banner6

“Bağımlılıktan kurtulmanın tam zamanı”

YEŞİLAY Adana Şube Başkanı Mehmet Aslanbaba, pandemi dönemi bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkileyen sigara, alkol, uyuşturucu gibi bağımlılık yapıcı madde kullanan 10 bine yakın kişinin YEDAM’a başvurduğunu söyledi

“Bağımlılıktan kurtulmanın tam zamanı”

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) - Pandemi dönemi bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkileyen sigara, alkol, uyuşturucu gibi bağımlılık yapıcı madde kullanan 10 bine yakın kişinin Türkiye Yeşilay Cemiyeti Danışmanlık Merkezi'ne (YEDAM) başvurdu.

Mart ayından bu yana yaşanan pandemi sürecinde vatandaşlar bağışıklık sistemini güçlendirmek için ellerinden geleni yapıyor. Pandemi sürecinde bağışıklık sistemini zayıflatan sigara, alkol ve uyuşturucu gibi bağımlılık yapan ve bu maddelere kullanan kişilerde bulunuyor. Bu kişilerden 10 bine yakını Türkiye Yeşilay Cemiyeti Danışmanlık Merkezi'ne (YEDAM) başvurarak, hem bu kötü alışkanlıklarından kurtulmak istediği, hem de bağışıklık sistemini güçlendirmek ve pandemi salgınında virüse yakalanmamak istediği ortaya çıktı.

BİLGİLER VERİLDİ

Yaşanan bu gelişme ile ilgili açıklama yapan YEŞİLAY Adana Şube Başkanı Mehmet Aslanbaba, pandemi dönemi bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkileyen sigara, alkol, uyuşturucu gibi bağımlılık yapıcı madde kullanan 10 bine yakın kişinin Türkiye Yeşilay Cemiyeti Danışmanlık Merkezi'ne (YEDAM) başvurduğunu söyledi.

ARAYIŞ İÇİNDELER

Aslanbaba, bu rakamların vatandaşların bağımlılıktan kurtulmak için bir arayış içinde olduğunu gösterdiğini dile getirdi. Bunları bırakma yönündeki eğilimlerin yüzde 20 oranında artığından bahseden Aslanbaba, bunun önemli olduğuna dikkat çekti. Kendilerinin ellerinden  geldiği kadar vatandaşları doğru bir şekilde yönlendirdiklerini dile getiren Aslanbaba, tedavi süreçlerine, rehabilitasyon çalışmalarına ciddi anlamda katkı koymaya devam ettiklerinin altını çizdi.

 CİDDİ BAŞVURU

Mart ayında tütün bağımlısı 6 bin 500 kişi, 1000'e yakın uyuşturucu bağımlısı, 1000'e yakın alkol bağımlısı ve yine 1000'e yakın kişinin diğer bağımlılık türlerinden kurtulmak için merkezlerimize başvurduklarını söyleyen Aslanbaba, “Bu konuda destek almak, tedavi olmak istediklerini bildirdi. Tabi ki pandemi, merkezlerimize olan talebi artırdı. Bütün bunlar aslında vatandaşımızın bağımlılıktan kurtulmak için bir arayış içinde olduğunu gösteriyor. Bu oranlara baktığımızda bütün bağımlılık yapıcı maddelerin her biri için yüzde 20'lik bir artışı gözlemleyebiliyoruz. Vatandaşlarımızın bu tedavi süreçlerine gönüllü ve istekli olarak bizzat katkı koyduğunu görüyoruz. Bu da bizleri sevindiriyor” dedi.

DERİNDEN ETKİLİYOR

Günlük yaşam kalitesini düşüren, bağışıklık sistemini alt üst eden sigara, alkol, uyuşturucu gibi maddelerin insanları çok ciddi anlamda derinden etkilediğini belirten Aslanbaba, “ Pandemiyi bağımlılıktan kurtulmak için bir fırsata çevirmek mümkün. Günlük yaşam kalitesini düşüren, bağışıklık sistemini alt üst eden sigara, alkol, uyuşturucu gibi maddeler malesef insanları çok ciddi anlamda derinden etkiliyor. Koronavirüs dediğimiz bütün dünyayı etkisi altına alan böyle bir salgın karşısında da bu kullanılan maddelerin insan sağlığı ve bağışıklık sistemi üzerinde ne kadar olumsuz etki bıraktığını uzman hekimlerimiz hemen hemen her gün bundan bahsediyor.” diye konuştu.

TAM ZAMANI

Bağımlılıklardan kurtulmanın tam zamanı olduğunu dile getiren Aslanbaba, “Bir taraftan pandemi ile uğraşırken öbür taraftan da bunu bir fırsata dönüştürebiliriz. Tam da bırakmanın zamanıdır diyoruz. Yeşilay olarak bunu bir asırdır söylüyoruz ama bugün buna daha çok ihtiyacımız var. Hazır böyle bir süreç yaşanırken de gelecek nesillerimiz için bu tür bağımlılık yapıcı maddelerden uzak durmamız oldukça kıymetli bir karar olacak.” ifadelerini kullandı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42