banner6

Bakan Şimşek Adana'da esnafı ziyaret etti

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin küresel kriz döneminin yaşandığı 2007 yılından bu yana dünyada en fazla istihdam yaratan ülkelerin başında geldiğini belirterek, "4.8 milyon insana, kardeşimize iş bulmuşuz. Bu bir rekordur" dedi.

Bakan Şimşek Adana'da esnafı ziyaret etti

Bakan Şimşek Adana'da esnafı ziyaret etti

 

 

 

  ADANA (İHA) - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin küresel kriz döneminin yaşandığı 2007 yılından bu yana dünyada en fazla istihdam yaratan ülkelerin başında geldiğini belirterek, "4.8 milyon insana, kardeşimize iş bulmuşuz. Bu bir rekordur" dedi. 

  Bakan Şimşek, bir dizi ziyaret ve açılışlarda bulunmak üzere geldiği Adana'da, Vali Hüseyin Avni Coş, AK Parti Adana Milletvekilleri Fatoş Gürkan ve Necati Çetinkaya, AK Parti Adana Büyükşehir Belediye Başkan adayı Abdullah Torun, sanayiciler ve iş adamlarıyla kahvaltıda bir araya geldi.

  Ardından Mısır Çarşısı’nda esnafı ziyaret eden Bakan Şimşek, bir gazetecinin sorusu üzerine, her ne kadar seçim atmosferindeki bir gezi de olsa Türkiye’nin dört bir köşesini gezip, sorun ve sıkıntıları bizzat birinci ağızdan dinlediklerini söyledi.

  Türkiye İstatistik Kurumu’nca açıklanan işsizlik rakamlarını da değerlendiren Şimşek, “IMF, OECD ve ILO tarafından açıklanan rakamlara göre 2007 yılından bu yana yani küresel kriz döneminde dünyada en fazla istihdam yaratan ülkelerin başında geliyoruz. 4.8 milyon insana, kardeşimize iş bulmuşuz. Bu bir rekordur. Türkiye’nin nüfusu genç. Çalışma çağındaki nüfus hızla artıyor. İş gücüne katılım oranı son yıllarda yükseldi” dedi.

 

  "İŞSİZLİK CÜZİ BİR ŞEKİLDE ARTIYOR"

  Bakan Şimşek, Türkiye'nin genç bir nüfusa sahip olduğunu bu nedenle daha fazla insanın iş aradığını ifade ederek, "Dolayısıyla işini kaybedenden çok, piyasaya yeni girenlerin iş bulamaması nedeniyle işsizlik de çok cüzi bir şekilde yukarı doğru yükseliş eğiliminde. Geçtiğimiz yılı yüzde 9.7 de kapattık. Sonuçta yine tek hanede kapattık. Sonuç itibariyle Türkiye’nin büyümesi ve istikrarı önemli" diye konuştu.

  En ufak bir belirsizlikte faizlerin yükseldiği gibi tüketim ve yatırımların da ötelendiğini söyleyen Şimşek, "Tabi ki bu da esnaf ve sanayiciye, istihdama olumsuz yansıyor. Bu nedenle herkesin Türkiye’nin istikrarını, itibarını, güven ortamını zedelemedin kendi işini yapması gerekiyor” diye konuştu.

  Yapılan düzenlemelerle siyasi partilere yapılan yardımlarda aranan yüzde 7 şartının yüzde 3’e çekilmesini de değerlendiren Şimşek, bu yardımların çok cüzi olduğunu ve ekonomiyi etkilemeyeceğini söyledi.

  Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, cuma namazını Yağ Camii’nde kıldıktan sonra Adana’nın Ceyhan ilçesine gitti.

 

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2014, 17:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER