banner6

 Avukatlar günlerini kutladı

Adana Barosu tarafından 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenlendi.

 Avukatlar günlerini kutladı

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana Barosu tarafından 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenlendi.

 İlk etkinlik Atatürk Parkı içerisinde ki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başladı. Anıta Baro Başkanı Avukat Veli Küçük, Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Miyesser Erselan Önenli ile birlikte çelenk sundu. Büyükşehir Belediye Bandosu’nun yer aldığı etkinlikte çeşitli marşlar çalındı. Saygı duruşunun ardından Adana Barosu Başkanı Avukat Veli Küçük, yaptığı açıklamada, 5 Nisan Avukatlar Günü hakkında bilgiler verdi. Küçük, tüm meslektaşlarının 5 Nisan Avukatlar Günü’nü kutladı. Tören sonundan katılımcılara karanfil dağıtıldı.

BASIN AÇIKLAMASIYLA DEVAM ETTİ

Etkinlik daha sonra Adliye içerisindeki Mahmut Esat Bozkurt Salonu’nda yapılan basın açıklamasıyla devam etti. Pandemi nedeniyle buradaki açıklamaya as sayıda avukat davet edildi. Basın açıklamasını Adana Barosu Başkanı Avukat Veli Küçük okudu. Meslektaşlarının günlerini kutlayarak sözlerine başlayan Küçük, demokrasi, hukuk devleti, yargı bağımsızlığı, ifade özgürlüğü, temel hak ve özgürlükler alanında savunmayı temsil eden, hukukun üstünlüğünün var olmasında bıkmadan, yılmadan fedakârca çaba gösteren tüm meslektaşlarının avukatlar gününü kutladı.

SAYGIYLA ANDI

Küçük, Adana Barosu’nun kuruluşundan bu yana baroya kayıtlı olarak görev yapmış ve ebediyete intikal etmiş başta başkanlar olmak üzere tüm meslektaşlarına rahmet diledi ve saygıyla onları andıklarını söyledi. Baro genel kurulları için getirilen sınırlamaların pandemi mücadelesi ile ilgisi olmayan bir çifte standart uygulaması olduğunu öne süren Küçük, bu durumun gerçekçi, bilimsel, hukuksal bir dayanağı olmadığını işaret etti.

KONGRELERDE KISITLAMA

Siyasi parti kongrelerine kısıtlama olmadığına dikkat çeken Küçük, “Bu kısıtlamaların hiçbir bilimsel dayanağı yoktur. Nitekim siyasi parti kongrelerinde böyle bir kısıtlama getirilmemiştir. Siyasetin “Savunma Yargının kurucu unsurudur” cümlesini İçselleştirmelerini istiyoruz, Yargının diğer kurucu iki unsuru olan hâkim savcı gibi kamu görevi gören, avukatların da hak ettiği saygıyı görmesini istiyoruz.” dedi.

HUKUK FAKÜLTELERİNE GİRİŞ

Hukuk fakültelerine girişte aranan başarı sıralaması şartını 2022’de uygulamaya koymak üzere 125 binden 100 bine yükseltilmesini de olumlu olduğunu anlatan Başkan Küçük, ayrıca avukatlıkta ihtisaslaşma uzmanlaşma konusunun da önemine vurgu yaptı. Küçük, avukatlık mesleğinin ifa etmenin her geçen gün daha da zorlaştığını söyleyerek,  "Bu süreçte pek çok sözleşmeli olarak çalışan avukatın işine son verilmiş, birçok serbest çalışan avukat ise ofisini kapatmak zorunda kalmıştır. Umutsuzluk ve ekonomik bunalım nedeniyle genç meslektaşlarımızdan maalesef intihar edenler dahi olmuştur. Avukatların mesleki sorunlarına duyarsız kalınması, artık ekonomik sorunların ötesine gelmiştir.” diye konuştu.

GENÇ AVUKATLAR

Bir an önce özellikle genç avukatların ekonomik şartlarının iyileştirilmesi için gerekli adımlar atılması gerektiğini kaydeden Küçük, “Bu nedenle, bir an önce özellikle genç avukatların ekonomik şartlarının iyileştirilmesi için gerekli adımlar atılmalıdır. Ayrıca tüm avukatlara yönelik olarak; KDV oranları indirilmeli, CMK ücretleri harcanan emekle orantılı olarak iyileştirilmeli, CMK kapsamında alınan dosyalardan beraat kararları ile ilgili Vekalet ücretlerinin ödenmesi geciktirilmemeli, SGK prim ve vergi mükellefiyetleri hafifletilmelidir." şeklinde konuştu.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ GÖRÜŞÜ

İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesiyle ilgili Cumhurbaşkanlığı kararının iptali için Danıştay'a "Anayasaya aykırılık ve yürütmenin durdurulması" talebiyle dava açtıklarını da dile getiren Av. Küçük, İstanbul Sözleşmesinin kadına yönelik şiddet ve cinsel ayrımcılığı önleme konusunda hukuki olarak bağlayan ilk belge olma özelliğini taşıdığını belirterek, “Biz İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

AYDINLIK VE GÜZEL GÜNLER UMUT EDİYORUZ

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, “Güzel ülkemizde şeffaf, denetlenebilir, laik, hukuk devletinin tüm kurum ve kurallarıyla işletildiği, hukukun üstünlüğünün egemen kılınacağına inancımla, aydınlık ve güzel günler umut ediyoruz. Tüm meslektaşlarımızın 5 Nisan Avukatlar Günü kutlarım. ” dedi.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER