Barış yürüyüşüne “Coplu” müdahale

Adana'da 10 Ekim’de Ankara’da yapılacak olan ‘Emek, Barış ve Demokrasi Mitingine’ çağrı yapmak amaçlı yürüyüş ve basın açıklaması yapmak isteyen gruba polis müdahale etti.

Barış yürüyüşüne “Coplu” müdahale

Barış yürüyüşüne “Coplu” müdahale

 

 

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)- Adana'da 10 Ekim’de Ankara’da yapılacak olan ‘Emek, Barış ve Demokrasi Mitingine’ çağrı yapmak amaçlı yürüyüş ve basın açıklaması yapmak isteyen gruba polis müdahale etti.


İnönü Parkı'nda toplanan kendilerine emek ve demokrasi güçleri ismini veren grup Atatürk Parkı’na yürümek istedi. HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş'ın da katıldığı yürüyüşte grubun önünü kesen polis, yürüyüşe izin verilmeyeceğini aktardı. Ancak yürümekte ısrarcı olan grup, harekete geçti. Bunun üzerine ekipler ile grup arasında arbede yaşandı. Grupta bulunanlardan bazı kişilerin ellerindeki bayrakların sopaları ile polise vurması üzerine çevik kuvvet ekipleri cop ve biber gazıyla eylemcilere müdahale etti.

Milletvekili Beştaş da sıkılan gazdan etkilendi. Beştaş, Adana Valisi ve Cumhuriyet Başsavcısı’nı aradığını ancak bu kişilerin telefonuna bakmadığını savundu. Beştaş İçişleri Bakanlığı müsteşarlığı ile görüştüğünü dile getirdi. Beştaş’ın polis amiriyle görüşmek istemesini de çevik kuvvet polisleri engelledi. Çevik kuvvet ekiplerinin izin vermemesi üzerine tekrar arbede çıktı. Güçlükle amirlerin yanına giden Beştaş, “Bu yaptığınıza ne denir. Görüşmek için izin istiyorum itiyorlar. Bakın ben bu halkın vekiliyim. Sen atanmış birisin bana böyle davranamazsın” dedi. Amir ise vekile "Sakin olun" diye karşılık verince Beştaş, "Nasıl sakin olayım, gaz attınız bana ya" diye tepki gösterdi. Amir, “Sizinle ilgili bir sıkıntı yok. Ama orada tedbir alan polis arkadaşları darp ediyorlar” ifadelerini kullandı.

Çıkan arbedelerin ardından 3 kişi gözaltına alındı. Çok sayıda kişide biber gazından ve jop ve kalkanlarla darp edilerek yaralandı. Yaralılar park içerisine çağrılan ambulanslarda tedavi edildi.

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2015, 15:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2