banner6

Barışık'tan esnafa

TESK Yönetim Kurulu Üyesi, Adana Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ESOB), Adana Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Kazım Barışık, toplu taşımacı ve taksici esnafının da Kızılay Adana Şube Başkanlığı'nın başlatığı kampanyaya katılarak, dünya rekoru ve hayat kurtarmaya yardımcı olmalarını istedi.

Barışık'tan esnafa
 Barışık'tan esnafa "Kan ver" çağrısı

 

 ADANA - TESK Yönetim Kurulu Üyesi, Adana Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ESOB), Adana Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Kazım Barışık,  toplu taşımacı ve taksici esnafının da Kızılay Adana Şube Başkanlığı’nın başlatığı kampanyaya katılarak, dünya rekoru ve hayat kurtarmaya yardımcı olmalarını istedi.

 

Başkan Barışık, makamında yapılan, Adana Vali Yardımcısı Mustafa Yüksel Karadağ’ın ileKızılay Adana Şube Başkanı Ramazan Saygılı ve Kızılay görevlileri ile birlikte toplu taşıma kooperatifi ve taksi durakları başkanlarının da katıldığı toplantıda, vatandaşlar ile tüm esnaf ve sanatkarları 01 plakasıyla Türkiye’nin birinci sırasında yer alan Adana’nın Dünya Kan Verme Rekoru’nu da kırarak adından söz ettirmesi için kan vermeye çağırdı.

 

Barışık, insan hayatında yapılan en büyük sevaplardan birisi ve hayat kurtarmak anlamına gelen kan vermenin, sağlık açısından büyük faydalar sağladığına işaret ederek, “Burada yaptığınız kendi benliğinizden, sizi hayatta tutan en yaşamsal olmazsa olmazı vererek insan hayatına verdiğiniz değeri gösteriyorsunuz ki bunun yüce Allah katındaki sevabının değeri tartışılmaz. Tanımadığınız ve bilmediğiniz birisine siz görmeden verdiğiniz bu hayat sizin verdiğiniz kanla yaşama dönüyor. İşte bu sevapların en büyüğüdür. Hiç birimiz bana kan gerekmez diyemez birkaç dakika sonramızı bile garanti edemediğiniz bu yaşamımızda, bizimde ihtiyacımız olabileceğini düşünerek kan vermeliyiz” dedi

.

Kızılay Kan bağışçısı kazanım uzmanlarından Yıldız Karacaoğlu da durak başkanlarını bilgilendirdiği toplantıda özetle şunları söyledi.

“Kan insandan başka yerde üretilebilen bir madde olmadığı için insan hayatı açısından önemi çok değerlidir. Kanın yerini tutabilecek bir ilaç şimdiye kadar bulunmuş değildir. Kan vermek aynı zamanda insanlarda ilaçsız tedavi yöntemidir. Kan veren insanların kanı hücreleri yenilendiği için vücudun beslenmesi ve diğer hücrelerinde yenilenerek genç kalması vücudun hastalıklara karşı olan direncini arttırmakta, zindelik, yaratarak, yorgun bitkin olmaktan kurtardığı gibi beyin hücrelerinin de aynı zamanda daha fazla oksijen almasını sağlayarak sağlık düşünmeyi ve beyin hücrelerindeki azalmayı önlemektedir. Sayılamayacak kadar çok yararı bulunmakla birlikte ihtiyaç halinde o kanın verildiği insanları hayata döndürerek hayat kurtarılmasını sağlamaktadır. 18 – 65 yaş arasındaki sağlıklı her insan kan verebilir”

 

Kızılay Adana Şube Başkanı Ramazan Saygılı ise, Ahilik prensiplerine bağlı olarak örnek hizmetler veren Birlik Başkanı Barışık’a kendilerine verdikleri destekten dolayı teşekkür ederken, “8 Haziran Dünya Kan Verme Günü’nde Adana’nın aynı gün topladığı kanla dünya birincisi olmasını istiyoruz.  Bu konuda iddialıyız. 22 şubemizde sabah saat 7’den itibaren kan almaya başlayacağız. Kan vermek isteyen arkadaşlarımız kendilerine en yakın neresi geliyorsa oraya giderek kan verebilirler. Bize bu konuda destek veren ve yardımcı olan başta Birlik Başkanı Sayın Kazım Barışık ile toplantıya katılarak kendilerine bağlı üyelerini kan vermeye çağıran durak başkanlarına teşekkür ederim” dedi.

 

Toplantı bitiminde esnaf odası ve toplu taşıma durak başkanları üyelerine SMS çekerek, herkesi Cuma sabahından itibaren en yakın merkezlerde kan vermeye gelmeleri için mesaj çektiler.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42