sonunda hissedilir derecede azalarak mevsim normalleri civarına, Pazar ve Pazartesi günleri ise ülkemizin kuzey ve iç kesimlerinde mevsim normallerinin altına düşeceği belirtildi.

Serin ve yağışlı sistemin Pazartesi akşamından itibaren etkisini kaybedecek ve hava sıcaklıklarının 2 Temmuz Salı gününden itibaren de tekrar yükselmesi bekleniyor.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2