BARIŞIK’TAN KIŞ LASTİĞİ UYARISI

Adana Kamyoncular, Kamyonetçiler, Nakliyeciler ve Nakliyat Komisyoncuları Odası Başkanı Kazım Barışık, şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan 4 milyondan fazla ticari aracın kış lastiği takma zorunluluğunun 1 Aralık'ta başlayacağını, ancak Adana şehir içinde bu zorunluluğun bulunmadığını bildirdi.

BARIŞIK’TAN KIŞ LASTİĞİ UYARISI

 ADANA (İLKHABER) - Barışık, yaptığı açıklamada, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 2 yıl önce yürürlüğe giren ''Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik''e göre, kış şartlarına uygun olmayan, kar lastiği takılmamış araçların yola devam etmelerine izin verilmeyeceğini, kurala uymayan araçların işletmecilerine 519 lira para cezası uygulanacağını açıkladı.
Barışık açıklamasında şunları kaydetti:
“Kış lastikleri 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuş ve yüksek güvenlik sağlıyor. Kış şartlarına göre önlemini almamış, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağdur olmasını önlemek amacıyla başlatılan uygulamayla, karlı havalarda yolların kapanmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor. Yetkili ekipler, bu yıl tedbirsiz, hazırlıksız yola çıkan araçları daha sıkı denetleyecek ve kış şartlarına uygun olmayan, kar lastiği olmayan araçların yola devam etmelerine izin vermeyecek. Yönetmelikteki kış lastiği takma zorunluluğu, şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçları kapsıyor. Buna göre, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlar her yıl 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında zorunlu olarak kış lastiği kullanacak. Hava şartlarına bağlı olarak söz konusu süre, bakanlık tarafından 1 ay uzatılabilecek. Bu yaptırımlar Adana ve Adana gibi sıcak kentler için sadece şehir içinde çalışacak olan araçları kapsam alanı dışında tutuyor. Kış lastiği kuralına uymayan araçların işletmecilerine 519 lira para cezası ve ceza puanı yaptırımı uygulanacak. Kar lastiği olmayan araçlar yola devam edemeyecek. Kurallara uyun, mağdur olmayın "

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 14:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2