banner6

Bakan Şimşek MARDAV’da

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Adana’da ki Mardinliler Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı’nı ziyaret ederek Mardinli hemşehrileri ile bir araya geldi. Şimşek burada Adana ve ülke gündemi hakkında görüş alış verişinde bulundu.

Bakan Şimşek MARDAV’da

 

Bakan Şimşek MARDAV’da

 

Adana’ya bir dizi etkinliklere katılmak için gelen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Mardinli hemşerilerini de ziyaret etmeyi ihmal etmedi. Adana’da ki Mardinliler Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı binasında gerçekleşen ziyarette MARDAV Başkanı Osman Göktekin, Arslan Güneydoğu Matbaacılık ve Kağıtçılık A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı, İlkhaber Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve MARDAV Kurucu üyesi ve Yönetim Kurulu Üyesi Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Halil Arslan tarafından karşılanan Bakan Şimşek Vakıf üyeleri ile Türkçe, Kürtçe ve Arapça sohbet etti.

 

Adana hakkında da görüşlerini aktaran Bakan Şimşek, kentin ayağa kaldırılması gerektiğini söyledi. Kentlere para gönderildiğini anlatan Bakan Şimşek, gönderilen paranın yüzde 80’ini nüfus sayasını yüzde 20 sini ise sosyal ekonomik gelişmişlik endeksine verildiğini savunarak,  “Yani kentlerimize para gönderiyoruz. Adana’yı artık ayağa kaldırmamız lazım. Bunun içinde bilgi birimli tecrübeli ve devletle iyi iletişim kurabilecek bir kişi gerekli . bu kişi daha önce Milletvekilli yapmış Abdullah Bey’dir. Kendisi vizyonu geniş herkesi kucaklayacak kapasitede bir kişidir” dedi.

 

Bayram BULUT

 

ADANA (İLKHABER) Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Adana’da ki Mardinliler Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı’nı (MARDAV) ziyaret etti. Burada MARDAV Başkanı Osman Göktekin Arslan Güneydoğu Matbaacılık ve Kağıtçılık A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı, İlkhaber Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve MARDAV Kurucu üyesi ve Yönetim Kurulu Üyesi Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Halil Arslan tarafından karşılanan Bakan Şimşek Vakıf üyeleri ile Türkçe, Kürtçe ve Arapça sohbet etti.

 

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kürtçe konuşmasının ardından, AK Parti olarak son 12 yıldır yasaklarla mücadele ettiklerini ifade ederek, önceden ülkede çok fazla yasak olduğunu vurguladı.Yaptığı Kürtçe konuşmayı 15 yıl önce yapsaydı başına nelerin geleceğini anlatan Şimşek, “ “Kürtçe konuşmayı 15 yıl önce yapsaydım muhtemelen hızlı bir şekilde hakkımda soruşturma açılır, hatta belki milletvekilliğinden atılırdım. 1970'li yılların sonunda rahmetli Şerafettin Elçi sadece ben 'Kürdüm' dediği için hakkında işlem yapılmadı mı? Şimdi çok şükür Türkiye, bunları aşmaya başladı. Yasaklarla mücadele ederken insanın fikir özgürlüğünün olması lazım. Fikrinden dolayı, söylediklerinden dolayı yargılanmaması lazım. İnsanlık suçu olan işkencenin son bulması... 90'lı yıllarda kim ülkeye gelse, sorunlar konuşulsa Türkiye'de gündemin en önemli maddesi işkenceydi. O zaman devlet, 'işkence yok' diyordu, herkes de var diyordu." dedi.

 

PARA VAR

Adana hakkında da görüşlerini aktaran Bakan Şimşek, kentin ayağa kaldırılması gerektiğini söyledi. Kentlere para gönderildiğini anlatan Bakan Şimşek, gönderilen paranın yüzde 80’ini nüfus sayasını yüzde 20 sini ise sosyal ekonomik gelişmişlik endeksine savunarak, “Eğer bir şehirde gerginlik varsa diyelim ki hizmetler pahalı alt yapı zayıfsa şehrin yaşam kalitesi düşükse oraya nitelikli adam gelmez. Nitelikli olanlar hemen başka yere gider. Oralarda ahenk uyum varsa alt yapı iyileşiyorsa şehirde gerginlikler azsa herkes çok para kanmak istiyor. Herkes huzur ve güven içinde olmak istiyor. Adana’da muazzam bir sanayi birikimi var, tecrübesi var. 70’li yıllarda 80’li yıllarda Türkiye’nin önde giden sanayi merkezlerinden di. Eğer Sabancı burada büyük ölçekli yatırım yapmıyorsa merak etmiyor musunuz sebebini. Gaziantep’te 5 Organize Sanayi Bölgesi var. Şuanda da Kilis ile birlikte çok büyük bir organize sanayi bölgesi için çalışıyorlar. Antep’te de Mardinli hemşehrim çok. Urfalı ve Pervari’den de çok yani ben Antep’i çok iyi biliyorum. Antep in farkı ne. Antep’in iş adamları, belediye başkanları, odaları, sivil toplum kuruluşları hep beraber çalışıyorlar şehrin gelişmesi için. Şahinbey 850 bin nüfuslu bir ilçe. Orada derme çatma gece kondular yıkılıyor. Ve oraya merkezi hükümet değil Şahinbey belediyesi muhteşem konutlar yaptırıyor. Diyeceksiniz ki para. Para var. Biz her ile parayı gönderiyoruz. Gönderdiğimiz paranın yüzde 80’ini nüfusa göre gönderiyoruz. Yüzde 20’sinide sosyal ekonomik gelişmişlik endeksine göre gönderiyoruz. Para var yani” ifadelerini kullandı.

KENTİ AYAĞA KALDIRALIM

Adana’nın geriye gitmesinin sebebinin teşvik olmadığını kaydeden Bakan Şimşek, “5. Bölge olarak Tunceli’ye verilen teşviği Adana’ya da veriyoruz. Ama hangi ürünlerde stratejik ürünlerde. Öbür ürünler ne öbür ürünler katma değeri düşük ürünler emeği. Biz Adana’yı bi sanayi bölgesi olarak görüyoruz. Üniversite kenti olarak görüyoruz. Adana’yı biz ayrı görüyoruz. Adana’nın yarışması gereken iller Hakkari, Batman, Ağrı gibi iller değil teşvik konusunda. Adana’nın ligi ayrı. Katma değer seviyesinde yukarı çıkacak bilgi yoğunluklu teknoloji yoğunluklu ürünler üretecek. Biz bu ürünlere bölge teşviki vereceğiz. Adana’nın geriye gitmesinde sorunu teşvik gösterenlere inanmayın inanın doğru değil. Onun için Adana’yı ayağa kaldırmamız lazım. Türkiye’nin istikrarını korurken çözüm sürecine sahiplenirken Adana’yı da ayağa kaldırmamız lazım. Şimdi Abdullah Bey’in çok ciddi avantajları var. Özellikle tecrübe birikim kenti yönetmede çok önemlidir. Kendisi milletvekili yaptığı için kurumlarla çalışma tarzını bilir. Hükümetle diyaloğu kolay kurar. Sanayicilerle diyalog konusunda bir sıkıntı yaşamaz. Vizyonu diğerlerinden daha mı düşük. Hayır tam tersi daha yüksek bile olabileceğine inanıyorum. Kenti ayağa kaldırmak istiyorsak ona destek vermeliyiz.” dedi.  

MESELELERE ÇOK BOYUTLU YAKLAŞIYORUZ

Bakan Şimşek AK Parti'nin sadece yolları, hastaneleri yapmadığını, sadece iş, aş üretmediğini, gönül yollarını yaptığını, yasaklarla, yoksullukla ve yolsuzlukla mücadele ettiğini belirtti. 30 Mart seçimlerinin sıradan bir mahalli seçimler olmadığını işaret eden Şimşek, "30 Mart seçimleri belki de ülkemizin çeyrek asır kaderinin belirleneceği önemli dönüm noktalarından bir tanesi. Bölgemizde ülkemiz üzerine büyük oyunlar oynanıyor. Bizim bunu bozmamız lazım. 17 Aralık süreci Türkiye'nin istikrarına, çözüm sürecine karşı bir darbedir. Çünkü çözüm sürecinin Türkiye'yi güçlendireceğini bilenler Türkiye'nin kaynaklarını terörle mücadeleye değil de kalkınmaya, eğitime, sağlığa, yatırıma, harcamanın Türkiye'yi getireceği yeri bilenler açısından tabi ki, maalesef bir tehdit olsa gerek. Onları rahatsız ediyor olsa gerek. 1,5 yıldır bu ülkede analar ağlamadı. Gençler hayatını kaybetmiyor. Bu kimi rahatsız ediyor. Niye rahatsız etsin? Biz bu ülkenin bütün renklerini, farklılıklarını zenginlik olarak görüyoruz. Biz bu ülkenin meselelerine çok boyutlu yaklaşıyoruz." şeklinde konuştu.

İSTİKRAR VE BÜYÜME DEVAM EDECEK

Bakan Şimşek Seçimlerin önemine değinerek, "Çözüm süreci demek ülkenin kaynaklarının yatırıma gitmesi ve heba olmaması demek. Çözüm süreci demek, Türkiye'nin kalkınması, barış, huzur, kardeşlik demek. Birileri bundan, Ortadoğu'daki politikamızdan, mazlumların yanında durmamızdan, Kuzey Irak'taki Kürt kardeşlerimizle ilişkilerimizi geliştirmemizden, enerji konusunda işbirliği yapmamızdan rahatsız oluyor. Bu oyunu bozmamız lazım. Bu seçimler çok önemli. Bu seçimlerde ya Türkiye'nin istikrarı, büyümesi, demokrasi standartlarını geliştirmesi devam edecek, ya Türkiye özgürlükleri, ekmeği büyütecek ya da Türkiye tekrar 90'lı yıllara dönecek" diye konuştu.

KAYNAKLARIMIZ HEBA OLMASIN

17 aralık süreci ile içlerine kapanmalarının istendiğini söyleyen Bakan Şimşek, “Gönül verdiğiniz AK Parti sadece size yol, hastane yapmadı. Aynı zamanda ülkenin çok karmaşık sorunlarını daha çok demokrasiyle, özgürlükle çözmeye çalışıyor. Çözüm sürecini biliyorsunuz. Bu bir kardeşlik projesidir. Bu ülke 30-40 yıldır terörle mücadeleye kimine göre 350 milyar, kimine göre 1 trilyon dolar para harcadı. Ama biz bu konuyu kardeşlik hukuku içinde daha çok demokrasi ve özgürlükle çözelim dedik. Kaynaklarımız heba olmasın. Milyar dolarlar vatandaşımızın eğitimine, sağlığına, alt yapıya gitsin. Kaynaklarımızı buralara aktarsak, kimse bizi tutamaz. Bazıları bundan dolayı rahatsız. Bu 17 Aralık süreciyle içimize kapanmamızı istiyorlar. Kendi sorunlarımızla kaynaklarımızı heba etmemizi istiyorlar." dedi.

VERGİNİN 86 LİRASI FAİZE GİDİYORDU

AK Parti'den önceki dönemlerde ülke ekonomisinin bitme noktasına geldiğini anlatan Şimşek, "2002'den önceki dönemde sizden toplanan 100 liralık verginin 86 lirası faize gidiyordu. AK Parti ne yaptı? Bugün sizden toplanan 100 liralık verginin sadece 15 lirası faize gidiyor. Geri kalan 85 lira hizmete gidiyor. Bundan dolayı hükümetimiz döneminde 400 bin öğretmen alımı yaptık. Vergilerinizin yüzde 23'ünü eğitime ayırıyoruz. Bu sayede kitaplarınız bedava. Bu sayede tabletleriniz bedava. Bu sayede üniversitelerden harç almıyoruz. Bunlar bazılarının hayal ettiği şeylerdi. Biz, milletin parasını onlara hizmet olarak döndürüyoruz" diye konuştu.

30 MART ÇOK KRİTİK ÖNEME SAHİP

Şimşek, 30 Mart'taki yerel seçimlerin Türkiye için çok kritik öneme sahip olduğunu söyledi. Son 11-12 yılda Türkiye'nin elde ettiği kazanımların merkezinde siyasi istikrarın olduğunu ifade eden Şimşek, siyasi istikrar olmadan ne reform yapılabileceğini ne de başka ülkelerle yarışta, kalkınmada ve diğer alanlarda gereken performansın ortaya konabileceğini bildirdi. Türkiye'nin siyasi istikrarı yakaladığı her dönemde hem demokrasisinin fırsatlarını hem ekonomik kalkınmayı birlikte gerçekleştirdiğini ve mesafe kat ettiğini dile getiren Şimşek, ekonomide sağlanan başarıyı anlattı. Bakan Şimşek, 17 Aralık'ta düzenlenen operasyona da değinerek "Burada mesele ne dershanedir, ne yolsuzluktur. Mesele Türkiye'nin istikrarıdır, büyümesidir, kalkınmasıdır. İçeride ve dışarıda bunu hazmedemeyenler var. Mesele, Türkiye'nin bölgedeki siyasi ve ekonomik bir aktör haline gelmesidir. “ifadelerini kullandı. Daha önceki yıllarda bütçeden en çok yapı Milli Savunmanın aldığını kaydeden Bakan Şimşek, “Son dönemde bu değişti. Şuan bütçeden en fazla payı alan Eğim geliyor. 2.’si de tabiî ki sağlık. Biz halkımızın refahı için çalışıyoruz. Biz hizmet için buradayız.” dedi

Vakıf Başkanı Osman Göktekin, Şimşek’e vakıf çalışmaları hakkında bilgiler aktardı. Bakan Şimşek’e yeni bir Vakıf Üniversitesi çalışmalarının olduğunu dile getiren Göktekin, ziyaretin sonunda Vakıf adına Bakan Şimşek’e yöreye özel el dokuma halı hediye etti.

Ziyarette MARDAV Başkanı Osman Göktekin, Arslan Güneydoğu Matbaacılık ve Kağıtçılık A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı, İlkhaber Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve MARDAV Kurucu üyesi ve Yönetim Kurulu Üyesi Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Halil Arslan, Başkan Yardımcısı Mehmet Yalçın, Vakıf Saymanı Metin Kanık, yönetim kurulu üyelerinden Hikmet Aslan, AK Parti Adana Milletveki Şükrü Erdinç, Kadın kolları Başkanı Emine Karaköse, AK Parti Yöneticilerinden Fatma Gül Demet Sarı, Mardin İl Özel İdaresi Eski Müdürü Sırrı Hamidi, Adana Semt Pazarcıları Esnaf Odası Başkanı Ahmet Akçay, Seyhan Akparti Gençlik Koları Başkanı ve AK Parti Seyhan meclis Üyesi Adayı Muhammet Aksoy, İş Adamı Mehmet Turhan, Alaadin Kanık ve çok sayıda vakıf üyesi hazır bulundu.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2014, 15:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42