banner6

Balık sezonu açıldı esnaf umduğunu bulamadı

Balık sezonunun açılmasıyla gözler balık pazarlarına çevrildi. Vatandaş balık fiyatlarının düşmesini, esnaf da fiyatların düşmesiyle satışların çoğalmasını beklerken,  umulanın aksine pazarlarda balıklar  geçen yılın fiyatlarıyla satılmaya devam ediyor. Balıkçılar satışların artması için havaların soğumasını bekliyor.

Balık sezonu açıldı esnaf  umduğunu bulamadı

Sare AKÇAY- Bayram BULUT

Özel Haber

ADANA (İLKHABER)- Balık sezonunun açılmasıyla gözler balık pazarlarına çevrildi. Vatandaş balık fiyatlarının düşmesini, esnaf da fiyatların düşmesiyle satışların çoğalmasını beklerken,  umulanın aksine pazarlarda balıklar  geçen yılın fiyatlarıyla satılmaya devam ediyor. Balıkçılar satışların artması için havaların soğumasını bekliyor.

Akdeniz’de 15 Eylül tarihinden itibaren balık sezonu açıldı. Sezon açılmasıyla balık pazarlarında küçük de olsa bir hareketlenme yaşandı. Ancak bu hareketlilik balıkçı esnafının yüzünü güldürmeye yetmedi.  Geçen yılın fiyatlarıyla satılan balıkların çeşitliliğinde artış yaşanırken, balıkçı esnafı ise yağmurların yağması ve havaların soğumasıyla balık çeşitliliğinin artacağını ve fiyatların düşebileceğini söyledi.

Adana Balık Pazarına giderek esnafın balık sezonu hakkında görüşlerini aldık. Yer yer şikayetleri olan esnafın ileriki günler de sezonun hareketleneceği yönünde umudu sürüyor.

Adana Balık Pazarı esnaflarından Aziz İnsidar balık fiyatlarının gayet iyi olduğunu söyleyerek, balığın bollaşması ile tezgahlarda fiyatların daha da düşeceğini belirterek, “Hamsi gümüş, levrek ve çupra en fazla sattığımız balıklar. Satışlarda iyi. Fiyatlar uygun. Hamsi 30 liradan 15 liraya düştü. İstavrit iyi gidiyor şuanda. İstavrit 30 -35 lira’dan satılıyor. Yağmur düşerse kışa doğru fiyatlar düşecektir.” ifadelerini kullandı.

FİYATLAR GEÇEN YILA GÖRE ÇOK İYİ

Balık fiyatları hakkında bilgiler veren İnsidar ‘’ Fiyatlar çok iyi 10 liradan 40 liradan kadar balık bulmak mümkün. Marmara’ya kıyasla çok iyi durumda fiyatlar. Her bütçeye uygun balığımız var  10 liradan başlıyor diyebiliriz . Hamsi 15 liradan başlıyor, levrek 40-70 lira arası, çupra 40-50 lirada, gümüş 45 lira, sardalya 15 lira, kefal 25 – 30 liradan, barbun 40 lira, mercan 40-50 liradan, cinekop 15-200 liradan satılıyor.” dedi.

VİTAMİN DEPOSU SARDALYA SUDAN UCUZ, TERCİH EDİLMELİ 

Sardalyanın vitamin deposu olduğunu vurgulayan İnsidar, “Sardalya vitamin açısından yüksek bir balık. Fiyatı da uygun ve şuan tam zamanıyken tercih edilebilir. Normalde 30 lira olan sardalya şuan 15 liraya satılıyor.” diye konuştu.

ADANA’DA BALIK KÜLTÜRÜ MARMARA’YA KIYASLA YÜKSEL DEĞİL

Adana’da balık kültürünün zayıf olmasından bahseden Balıkçı Yakup Cengiz ise, kentte balığa fazla ilgili olmadığını dile getirdi. Çok çeşit balığın balıkçılar pazarında yer aldığını kaydeden Cengiz, “İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyükşehirlerde insanlar çok önem veriyor ve rağbet var oralarda. Çok çeşitli balık yeme kültümüz yok genelde tek tip balığa yöneliyorlar. Burada kimse lagosu ya da kalamarı yemez. Palamut henüz çıkmadı, çıktığı zaman o çok rağbet görüyor. Şuan istavrit, hamsi, levrek sardalya gidiyor.” şeklinde konuştu.

 ADANA BALIK PAZARI’NDA FİYATLAR ŞU ŞEKİLDE

Hamsi fiyatının 15 liradan başladığını anımsatan Cengiz, “’Hamsi 15 liradan başlıyor, levrek 40-70 arası ,çupra 40-50, gümüş 45, sardalya 15,kefal 25 – 30, barbun  40, mercan 40-50, çinekop 15-200 liradan satılıyor‘’ ifadelerini kullandı.

BALIĞA TALEP YOK

Balığa talep olmadığına dikkat çeken Hakan İşler ise, “Balığa talep yok. Pazarın durumunu görüyorsunuz. Fiyatlar çok iyi. Geçen yılın fiyatlarıyla aynı. İstanbul ve Ankara fiyatlarından uygun fiyatlar. Balık fazla yok. İyi balıklar diğer illere gidiyor” dedi.

15’İNDE SEZON AÇILDI

 25 yıllık balıkçı Fahrettin Dik’de, balık fiyatları normal seyrettiğini belirterek, “ 15’inde sezon açıldı ama şuanda işin pek tadı yok. Hava soğuk olursa daha çok balık çıkar. Bu nedenle yağmur yağması ve havaların soğumasını bekliyoruz. İnşallah fiyat o zaman düşer ve vatandaşlar doya doya balık yerler. Vatandaşlar bütçesine göre balık alıyor. Adana’da balık kültürü yok. İstanbul’da kaldım orada yaptığımız satışların 10’da birini yapamıyoruz.” şeklinde konuştu. 

TALEP AZ

Balıkçı Yunus ise, balığa talebin az olduğunu anımsatarak, “Somonların fiyatı 40 lira ile 50 lira arasında değişiyor. 1.5 kilo kadar geliyorlar. Vatandaşlar geliyor ve nasıl balık istediklerini söylüyor bizde tavsiyelerde bulunabiliyoruz. Balık fiyatları normal. Talep çok az. Hamsi 15 liradan satılıyor. Bu sene fiyatlar daha pahalı. Balıklar yurt dışına gönderiliyor.” diye konuştu.

ALIM GÜCÜ ZAYIF

Abdulhalim Çelik isimli balıkçı ise insanların alım gücünden dert yakınarak, “Balık fiyatları normal seyrediyor. Geçen yılla aynı fiyatlar. Ama vatandaşta para olmadığı için satın alma gücü yok. Balık kültürü Adana’da yok zaten.” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2021, 16:18

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42