Barış mitingi kana bulandı

Sivil toplum örgütleri tarafından düzenlenecek olan 'Emek, Barış, Demokrasi' mitinginin toplanma yeri olan Ankara Tren Garı önünde saat 10.04'te patlama meydana geldi. İçişleri Bakanlığı 86 kişinin öldüğünü, 186 kişinin de yaralandığını duyurdu.

Barış mitingi kana bulandı

Barış mitingi kana bulandı 


 

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)- KESK, DİSK, TMMOB ve TTB'nin düzenlediği "Barış Mitingi"ne giden grubun bulunduğu bölgede iki büyük patlama meydana geldi.

Ankara Tren Garı'nda toplanan ve Sıhhiye'ye yürümeye çalışan kitlenin toplanmaya çalıştığı Gençlik Parkı bölgesinde yaşanan patlamalarda 86 kişi öldü, 186 kişi de yaralandı. Öğle saatlerinde sendikalar ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla yapılacak 'Emek, Barış, Demokrasi' mitinginin toplanma yeri olan Ankara Tren Garı önünde saat 10.00 sıralarında patlama meydana geldi. Patlamanın olduğu yere ambulanslar sevk edilirken, yaralılar polis araçları ve miting için vatandaşları alana taşıyan otobüslerle Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldü.

86 ÖLÜ, 186 YARALI

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu bombalı saldırıda olay yerinde 62 kişinin hayatını kaybettiğini, 24 kişinin de ağır yaralı olarak geldiği hastanede vefat ettiğini söyledi. Patlamada toplam 86 kişinin vefat ettiğini belirten Bakan Müezinoğlu, toplam yaralı sayısını 186 olarak verdi. Görgü tanıklarının ifadelerine göre, patlamanın canlı bomba saldırısı olabileceği de söyleniyor. Miting komitesi, mitingin iptal olduğunu ve herkesin kendi güvenliğini alarak memleketlerine dönmesini istediklerini açıkladı.

 

EŞİYLE BİRLİKTE ÖLDÜ

Adana’dan Ankara’ya giderek, mitinge katılmak isteyen 5 kişinin hayatını kaybettiği, bir kişinin de ağır yaralı olduğu öğrenildi. Adana’dan hayatını kaybedenler Yılmaz Elmascan, Gülhan Elmascan,  Bilgen Parkta, Şebnem Yurtman, Hacı Mehmet Şah olduğu öğrenildi. Hayatını kaybedenlerden Yılmaz Elmascan, Gülhan Elmascan’ın kara koca olduğu ve barış mitingine birlikte katıldıkları kaydedildi. Yaralılar arasında ise BTS Adana Şube Başkanı Tonguç Özkan ve İlam Sarıkaya’nın bulunduğu gelen bilgiler arasında.

YETER ARTIK…

Yapılan saldırının ardından ülke genelinde tepki açıklamaları gelmeye başladı. Adana’da da gerçekleşen basın açıklamasında Sivil Toplum Kuruluşu üyeleri basın açıklaması yaptı. Kurumlar adına Adana Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Neslihan Mungan yaptığı açıklamada, yapılan saldırıyı kınadı. Önenli Mungan, “Daha dün yitirdiğimiz yoldaşlarımız için acımız tazeyken, daha Suruç’ta, Diyarbakır’da yitirdiğimiz gencecik fidanlarımızın acısı yüreklerimizi dağlarken aynı bombalar bu sefer Türkiye’nin başkentinde barış isteyenlerin ortasında patlatıldı.Bu bombaları patlatanlar ülkede barışa yönelik her daim provakasyonları gündemde tutmak isteyenlerdir. Bu ülkede barış yalnız ülkemizi değil bölgeyi de etkileyecektir. Korku bundandır. Acımız büyük ölü sayısının her dakika arttığı şu anlarda ölü sayısını doğru bir şekilde bile veremiyoruz. Daha ne kadar canımızı topraklara gömeceğiz, daha ne kadar iktidardakiler kanımızla beslenecekler, daha ne kadar bu kanlı iktidarın devamına göz yumacağız. Artık yeter. Bizler emek ve demokrasi güçleri olarak ülkemizde bir iç savaşa, sınırımızda bölgesel paylaşım savaşına izin vermeyeceğiz” dedi.

KISA SÜRELİ GERGİNLİK

Açıklamanın ardında grup üyeleri Atatürk Parkı’na kadar yürüyüş yapmak istedi. Ancak yürüş yasağı olduğu gerekçesi ile polis yürüyüşe izin vermedi. Kısa süre yaşanan gerginliğin ardından grup üyeleri oturma eylemi yaptıktan sonra sessizce dağıldı. Öte yandan yapılan saldırının ardından ülke genelinde 3 günlük ulusal yas ilan edildi.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2015, 16:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2