banner6

BARIŞIK: “18 MART’TA, TÜRK HALKI, DÜNYAYA DERS VERMİŞTİR”

TESK Yönetim Kurulu Üyesi, Adana ESOB ve Adana Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Kazım Barışık, 18 Mart Şehitleri Anma Günü nedeniyle yayınladığı mesajda, Türk halkının Çanakkale Savaşı’nda dünyaya önemli dersler verdiğini belirtti.

BARIŞIK:  “18 MART’TA, TÜRK HALKI, DÜNYAYA DERS VERMİŞTİR”

ADANA (İLKHABER)  -  Birlik Başkanı Barışık, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 99'uncu yıldönümünü kutlamanın gururunu ve mutluluğunu da tüm esnaf ve sanatkârlar ile vatandaşlarla birlikte paylaştıklarını belirtirken, 18 Mart’ın geçmişi şan ve şerefle dolu büyük Türk halkının vatan ve bayrak sevgisi ile 7 düvele karşı şahadet sınavı ve ders verdiği tarihi bir gün olduğunu söyledi.

 

Kuzeyden, Güneyden, Doğudan ve Batıdan Çanakkale’ye akın eden Türk halkının 18 Mart 1915’te boğazda deniz ve kara savaşlarında gösterdiği direnç ve elde ettiği zaferle, dünyaya, vereceği toprak ve tavizin kalmadığını, bu savaşla ilan ettiğine işaret eden Başkan Barışık, “18 Mart’ta Çanakkale’de kutsal değerleri uğruna, tüm olumsuzluklara karşı inanılmaz bir şekilde canı pahasına çarpışan Türk halkı, kara ve deniz savaşlarında düşman kuvvetlerine (Çanakkale Geçilmez) dedirterek, hür ve müstakil yaşama kararlılığını dünyaya ilan edip, vatan ve bayrağına sahip çıkmıştır. 18 Mart’ın Şehitlerimizi Anma Günü olarak da yâd edilmeye başlanması büyük bir vefa örneğidir. Türk tarihinin acı ve bir o kadar da şerefli hatıralarından biri olan bu tarihin şehitlerimize armağan edilmesi de bize çok büyük bir gurur vermektedir” dedi.

 

Barışık yayınladığı mesajında şu görüşlere yer verdi.

"Çanakkale zamanın en güçlü silahlarıyla donatılmış düşman gücünün, Türk’ün kararlılık ve iman gücü karşısında diz çöktüğü şanlı bir şeref sayfasıdır.

 Milletimiz bundan 99 yıl önce, vatan sevgisi konusundaki fedakârlığını ve bağımsızlık konusundaki azmini Çanakkale’de çekinmeden 250 bin şehit vererek ortaya koymuştur. Çanakkale milli birlik ve beraberliğimizin ne kadar güçlü temellere sahip olduğunun en büyük kanıtıdır.

Hiçbir bölge, hiç bir belde ve hatta hiçbir aile yoktur ki; Çanakkale'de şehit olmuş bir ferdi bulunmasın. Ecdadımız; Türk’ü, Kürt’ü, Laz’ı ve Çerkez’i, Sünni’si ve Ailevisi’yle omuz omuza direndi, din, dil, ırk ve mezhep ayrımı yapılmaksızın birlik olarak kol kola şehit düştü.

İşte Çanakkale'yi geçilmez yapan da bu inanç ve kardeşlik bağı oldu. Çanakkale'yi Çanakkale yapan değerlere sahip çıktığımız sürece hiç bir güç milletimizin bağımsızlık konusundaki iradesini kıramayacaktır.

Çanakkale alınması gereken derslerle doludur. En büyük ders ise, Büyük önder Atatürk'ün  ‘Mevzuubahis Vatansa gerisi teferruattır’  sözleri en iyi şekliyle ifade etmiştir. Teferruatlarla, suni ayrışmalarla, kutuplaşmalarla, boş tartışmalarla zaman kaybetmek yerine, Yeniden Büyük Türkiye'yi kurma kararlılığını ortaya koymalıyız.

 

18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 99. yılı vesilesiyle, başta 250 bin şehidimiz olmak üzere bu vatanı bize emanet eden Atatürk ve silah arkadaşlarını tüm şehitlerimizi, gazilerimizi şahsım, yönetim kurulum ve tüm esnaf ve sanatkârlarım adına rahmet ve şükranla anıyor aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum. Ruhları şad olsun''

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2014, 12:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER