banner6

Balık sezonu başladı

Av sezonunun sona ermesiyle birlikte balıklar tezgahlarda yerini almaya başladı. Yasak süresince tüm hazırlıklarını yaparak av sezonunu bekleyen balıkçılar bu yıl umutlu. Pandemi süresince alınan tedbirler ve sokağa çıkma yasaklarıyla birlikte balıkçıların hazırlık sürecini ertelemek zorunda kalmasıyla balık temininde sıkıntılar yaşadıklarını belirten Adana Balıkçılar Pazarı esnafı sezonun başlaması ile birlikte işlerinin iyi olacağını söylüyor. Yasağın bitmesiyle birlikte sezonun balıkları bir bir tezgahlarda yerini alırken, vatandaşlar da balık pazarlarını gezerek alış-verişe başladı.

Balık sezonu başladı

Serhat ŞANLI/ÖZEL

ADANA (İLKHABER) - Av sezonunun sona ermesiyle birlikte balıklar tezgahlarda yerini almaya başladı. Yasak süresince tüm hazırlıklarını yaparak av sezonunu bekleyen balıkçılar bu yıl umutlu. Pandemi süresince alınan tedbirler ve sokağa çıkma yasaklarıyla birlikte balıkçıların hazırlık sürecini ertelemek zorunda kalmasıyla balık temininde sıkıntılar yaşadıklarını belirten Adana Balıkçılar Pazarı esnafı sezonun başlaması ile birlikte işlerinin iyi olacağını söylüyor.

Zengin protein içeriği ve omega-3 kaynağı olarak insan sağlığı için büyük önem taşıyan balık, günümüzde tüm dünyayı etkisi altına korona (Covid-19) ve soğuk havalarda hastalıklardan korunmak için gerekli olan güçlü bir bağışıklık sistemi için uzmanlar tarafından önerilmekte..

Yaz mevsiminin bitimiyle birlikte 2020-2021 su ürünleri av sezonu yaklaşık 4 buçuk aylık aradan sonra Karadeniz, Marmara ve Ege Denizi'nde 1 Eylül, 15 Eylül itibariyle de Akdeniz’de, sona erdi. Her yıl denizdeki popülasyonu artırmak için koyulan av yasakları bu yıl pandemi nedeniyle alınan tedbirler çerçevesinde ve sokağa çıkma yasaklarıyla birleşince balıkçılar, ön hazırlık sürecini ertelemek zorunda kalmış ve hazırlıklarda gecikmeye uğramışlardı.

Uzmanların sağlıklı beslenme için özellikle haftada 2 gün balık yemenin gerekliliğini belirtince sezonun açılmasıyla birlikte vatandaşlar daha rahat balık tüketebilecek.. Yasağın bitmesiyle birlikte sezonun balıkları bir bir tezgahlarda yerini alırken, vatandaşlar da balık pazarlarını gezerek alış-verişe başladı.

Dün itibariyle Akdeniz’de av sezonunun açılmasıyla birlikte tezgahlarını balıklar için hazırlayan Adana Balıkçılar Pazarı esnafı 15 gün öncesinden sezonu açan Karadeniz ve Ege’den getirdikleri balıkların satışına başladı.

Yeni sezonun bereketli olacağını belirten balıkçı esnafı Abdulhalim Çoban, Cuma günü itibariyle tezgahlarda her çeşit balığı bulmanın mümkün olacağını belirterek, “Nihayetinde balık sezonu başladı. Bu yıl pandemi, sokağa çıkma yasağı derken işlerimiz biraz sıkıntılı geçti. Normalleşme sürecindeyiz ve sıkıntı yok. Bu yıl bereketli bir yıl bekliyoruz inşallah öyle de olacak. Vatandaşlarımız sağlıklı beslenme için olmazsa olmazımız balık tüketsinler. Hem hesaplı hem de sağlıklı” dedi.

Bu yıl balık fiyatlarının normal olduğun da söyleyene Abdulhalim Çoban, “Zaten kış ayları balık fiyatlarının en uygun olduğu dönemdir. Çünkü balık ithal edilmez. Balık sezonu olduğundan fiyatlar da makul olur Bir ailenin alacağı 2 kilo balık yeterli olur. Et fiyatlarına göre çok daha uyguna gelir” diye konuştu.

Diğer bir balıkçı esnafı Orhan Acar da sezondan umutlu olduklarını ifade ederek, şöyle konuştu;

“Karadeniz, Ege ve Marmara’da sezon 15 gün öncesinde başladı. Bizim bölgede de 15 Eylül itibariyle.. Beklentimiz bu yılın bereketli geçmesi.

Bu yıl zaten Pandemi sebebiyle balık satan tezgahlar, lokantalar ve haller kapalı kaldı. Yasağın kalkması ve hallerin, restoranların da hareketlenmesiyle sezonun hepimiz için iyi geçmesini temenni ediyoruz.

Şimdi hamsi, levrek ve çupra gelmeye başladı. Zaten ilk en çok bu türler satılıyor. Çünkü vatandaşın en çok tercih ettiği balık türleri bunlar. Fiyatlara bakacak olursak hamsi var ve Kg fiyatı 10-15 TL. Fiyat gayet uygun ve muhtemelen balık arttıkça biraz daha düşecektir.

Çupra 20-30 TL, Levrek 35-40 TL, Sardalya 10, Kefal 20, Mercan 30.. İleriki günlerde fiyatların biraz daha düşeceğine eminim. Ayrıca şuanda palamut ve uskumru yok. Palamut 6 kilosu 200 liradan getiriliyor. Norveç uskumrusu yok.

Geçtiğimiz yıl Hamsi 7-10 lira, Çupra 20, Barbun 25-30 lira, Gümüş 15, Palamut 10 lira, Norveç Uskumrusu kilosu 15 lira civarında seyretti. Bu yıl fiyatlarda aşağı yukarı aynı. O nedenle vatandaşlarımız bu yıl da rahatlıkla balık tüketebilir.

Tabi ülkemizin balık kültürünün olmadığını görüyoruz. Avrupa bizden daha fazla balık tüketiyor. Balık cennetinde yaşıyoruz, üç tarafımız denizlerle çevrili ve balık bulmada sıkıntı yaşamıyoruz. Fakat balık az tüketiyoruz. Balık çok yararlıdır. Balığı sofralarınızdan eksik etmeyin”

Taze balığı ayırt etmek için önerilerde de bulunan Acar, “Zaten sezon yeni açıldı balıkların hepsi taze. Bayat balık olacağını sanmıyorum. Yine de belirtecek olursak; balık, tazeliğini ilk olarak gözlerinin saydam ve parlak olması ile gösterir. Balığın pulları da gözleri gibi parlak olmalıdır. Ayrıca eti sert olmalıdır’’ diye konuştu.

Vitamin ve protein deposu olan balık, kanserden, kemiklere, dişlere, beyin fonksiyonlarına kadar faydalı bir ürün.. Omega 3 kaynağı, bol miktarda A, B2, B3, B12, D ve E vitaminleri, folik asit, fosfor, kalsiyum, sodyum ve selenyum bulundurur. Uzmanlar sağlıklı yaşam için haftada 2 kere balık yenmesini tavsiye ederken, üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkede balık tüketiminde Avrupa’dan geride yer almaktayız. Ülkemizde yıllık balık tüketimi 8 kg. civarında seyrederken, bu oran dünya genelinde 16 kilogram ve Avrupa’da ise ortalama 22 kilogram olarak göze çarpıyor.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER